O Moskwie


Trzeci Rzym, stolica carów, która oparła się Napoleonowi, radziecka metropolia, najdroższe miasto świata… Moskwa ma wiele twarzy i za każdą z nich stoi ciekawa historia, która do dziś odciska piętno na wizerunku stolicy Rosji.

Współczesna Moskwa to miasto fascynujących kontrastów. Z jednej strony stateczna powaga Kremla i zanurzone w historii kamienice Arbatu. Z drugiej wieżowce i krzykliwe współczesne rezydencje nowej rosyjskiej klasy średniej. To wszystko sprawia, że stolica Rosji frapuje i zaprasza do odwiedzin.

Największe atrakcje Moskwy


Plac Czerwony

SPRAWDŹ
cena
ZA DARMO

Klasztor Nowodziewiczy

SPRAWDŹ
cena
ZA DARMO

Muzeum Sztuk Pięknych
im. Puszkina

SPRAWDŹ
cena
400₽

Co ciekawego znajdziesz w mieście?


Moskwę można zwiedzać na wiele sposobów. Warto poznać miasto z perspektywy jednego z najwybitniejszych rosyjskich pisarzy – Michaiła Bułhakowa. Muzeum poświęcone życiu i twórczości autora „Mistrza i Małgorzaty”, to część multimedialnego projektu edukacyjnego, w ramach którego zwiedzający może spędzić wieczór w moskiewskim apartamencie pisarza. Wstęp: ok. 150 rubli.

Wizyta w Oceanarium przy Dmitrovskoe sh.163 to doskonała okazja do zapoznania się z różnorodnością podwodnego świata zwierząt. Na terenie obiektu znajdują się sklepy z pamiątkami i restauracje. Wstęp: od 250 rubli.

Dużą popularnością wśród mieszkańców miasta i turystów cieszy się GUM – dom towarowy powstały w XIX w. tuż przy Placu Czerwonym. W odrestaurowanym gmachu mieszczą się sklepy znanych światowych marek, takich jak Burberry, Dior czy Gucci. Idealne miejsce na zakupy lub kawę z przyjaciółmi.

POLECANE MIEJSCA

Muzeum Bułhakowa

KOSZT: 150₽

Oceanarium

KOSZT: 250₽

Co zobaczyć w okolicy?


Kiedy już zwiedzimy malowniczy Ogród Botaniczny w centrum miasta i zatęsknimy za ciszą i spokojem, warto wybrać się na wycieczkę do leśnego Parku Troparewskiego, który znajduje się w mniej obleganej przez turystów okolicy, kilka minut drogi od stacji metra Jugo-Zapadnaja.

Aby obejrzeć piękną panoramę miasta, wystarczy wspiąć się na Wzgórza Worobiowe, położone kilka kilometrów od ścisłego centrum. Najłatwiej dostać się na miejsce metrem (linia nr 1).

W pogodny dzień możemy również zafundować sobie rejs statkiem wycieczkowym po rzece Moskwie. To idealny sposób na rodzinny wypoczynek i obejrzenie miasta z zupełnie innej perspektywy. Warto rozważyć zakup karty CityPass.

POLECANE MIEJSCA

Park Troparewski

ODLEGŁOŚĆ: 15 km

Wzgórza Worobiowe

ODLEGŁOŚĆ: 9 km

Kuchnia


Rosyjska kuchnia to kuchnia pełna kontrastów. Z jednej strony, w myśl powiedzenia „szczi i kasza – strawa nasza”, bazą potraw są podstawowe produkty żywnościowe, takie jak ziemniaki, kiszona kapusta, kasza oraz nabiał. Z drugiej zaś, w restauracyjnych kartach znajdziemy kultowe przysmaki, którymi zajadała się rosyjska arystokracja, czyli m.in. znany na całym świecie boeuf Stroganow i wyborne zakąski z kawiorem. Domowa kuchnia Rosjan to przede wszystkim dania mączne, rybne i mięsne, treściwe sałatki oraz zupy. Potrawy przyprawia się czosnkiem, koperkiem, kminkiem, a także śmietaną, którą dodaje się do wielu rosyjskich dań. W sklepach znajdziemy szeroki wybór pieczywa i słonych przysmaków, w tym żytni chleb na zakwasie, obwarzanki czy pieczone pierogi z farszem.

POLECANE MIEJSCA

Borought Market

Camden Market

Covent Garden

Real Foods Market

Czego spróbować?


Podczas pobytu w Moskwie warto skosztować tradycyjnych rosyjskich potraw, m.in. drożdżowych placków podawanych z kawiorem i śmietaną (bliny) oraz wyrazistej kwaśno-słodkiej zupy na mięsnym lub rybnym wywarze zwanej solianką. Godnym polecenia przysmakiem są pielmieni – delikatne pierożki nadziewane mięsem. Na drugie danie warto spróbować oryginalnej potrawy boeuf Stroganow, czyli duszonej wołowiny z pieczarkami i cebulą.

MENU


Bliny

placki drożdżowe podawane z kawiorem i śmietaną

Solianka

ziołowa zupa przyrządza na wywarze mięsnym, rybnym lub grzybowym

Pielmieni

pierożki nadziewane mięsem

Boeuf Stroganow

paski polędwicy wołowej z pieczarkami i cebulą

Gdzie wpaść?


