O Lizbonie


Miasto, które zwraca się ku morzu, a jego mury mienią się na biało w słoneczne dni. Miejsce, z którego portugalscy żeglarze wypływali, by odkrywać dalekie lądy i nieznane cywilizacje. Wreszcie, posiadaczka budowli, stworzonych w jedynym w swoim rodzaju stylu – połączeniu południowoeuropejskiego gotyku i morskiej ornamentyki.

Lizbona jest dumna ze swojego dziedzictwa, co podkreślają liczne zabytki – Wieża Belem, klasztor Hieronimitów, czy malownicze uliczki i kamienice najstarszej jej części – Alfamy. Bez wątpienia to miejsce, które trzeba zobaczyć i poczuć, rozpływając się w atmosferze tego jedynego w swoim rodzaju miasta, które żyje w symbiozie z oceanem.

Największe atrakcje Lizbony


Oceanarium

SPRAWDŹ
cena
18€

Muzeum Azulejo

SPRAWDŹ
cena
5€

Co ciekawego znajdziesz w mieście?


Podczas wakacji w Lizbonie warto zajrzeć do jedynego w Portugalii Muzeum Marionetek, poświęconego historii lalek i teatrów lalkowych. W tym fascynującym miejscu znajdziemy ponadto bogatą kolekcję masek afrykańskich oraz południowoazjatyckich. Muzeum mieści się przy Rua da Esperança nr 146. Opłata za wstęp wynosi 5 euro.

Ogród Fundacji Calouste Gulbenkiana, to miejsce jedyne w swoim rodzaju, przemyślane i eksponujące to, co w portugalskim krajobrazie najpiękniejsze. W zaprojektowanej przez architektów krajobrazu António Viana Barreto i Gonçalo Ribeiro przestrzeni, znajdziemy urokliwe mikropejzaże, na które składa się ponad 230 gatunków roślin! Warto przysiąść w jednym z zielonych zaułków i z bliska przyjrzeć się tutejszej florze i faunie. Ogród mieści się przy Av. De Berna. Wstęp wolny.

POLECANE MIEJSCA

Muzeum Marionetek

KOSZT: 5€

Ogród Fundacji Gulbenkiana

KOSZT: ZA DARMO

Co zobaczyć w okolicy?


Tuż nad rzeką Tag, zaledwie 7 km od centrum miasta znajduje się Belem – malownicza dzielnica Lizbony, z wyjątkowymi zabytkami, restauracjami i instytucjami kultury. Stąd w 1497 Vasco da Gama wyruszył w podróż morską do Indii. Tutaj też produkuje się słynne ciasteczka „pasteis de belem”. Oprócz majestatycznego Klasztoru Hieronimitów znajdziemy tu Pałac Prezydencki, Muzeum Morskie, Pomnik Odkrywców i Wieżę Belem. Na miejsce dostaniemy się tramwajem nr 15 w kierunku Alges lub autobusem Carris (m.in. nr 714, 727, 729).

Ogromną popularnością cieszą się lizbońskie windy. Najbardziej znaną jest Elevador de Santa Justa, ale jeśli nie mamy czasu na długie stanie w kolejce, wybierzmy się na przejażdżkę nieco mniej obleganą Elevador da Bica, która łączy Bairro Alto z Ribeira.

POLECANE MIEJSCA

Belem

ODLEGŁOŚĆ: 7 km

Elevador da Bica

ODLEGŁOŚĆ: 2 km

Kuchnia


W Lizbonie możemy nacieszyć się smakami tradycyjnej portugalskiej kuchni, której podstawą są regionalne przysmaki z różnych części kraju, w tym potrawy typowo śródziemnomorskie. Wśród ryb króluje dorsz, najczęściej suszony i solony, a także sardynki, kalmary, ośmiornice, krewetki i kraby.

Specjałem portugalskiej kuchni jest dojrzewająca szynka Presunto, kiełbaska chouriço, sery (w tym „Queijo da Serra” i „Queijo da Ilha” z Azorów), oliwki i oliwa z oliwek, a także znakomite wina czerwone i białe, z wybornym Porto i Madera na czele. Na szczególną uwagę zasługują również doskonałej jakości konserwy rybne, aromatyczna kawa, musujące „vinho verde” oraz likier wiśniowy „ginjinha”.

POLECANE MIEJSCA

Borought Market

Camden Market

Covent Garden

Real Foods Market

Czego spróbować?


Podczas wakacji w Lizbonie warto spróbować tradycyjnej portugalskiej potrawy „bacalhau á Gomes de Sá” na bazie pieczonego z warzywami dorsza. Na uwagę zasługują także sycące i aromatyczne dania jednogarnkowe, w tym rybny gulasz „caldeirada”, zupa „caldo verde” z kiełbaską chouriço oraz mięsna potrawa zwana „cozido à portuguesa”.

