O Zurychu


Kameralny, przyjazny i sprawiający wrażenie niewielkiego, ale bedący równocześnie jednym z największych ośrodków finansowych świata, siedzibą FIFA oraz jednym z najdroższych miast naszej planety. Oto Zurych!

Położony u stóp Alp, Zurych zachwyca swoją przyjaznością – wszędzie tu blisko, całe miasto można zwiedzić na piechotę, rowerem lub, w ostateczności, podróżując komunikacją miejską. Czy to wizyta w Muzeum Narodowym, czy wspinaczka na Üetliberg, wszędzie doświadczymy przyjemnego uczucia kameralności, połączonego z obecnością prawdziwej władzy i potęgi, które mają tu swój dom.

Największe atrakcje Zuruchu


Grossmünster

SPRAWDŹ
cena
5 CHF

Kunsthaus Zürich

SPRAWDŹ
cena
26 CHF

FIFA World Football Museum

SPRAWDŹ
cena
24 CHF

Co ciekawego znajdziesz w mieście?


Jeśli ktoś spyta o najsłynniejszą ulicę w Zurychu, to z pewnością usłyszy nazwę Bahnhofstrasse. W tym miejscu o zawrót głowy przyprawiają nie tylko ceny, ale i same witryny sklepów. Warto jednak odwiedzić jeden z nich – Franz Carl Weber to jeden z największych sklepów zabawkowych w Europie, a jego tradycja liczy ponad 130 lat! Podczas wizyty w Zurychu warto też zwiedzić zoo. Obiekt  posiada ponad 360 gatunków zwierząt, a na uwagę zasługuje m.in. licząca 11 tys. m2 przeszklona hala, w której odtworzono ekosystem panujący w lasu deszczowym na Madagaskarze. Jednym z ulubionych miejsc mieszkańców oraz turystów jest Jezioro Zuryskie i pobliskie kąpieliska. W ciągu dnia turyści chętnie odwiedzają także Frauenbad – to najstarszy dom kąpieli, przeznaczony tylko dla kobiet. Co ciekawe, po zapadnięciu zmroku reguła ta przestaje obowiązywać, a miejsce to zamienia się w dyskotekę dla każdego.

POLECANE MIEJSCA

Zürich Zoologischer Garten

KOSZT: 26 CHF

Frauenbad

KOSZT: 8 CHF

Co zobaczyć w okolicy?


Po spacerze uliczkami Zurychu, warto spojrzeć na miasto z innej perspektywy. Celem wędrówek turystów jest wzgórze Üetliberg – dojście na szczyt zajmuje ok. 1,5H, jednak można także wjechać na nie kolejką linową (wjazd trwa ok. 20 minut, dojście do punktu widokowego to ok. 15 minut). Przepiękna panorama miasta jest także widoczna ze wzgórza Lindenhof, które jest usytuowane w północnej części Zurychu. Miasto to stanowi także świetną bazę wypadowa do Lucerny. Odległość między miejscowościami można pokonać pociągiem. Lucerna to miasto wielu zabytków i ciekawych obiektów (m.in. Muzeum Picassa), można tam także zobaczyć najstarszy drewniany most w Europie!

POLECANE MIEJSCA

Üetliberg

ODLEGŁOŚĆ: 6 km

Lucerna

ODLEGŁOŚĆ: 52 km

Kuchnia


Szwajcarska kuchnia jest dość kaloryczna. Można znaleźć w niej inspiracje z kuchni niemieckiej, włoskiej czy francuskiej. Królują oczywiście słynne szwajcarskie sery, ale częstym składnikiem potraw są również ziemniaki. Z czego słynie Szwajcaria? Oczywiście z fondue i win, ale mało kto wie, że to właśnie z tego kraju wywodzi się musli.

POLECANE MIEJSCA

Borought Market

Camden Market

Covent Garden

Real Foods Market

Czego spróbować?


Będąc w restauracji lub knajpie koniecznie należy spróbować tradycyjnego fondue, w którym macza się chleb. Miłośnicy słodkości mogą wybrać wersję czekoladową z owocami. Tradycyjnym daniem jest także raclette (smażony ser, podawany w towarzystwie ziemniaków, pieczarek czy cebuli). Rösti to z kolei placek z grubo startych ziemniaków. Na jego wierzchu może być np. jajko sadzone, kiełbasa lub ser. Specjalnością w Zurychu jest züri gschnätzlets (cielęcina w sosie śmietanowym z białym winem) oraz tirggel (ciasto z mąki, miodu i przypraw).

MENU


Fondue

roztopiony ser z różnymi dodatkami, w którym macza się kawałki chleba

Raclette

smażony ser podawany z ziemniakami i cebulą

Rösti

placek ziemniaczny z jajkiem sadzonym, kiełbasą lub serem

Züri gschnätzlets

cielęcina w sosie śmietanowym z białym winem

Gdzie wpaść?


