O Paryżu


Ach, ten Paryż! Miasto zakochanych, miasto świateł, stolica mody, metropolia znana z… chłodnego stosunku mieszkańców do turystów! Paryż to jednak jedna z kulturalnych stolic świata i grzechem byłoby jej nie mieć na swojej liście miejsc do zobaczenia.

Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, Pola Elizejskie, bulwary nad Sekwaną… każde z tych miejsc stało się popkulturową ikoną, a równocześnie symbolem francuskiej odrębności i dumy z własnych osiągnięć. Dlatego też klimat i smaki Paryża to rzeczy, których musicie doświadczyć!

Największe atrakcje Paryża


Wieża Eiffla

SPRAWDŹ
cena
25€

Luwr

SPRAWDŹ
cena
17€

Ogrody Luksemburskie

SPRAWDŹ
cena
ZA DARMO

Katedra Notre Dame

SPRAWDŹ
cena
ZA DARMO

Moulin Rouge

SPRAWDŹ
cena
50-300€

Montmartre

SPRAWDŹ
cena
ZA DARMO

Co ciekawego znajdziesz w mieście?


Paryż można poznawać na wiele sposobów. Ciekawą propozycją jest zwiedzanie miasta śladami noblistki Marii Skłodowskiej-Curie, która spędziła tu większość życia. Obecnie w dawnym laboratorium państwa Curie w 5. dzielnicy znajduje się interaktywne Muzeum Curie (wstęp bezpłatny). Znajdziemy tu przyrządy naukowe i dokumenty archiwalne o nieocenionej wartości, które pozwolą odkryć niezwykłą historię rodziny Curie. Do muzeum można dojechać koleją RER B, metrem (linia 7 lub 10) bądź autobusem (m.in. linia 21, 27, 38, 84).

Niezapomnianych wrażeń dostarczy również wizyta w paryskich katakumbach, których część została udostępniona turystom. Podziemne ossuarium skrywa wiele tajemnic. Wejście do podziemnej nekropolii znajduje się w 14. dzielnicy niedaleko stacji metra Denfert-Rochereau.

POLECANE MIEJSCA

Muzeum Curie

KOSZT: ZA DARMO

Katakumby paryskie

KOSZT: 12€

Co zobaczyć w okolicy?


Paryż to miasto zadbanych parków, ogrodów i zabytkowych cmentarzy z majestatycznymi grobowcami. Jeśli będziemy chcieli odpocząć od zgiełku na Champs-Élysées, warto odwiedzić malowniczy ogród botaniczny Jardin des Plantes, utworzony w 1635 r. w 5. dzielnicy tuż nad Sekwaną. Ogród podzielony jest na sekcje tematyczne, a większość atrakcji jest bezpłatna. Dostaniemy się tu autobusem (m.in. linia 24,57,63), metrem lub koleją RER.

Podczas pobytu w Paryżu warto także zwiedzić królewski pałac w Wersalu, oddalony o ok. 20 km od stolicy Francji. Imponujący barokowy pałac z przepiękną oranżerią jest domem dla tysięcy unikalnych dzieł sztuki (wstęp: ok. 20 EUR). Pałacowe ogrody to idealne miejsce na romantyczny spacer lub rodzinny piknik. Do Wersalu kursuje pociąg SNCF oraz RER C (czas przejazdu: 25-30 min.).

POLECANE MIEJSCA

Jardin des Plantes

ODLEGŁOŚĆ: 2 km

Wersal

ODLEGŁOŚĆ: 20 km

Kuchnia


Kuchnia francuska, zwłaszcza ta, która kryje się pod nazwą haute cuisine, jest jednym z filarów kuchni światowej. Flagowe francuskie dania znajdziemy w restauracjach na całym świecie. Tymczasem przygotowanie oryginalnego coq au vin blanc (kogut w białym winie)
czy caille en sarcophage (przepiórka à la Babette) to spore wyzwanie, wymagające pełnego zaangażowania kucharza, najwyższej jakości składników oraz wielu godzin pracy.

I choć kuchnia francuska kojarzy nam się z wysublimowanym smakiem foie gras, bez problemu znajdziemy w niej potrawy proste i równie smaczne. Słone przekąski i wyśmienite wyroby cukiernicze z legendarnymi makaronikami na czele znaleźć można niemal wszędzie. Miasto słynie z pachnących piekarni, obok których trudno przejść obojętnie. A gdy jest ciepło, Paryżanie chętnie przesiadują w restauracyjnych ogródkach z filiżanką kawy lub lampką wina.

POLECANE MIEJSCA

Borought Market

Camden Market

Covent Garden

Real Foods Market

Czego spróbować?


Podczas pobytu w Paryżu warto spróbować oryginalnej zupy cebulowej z grzankami, ślimaków z sosem czosnkowym, crème brûlée oraz prowansalskiej potrawy ratatouille, przygotowywanej na bazie sezonowych warzyw. Na szczególną uwagę zasługują również dania z owoców morza: ostrygi lub mule serwowane z Camembert i białym winem. Jako przekąska świetnie sprawdzi się tarta z boczkiem (tarte flambée) lub naleśniki z pomarańczami (crêpes Suzette).

