O Sofii


Znana powszechnie wśród mieszkańców pod swoją historyczną nazwą – Serdica, Sofia jest jednym z najbardziej frapujących spośród wielkich miast Europy Środkowo-Wschodniej. Pamięta czasy rzymskie i czasy świetności imperium Bułgarów, nosi ślady panowania tureckiego i urbanistycznych eksperymentów lat komunizmu.

Dziś Sofia jest przede wszystkim dynamicznie rozwijającą się stolicą Bułgarii, która coraz śmielej eksponuje swoje uroki turystom. W cieniu wspaniałej góry – Witoszy, kryje się bowiem arcyciekawe miasto, pełne miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć.

Największe atrakcje Sofii


Cerkiew Bojańska

SPRAWDŹ
cena
12 BGN

Narodowe Muzeum Historyczne

SPRAWDŹ
cena
10 BGN

Co ciekawego znajdziesz w mieście?


Sofia słynie z niesamowitych zabytków, które liczą setki, a nawet tysiące lat. Jednym z nich jest średniowieczna twierdza Urvich, która mieści się w dzielnicy Pancharevo – około 12 km od centrum miasta. Fortecę wzniesiono w XIII wieku nad rzeką Iskar w górach Lozen.

W stolicy Bułgarii nie brakuje ciekawych miejsc na rodzinny wypoczynek. Warto odwiedzić Muzeiko – centrum edukacyjno-rozrywkowe dla dzieci i młodzieży. Znajdziemy tu niezwykłe wystawy tematyczne, planetarium, parki naukowe, przestrzeń z grami i wiele więcej. Wstęp: 6 BGN/dziecko w wieku 4-18 lat; opiekun: 10 BGN. Najmłodszym bez wątpienia spodoba się dzień spędzony w Kokolandii – parku linowym usytuowanym w cichej, okalanej lasami okolicy miasta.

POLECANE MIEJSCA

Twierdza Urvich

KOSZT: ZA DARMO

Muzeiko

KOSZT: 10 BGN

Co zobaczyć w okolicy?


Sofia to nie tylko starożytne zabytki i socrealistyczne zabudowania, ale także rozległe ogrody i rezerwaty przyrody. Warto wspiąć się na górę Witosza lub zajrzeć do parku z dziką przyrodą w południowo-zachodniej części Sofii, gdzie znajduje się malowniczy Wodospad Bojana.

Warto zajrzeć do najstarszego i najpopularniejszego parku w Sofii – Borisova, nazwanego tak na cześć bułgarskiego cara Borysa III. Wspaniałym miejscem na relaks jest także Park Vrana, gdzie mieści się dawny pałac królewski. Pałac łączy w sobie kilka stylów: od bizantyńskiego, przez narodowy bułgarski, aż po francuski klasycyzm i secesję. Park znajduje się ok. 11 km na wschód od centrum Sofii i jest otwarty w weekendy. Koszt wejścia – 5 BGN/os. dorosłą. W kierunku parku kursuje metro (stacja Inter Expo Center).

POLECANE MIEJSCA

Witosza

ODLEGŁOŚĆ: 10 km

Park Wrana

ODLEGŁOŚĆ: 11 km

Kuchnia


Czym stoi tradycyjna bułgarska kuchnia? Jej nieodzownym elementem są produkty mleczarskie ze słonym białym serem oraz „kiseło mliako” na czele, różne gatunki mięsa, ryby oraz spore ilości owoców i warzyw. Menu jest bardzo zróżnicowane. Latem przygotowuje się lekkie dania na bazie drobiu, warzywne chłodniki i sałatki z białym serem podobnym do fety lub naturalnym jogurtem. Niemal do wszystkiego spożywa się chleb. Bułgarzy przepadają za czosnkiem, który ląduje w wielu potrawach oraz zielem czubricy – przyprawy pozyskiwanej z cząbru górskiego. W bułgarskiej kuchni widać wpływy greckie (musaka) i tureckie (baklawa). Wśród mocnych trunków prym wiedzie rakija – 40% brandy produkowane zwykle z winogron, śliwek lub brzoskwiń. Dużą popularnością cieszą się także wina, m.in. Dimiat, Gymza i Kadarka.

POLECANE MIEJSCA

Borought Market

Camden Market

Covent Garden

Real Foods Market

Czego spróbować?


W upalny dzień warto zamówić tarator, czyli chłodnik na bazie ogórka, kopru i kwaśnego mleka. Prawdziwym rarytasem jest sałatka szopska, na którą składa się świeży ogórek, pomidor, papryka, oliwki, pietruszka i obowiązkowo owczy ser. Wyśmienicie smakuje także topczeta – zupa z klopsikami, kebapcze – pieczone mięso mielone w kształcie kiełbaski oraz sirene – ciasto filo wypełnione białym serem.