Jedną z popularniejszych restauracji w Zurychu jest Öpfelchammer, w której oprócz dań mięsnych można skosztować potraw wegetariańskich. Na deser warto wybrać się do Sprüngli Café, gdzie można skosztować ponad 40 smaków pralin oraz słynnych ciasteczek makaroników, znanych pod nazwą luxemburgerli. Przytulne knajpki z dobrym szwajcarskim winem znajdują się w pobliżu Freitag Shop – to popularne miejsce spotkań mieszkańców.

POLECANE MIEJSCA

Öpfelchammer

OBIAD: 25-45 CHF

Sprüngli Café

PRALINY: 30 CHF

Pogoda


Zurych leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego, lata są tu ciepłe, a zimy stosunkowo łagodne. Średnia temperatura w lipcu wynosi ok. 24 st. C, a w styczniu 2 st. C. Charakterystyczne dla Zurychu są częste opady deszczu w ciągu całego roku oraz duża wilgotność powietrza.

NAJZIMNIEJSZY MIESIĄC

Styczeń

/ -2°

Średnia temperatura dzień/noc

NAJCIEPLEJSZY MIESIĄC

Lipiec

24°/ 14°

Średnia temperatura dzień/noc

ŚREDNIA TEMPERATURA

w roku

14°/ 6°

Średnia temperatura dzień/noc

Kiedy lecieć?


Zurych warto odwiedzić o każdej porze roku. Zimą można połączyć zwiedzanie miasta z wyprawą na narty w Alpy, z kolei latem na turystów czekają liczne kąpieliska. Najwięcej osób odwiedza Zurych podczas słynnej Street Parade, która odbywa się w sierpniu. Co trzy lata w Zurychu organizowane są także obchody święta miasta, tzw. Züri Fest. Na kilka dni centrum miasta jest zamknięte, a dla mieszkańców czekają liczne atrakcje.

Zurych znajduje się około 950 km od Twojego domu.
Lot trwa 2 godziny

SPRAWDŹ

Jak dojechać z lotnisk do centrum miasta?


W okolicy Zurychu znajduje się tylko jedno lotnisko, Zurych-Kloten, które jest największym portem lotniczym w Szwajcarii. Odległość lotniska od centrum Zurychu wynosi ok. 13 km. Trasę tę można pokonać koleją, taksówką, wypożyczonym samochodem czy autobusem. Komunikacja miejska kursuje średnio co 10-15 minut. Podróż koleją z lotniska do centrum miasta trwa 10 minut.

Głównym dworcem kolejowym w Zurychu jest Zürich Hauptbahnhof, który znajduje się w samym centrum miasta. Jest to jeden z najstarszych dworców kolejowych w Szwajcarii, funkcjonuje nieprzerwanie od 1847 roku.

ZURYCH

Kloten

13 km

Od centrum miasta

ZRH

Autobus

6,8 CHF (40 min)

Pociąg

6,8 CHF (15 min)

Jak poruszać się po okolicy?


Zurych posiada bogatą sieć połączeń komunikacji miejskiej (autobusy, trolejbusy, tramwaje, pociągi, kolej linowa, łodzie oraz statki). Miasto podzielone jest na strefy, a cena biletów zależy m.in. od tego, przez ile stref przebiega dana trasa, przykładowo:  bilet godzinny na 1-2 strefy to koszt 3,60 CHF (os. dorosła). Warto pamiętać, że bilet jest ważny na wszystkie środki transportu, w tym łódź czy statek. Dobrym rozwiązaniem jest zakup Zürich Card na 24H (27 CHF/os. dorosła) lub 72H (53 CHF/os. dorosła), która zapewnia przejazd wszystkimi środkami transportu w 2. klasie, jak i uprawnia do darmowych wejść lub zniżek na wejścia do muzeów.

Zurych najlepiej zwiedzać pieszo, rowerem lub też przy pomocy komunikacji miejskiej. Władze miasta przykładają dużą wagę do ekologii, wprowadzone zostały m.in. ograniczenia dotyczące pojazdów zanieczyszczających powietrze. Jednak turyści, którzy chcą skorzystać z samochodów, mogą wypożyczyć auto np. w pobliżu lotniska.

Ceny w mieście


Jeśli Szwajcaria to jeden z najdroższych krajów świata, to Zurych jest jednym z najdroższych (obok Genewy) miast Szwajcarii. Zwłaszcza ceny jedzenia mogą przybysza z Polski zwalić z nóg! Dlatego polecamy zaopatrywanie się w popularnych dyskontach spożywczych, których na szczęście tutaj nie brakuje. Jeśli nastawiacie się na zwiedzanie rónych atrakcji i muzeów, to warto zastanowić się nad kartami turystycznymi, które nierzadko umozliwiają wstęp do nich bez opłat! Jak przeliczać ceny na złotówki? Obecnie 1 frank szwajcarski jest równy mniej więcej 4 złotym.

Waluta

frank
szwajcarski

Kawa

5 CHF

Bratwurst

10 CHF

Obiad w restauracji

35 CHF

Najlepsze okazje lotów


Więcej na naszym blogu


Podane ceny mają wyłącznie charakter orientacyjny i uśredniony, mogą różnić się od cen w sklepach oraz lokalach.