MENU


Bacalhau á Gomes de Sá

dorsz zapiekany z warzywami

Cozido à portuguesa

potrawka z warzyw, mięsa wieprzowego oraz regionalnych kiełbas

Chouriço

kiełbaska wieprzowa przyprawiana słodką papryką

Ginjinha

słodki likier wiśniowy na bazie lokalnej wódki

Gdzie wpaść?


Lizbona słynie z pysznego jedzenia i świetnych restauracji. Wyśmienitych dań miejscowej kuchni spróbujemy m.in. w Crisfama – lokalu słynącym z domowej atmosfery. Na romantyczną kolację warto pójść do Clube de Jornalistas, a na kawę i ciasteczka „pastéis de nata” do kawiarni Manteigaria. Na wieczornego drinka z przyjaciółmi warto zajrzeć do pubu Alface Hall, gdzie można posłuchać muzyki na żywo.

POLECANE MIEJSCA

Manteigaria

PASTÉIS DE NATA: 6

Crisfama

OBIAD: 10-18€

Pogoda


Lizbona leży w strefie klimatu subtropikalnego, gdzie lata są gorące, a zimy łagodne. Lipiec i sierpień to najcieplejsze miesiące w roku – średnia temperatura w ciągu dnia wynosi około 27°C. Latem w stolicy Portugalii słońce świeci nawet 12 h, a opady występują niezwykle rzadko. Średnia liczba dni deszczowych w roku wynosi zaledwie 117.

NAJZIMNIEJSZY MIESIĄC

Styczeń

14°/ 8°

Średnia temperatura dzień/noc

NAJCIEPLEJSZY MIESIĄC

Lipiec

28°/ 19°

Średnia temperatura dzień/noc

ŚREDNIA TEMPERATURA

w roku

21°/ 13°

Średnia temperatura dzień/noc

Kiedy lecieć?


Słoneczną Lizbonę warto zwiedzić o każdej porze roku, przy czym lata są upalne i suche, a temperatura nierzadko przekracza 30°C. Zimy przypominają polską wiosnę, z temperaturą w granicach 8-15°C. Okres od czerwca do września, to najlepszy czas na kąpiele morskie. Temperatura wody waha się w granicach 17-19°C.

Lizbona znajduje się około 2600 km od Twojego domu.
Lot trwa 4 godziny i 10 minut

SPRAWDŹ

Jak dojechać z lotnisk do centrum miasta?


Międzynarodowe lotnisko Lisbon Portela Airport znajduje się około 7 km od ścisłego centrum stolicy. Jest to największy port lotniczy w kraju i jeden z najważniejszych w Europie. W 2016 r. został nazwane imieniem portugalskiego generała lotnictwa Hemberto Delgado. Lotnisko obsługuje dziesiątki regularnych, tanich oraz czarterowych linii lotniczych.

Z lotniska im. Hemberto Delgado do centrum miasta można się dostać autobusem (m.in. linia 208, 705, 783), aerobusem, który dowiezie nas do głównego dworca autobusowego i kolejowego, albo metrem (linia czerwona). Do dyspozycji podróżnych są także taksówki. Cena przejazdu tym środkiem transportu wynosi około 15 euro.

LIZBONA

Portela

7 km

Od centrum miasta

LIS

Autobus

1,4€ (20 min)

Metro

1,4€ (15 min)

Jak poruszać się po okolicy?


Podróżując po Lizbonie mamy do wyboru kilka opcji: autobusy, tramwaje, metro, promy, zabytkowe windy publiczne oraz pociągi. Jednorazowy bilet przejazdu kosztuje 1,45 EUR. Bilet 24-godzinny to koszt rzędu 6,30 EUR. Jeśli zapłacimy 9,35 EUR, będziemy mogli korzystać również z promów Transtejo. Płacąc 10,40 EUR możemy przez 24h podróżować metrem, autobusem, tramwajem, windami oraz pociągiem CP.

Rozbudowana siatka połączeń komunikacji miejskiej w Lizbonie sprawia, że nie musimy wypożyczać samochodu. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, który musielibyśmy przeznaczyć na znalezienie odpowiedniego miejsca parkingowego w rozsądnej cenie. Metro i autobusy, kursują co kilka/kilkanaście minut. Sprawnie funkcjonują również nocne linie autobusowe.

Ceny w mieście


Lizbona potrafi zaskoczyć – także cenami! Choć te, jak przystało na stolicę kraju, w którym płaci się w euro, są wyższe niż w Polsce, to Lizbonę możemy zaliczyć do grona nienajdroższych miast w zachodniej Europie. Nieco więcej wydamy, kupując artykuły spożywcze, choć dobrą alternatywą dla okolicznych sklepów są supermarkety, ale za transport i zwiedzanie atrakcji zapłacimy relatywnie niewiele.

Waluta

euro

Kawa

1,5€

Pasteis

4€

Obiad w restauracji

20€

Najlepsze okazje lotów


Więcej na naszym blogu


Następny kierunek

Porto

Sprawdź