MENU


Tarator

chłodnik na bazie ogórka, kopru i kwaśnego mleka

Sałatka szopska

sałątka ze świeżego ogórka, pomidora, papryki, oliwek, pietruszki i owczego sera

Kebapcze

pieczone mięso mielone w kształcie kiełbaski

Sirene

ciasto filo wypełnione białym serem

Gdzie wpaść?


Na tradycyjny bułgarski posiłek w niezwykłej ludowej scenerii, warto pójść do restauracji Hadjidraganovite kashti nieopodal Mostu Czterech Lwów. Na prawdziwą ucztę dla podniebienia możemy liczyć także odwiedzając lokal Avtentichno. Pyszne lody i inne słodkości serwuje lodziarnia Afreddo, a „burgeromaniakom” polecamy lokal Skaptobara, uchodzący za najlepszą burgerownię w mieście.

POLECANE MIEJSCA

Hadjidraganovite kashti

SAŁATKA SZOPSKA: 6 BGN

Afreddo

LODY: 3 BGN

Pogoda


Sofia, stolica i największe miasto Bułgarii, leży w strefie klimatu umiarkowanego morskiego, gdzie lata są chłodne, a zimy łagodne. Średnia dobowa temperatura w najcieplejszym miesiącu w roku – lipcu – wynosi 20,5°C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, z temperaturą nieznacznie poniżej 0°C. W mieście często występują opady, a największe przypadają na okres od kwietnia do czerwca.

NAJZIMNIEJSZY MIESIĄC

Styczeń

/ -4°

Średnia temperatura dzień/noc

NAJCIEPLEJSZY MIESIĄC

Lipiec

27°/ 15°

Średnia temperatura dzień/noc

ŚREDNIA TEMPERATURA

w roku

16°/ 6°

Średnia temperatura dzień/noc

Kiedy lecieć?


Biorąc pod uwagę sprzyjającą zwiedzaniu aurę, do Sofii warto się wybrać w okresie od kwietnia do września, kiedy jest słonecznie i ciepło. W marcu odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Filmowy, a w maju ma miejsce Sofia Science Festival. Co roku z końcem jesieni organizowany jest Festiwal Wina, podczas którego można spróbować tradycyjnego bułgarskiego trunku w wielu aromatycznych odsłonach.

Sofia znajduje się około 1000 km od Twojego domu.
Lot trwa 2 godziny i 10 minut

SPRAWDŹ

Jak dojechać z lotnisk do centrum miasta?


W Sofii znajduje się jeden z największych międzynarodowych portów lotniczych w Bułgarii, który obsługuje rocznie średnio 4 mln pasażerów i ponad 30 linii lotniczych. Lotnisko zlokalizowane jest około 10 km na wschód od miasta i posiada dwa terminale. Na terenie lotniska znajduje się parking, kawiarnie, restauracje, sklepy z pamiątkami oraz punkt wynajmu samochodów.

Z lotniska do centrum stolicy można dojechać między innymi autobusem linii 84, metrem (stacja znajduje się tuż przy terminalu nr 2) lub koleją. Do dyspozycji podróżnych są również taksówki, znajdujące się przy wejściach z hali przylotów i odlotów.

SOFIA

Wrażdebna

10 km

Od centrum miasta

SOF

Autobus

1,6 BGN (45 min)

METRO

1,6 BGN (18 min)

Jak poruszać się po mieście?


Na komunikację miejską w Sofii składają się autobusy, tramwaje, trolejbusy, mikrobusy zwane „marszrutkami” oraz metro. Jednorazowy bilet na przejazd metrem kosztuje 1,6 BGN. Całodniowy bilet na wszystkie środki transportu, to koszt rzędu 4 BGN, a za bilet trzydniowy trzeba zapłacić ok. 10 BGN. Bilety sprzedawane są w kioskach przy przystankach oraz u kierowcy w pojeździe.

Wyjazd służbowy, rodzinny urlop, podróż we dwoje – wynajem samochodu w Sofii, to korzystna opcja, zwłaszcza gdy zamierzamy zwiedzić dalsze zakątki obwodu sofijskiego. Trzeba się jednak liczyć z korkami w centrum miasta w godzinach szczytu oraz opłatami za parkowanie. W stolicy funkcjonują tzw. Blue Zone – strefy krótkiego parkowania (od 0,5 do 1 h). Za godzinę trzeba zapłacić ok. 1 BGN.

Ceny w mieście


Sofia dla przeciętnego turysty z Polski nie wyda się miastem szczególnie drogim. Ceny są tu porównywalne do polskich i odwiedzając stolicę Bułgarii nie będziemy zmuszeni wydać przesadnie dużo pieniędzy. Oczywiście codzienne zakupy spożywcze najlepiej robić w supermarketach znanych sieci, dzięki temu mamy pewność, że nie przepłacimy. Jak porównywać ceny? Lew bułgarski to około 2,20 złotego.

Waluta

lew

Kawa

1,5 BGN

Sandwich

3 BGN

Obiad w restauracji

20 BGN

Najlepsze okazje lotów


Więcej na naszym blogu