MENU


Zupa cebulowa

tradycyjna zupa z cebuli podawana z grzankami

Ślimaki

mięso ślimaków winniczków podawane w muszlach z masłem czosnkowym

Ratatouille

potrawka z gotowanych pomidorów, cebuli, cukinii, papryki, czosnku i innych warzyw

Crêpes Suzette

naleśniki w sosie pomarańczowym

Gdzie wpaść?


W Paryżu jest wiele miejsc, gdzie można dobrze zjeść. Na tradycyjny francuski obiad z lampką wina warto udać się do eleganckiej restauracji Bouillon Chartier, która dba o podniebienia gości od ponad 100 lat. W lokalu Fromagerie Danard skosztujemy aromatycznych francuskich serów i wędlin, a w Mardi Crêpe Club wyśmienitych naleśników na słodko lub na słono. Na deser i filiżankę kawy warto również wstąpić do A. Lacroix Patissier.

POLECANE MIEJSCA

Bouillon Chartier

OBIAD: 12-20€

A. Lacroix Patissier

DESER: 6-8€

Pogoda


Paryż znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego morskiego, gdzie zimy są łagodne (ok. 1-7°C), a lata pogodne i ciepłe (15-25°C), choć w lipcu oraz sierpniu zdarzają się upalne dni z temperaturą przekraczającą 30°C. Średnioroczne opady w stolicy Francji wynoszą ok. 650 mm, a najobfitsze przypadają na maj, lipiec oraz grudzień.

NAJZIMNIEJSZY MIESIĄC

Styczeń

/ 2°

Średnia temperatura dzień/noc

NAJCIEPLEJSZY MIESIĄC

Lipiec

25°/ 15°

Średnia temperatura dzień/noc

ŚREDNIA TEMPERATURA

w roku

15°/ 8°

Średnia temperatura dzień/noc

Kiedy lecieć?


Paryż gości turystów przez cały rok. Najlepiej jednak wybrać się do stolicy Francji wiosną lub jesienią, kiedy pogoda dopisuje, a ceny biletów lotniczych i noclegów są niższe niż w lipcu czy sierpniu. Co więcej, jesienią w Paryżu odbywają się liczne imprezy kulturalne, m.in. Paris Autumn Festival, Paryski Miesiąc Fotografii czy Festiwal Filmów Dokumentalnych.

Paryż znajduje się około 1200 km od Twojego domu.
Lot trwa 2 godziny i 20 minut

SPRAWDŹ

Jak dojechać z lotnisk do centrum miasta?


W obrębie Paryża znajduje się kilka lotnisk, w tym międzynarodowy port lotniczy Charles de Gaulle (CDG) usytuowany w Roissy-en-France, Beauvais-Tillé (BVA) w Beauvais oraz lotnisko Orly (ORY) oddalone o ok. 14 km od centrum miasta. Z lotniska Beauvais do centrum Paryża można dojechać autobusem (ok. 17 EUR).

Do dyspozycji mamy również pociąg, który zatrzymuje się na stacji Paris Gare du Nord, przy czym z lotniska do centrum Beauvais trzeba dojechać taksówką. Na trasie Paryż – lotnisko Charles de Gaulle kursują autobusy (m.in. Roissybus), kolej RER (linia B), TGV oraz taksówki. Z lotniska Orly do centrum Paryża dostaniemy się autobusem (m.in. Orlybus) lub koleją RER i metrem.

Paryż

Charles de Gaulle

25 km

Od centrum miasta

CDG

Autobus

12€ (60 min)

Pociąg

11€ (40 min)

PARYŻ

Orly

13 km

Od centrum miasta

ORY

Autobus

9€ (30 min)

Pociąg

13€ (35 min)

PARYŻ

Beauvais

85 km

Od centrum miasta

BVA

Autobus

17€ (75 min)

Pociąg

15€ (75 min)

Jak poruszać się po Paryżu?


Na paryską komunikację miejską składa się metro, autobusy, kolej RER oraz tramwaje. Bilet jednorazowy kosztuje ok. 1,9 EUR, a karnet 10 biletów – ok. 15 EUR. Warto rozważyć zakup karty Paris Visite uprawniającej do nielimitowanych przejazdów w ramach wybranej strefy. Jednodniowa karta dla stref 1-3 (centrum miasta) kosztuje ok. 12 EUR/os.

Paryż jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast w Europie, dlatego podróż po centrum oraz parkowanie bywa czasochłonne. Z uwagi na dobrze zorganizowaną komunikację miejską nie jest konieczne wypożyczenie samochodu.

Ceny w mieście


Paryż ma swoją cenę! Choć stolica Francji nie należy do najtańszych miast, zwłaszcza dla turystów z Polski, to jednak wizyta w tym mieście nie musi was zrujnować finansowo. Zarówno podstawowe produkty spożywcze, jak i francuskie specjały, w tym sery i wina mozna kupić zarówno w marketach, jak i w specjalnych sklepach już za kilka euro. Podobnie sytuacja wygląda z ulicznym jedzeniem – to koszt rzędu 3-5 euro. Drogie są za to owoce. Koszty poruszania się po mieście oraz zakwaterowania są porównywalne z innymi stolicami zachodniej Europy.

Waluta

euro

Kawa

2€

Naleśniki

5€

Obiad w restauracji

15€

Najlepsze okazje lotów


Więcej na naszym blogu