Café Pushkin to stylowa restauracja, gdzie serwuje się narodowe rosyjskie przysmaki. Wśród nich znajdziemy dania mięsne i rybne, potrawy jarskie oraz desery przygotowywane pod czujnym okiem szefa kuchni – Andrieja Machowa. Na „pierogową” ucztę w rozsądnej cenie warto udać się do Lepim i Varim, a wyśmienite śniadanie lub lunch zjemy w eleganckiej restauracji Grand Cafe Dr. Zhivago.

POLECANE MIEJSCA

Lepim i Varim

PIELMIENI: 250-450₽

Café Pushkin

BLINY: 450₽

Pogoda


Moskwa leży w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Zimy są długie i mroźne, a lata krótkie, ale ciepłe. Średnia temperatura w lipcu wynosi 19°C, a w styczniu ok. -7°C. W stolicy Rosji często występują opady – zwłaszcza latem. Warto więc przed wylotem sprawdzić aktualną prognozę pogody.

NAJZIMNIEJSZY MIESIĄC

Styczeń

-4°/ -9°

Średnia temperatura dzień/noc

NAJCIEPLEJSZY MIESIĄC

Lipiec

24°/ 14°

Średnia temperatura dzień/noc

ŚREDNIA TEMPERATURA

w roku

10°/ 2°

Średnia temperatura dzień/noc

Kiedy lecieć?


Moskwę najlepiej zwiedzać wiosną lub latem, kiedy panują optymalne warunki pogodowe. Trzeba się jednak liczyć z burzami, które w sezonie wysokim często nawiedzają miasto. W stolicy Rosji odbywają się ciekawe imprezy kulturalne, m.in. prestiżowy Festiwal Teatralny „Złota Maska”. Przed Wielkanocą moskwianie świętują Maslenicę, a przez cały rok uwagę zagranicznych gości przyciąga bogata oferta kulturalna Teatru Bolszoj.

Moskwa znajduje się około 1200 km od Twojego domu.
Lot trwa 2 godziny

SPRAWDŹ

Jak dojechać z lotnisk do centrum miasta?


W obwodzie moskiewskim znajduje się kilka portów lotniczych, w tym Szeremietiewo (SVO), Wnukowo (VKO) oraz największe międzynarodowe lotnisko w kraju – Domodiedowo (DME). Porty lotnicze są dobrze skomunikowane z centrum Moskwy.
Aby dostać się z lotniska Domodiedowo do centrum stolicy Rosji wystarczy wykupić przejazd autobusem Scania Express, który dowiezie nas do stacji metra Domodiedowskaja.

Do Dworca Paweleckiego kursują również pociągi Aeroexpress. Z portu lotniczego Szeremietiewo do centrum najłatwiej dostać się autobusem (m.in. linia 851, 949, 817). Na trasie Moskwa – lotnisko Wnukowo regularnie jeżdżą autobusy, pociągi oraz metro. Do dyspozycji mamy również taxi.

MOSKWA

Domodiedowo

47 km

Od centrum miasta

DME

Autobus

120₽ (40 min)

Pociąg

420₽ (40 min)

MOSKWA

Szeremietiewo

35 km

Od centrum miasta

SVO

Autobus

55₽ (50 min)

Pociąg

420₽ (40 min)

MOSKWA

Wnukowo

30 km

Od centrum miasta

VKO

Autobus

55₽ (40 min)

Pociąg

420₽ (35 min)

Jak poruszać się po okolicy?


W skład moskiewskiej komunikacji miejskiej wchodzą autobusy, tramwaje, trolejbusy, pociągi, mikrobusy (tzw. „Marszrutki”), a także metro, którego stacje słyną z unikalnej architektury. Jednorazowy bilet na przejazd metrem kosztuje 30-55 RUB. Do nabycia są również bilety czasowe (bilet 24h kosztuje ok. 210 RUB). Przejazd mikrobusem to koszt rzędu 30-70 RUB.

Infrastruktura drogowa w Moskwie jest w dobrym stanie, niemniej decydując się na podróżowanie samochodem trzeba liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Stolica Rosji to jedno z najbardziej zakorkowanych miast w Europie. Brakuje miejsc parkingowych, a liczba samochodów poruszających się po mieście stale wzrasta, dlatego znacznie wygodniej będzie skorzystać z komunikacji miejskiej.

Ceny w mieście


Moskwa szczyci się mianem najdroższego miasta świata. Czy tak jest w rzeczywistości? Jeśli wziąć pod uwagę koszty noclegów oraz zakupu bardziej luksusowych dóbr – tak! Wybierających się do tego miasta pocieszy zapewne fakt, że choć ceny podstawowych produktów spożywczych w Moskwie są zdecydowanie wyższe niż w innych miastach Rosji, to jednak są one akceptowalne dla przybyszy z Polski. Praktyczna wskazówka- 1 złoty równa się około 20 rublom.

Waluta

rubel

Kawa

180₽

Bliny

500₽

Obiad w restauracji

1200₽

Najlepsze okazje lotów


Więcej na naszym blogu