O Jamajce


Kraj Boba Marleya, reggae i rastafarian. Wyspa, która kojarzy się z niespiesznym, luźnym stylem życia, pięknymi tropikalnymi widokami oraz wspaniałym błękitem ciepłych wód Morza Karaibskiego.

Choć prawdziwe życie na Jamajce nie jest tak sielankowe, jak powszechne wyobrażenia o tym kraju, to wyprawa na skąpaną w słońcu i zieleni wyspę z pewnością przyniesie niezapomniane przeżycia.

Największe atrakcje Jamajki


Ruiny Port Royal

SPRAWDŹ
cena
10$

Muzeum Boba Marleya

SPRAWDŹ
cena
15$-40$

Blue Mountain Peak

SPRAWDŹ
cena
ZA DARMO

Rose Hall

SPRAWDŹ
cena
 25$

Zabytkowe centrum Falmouth

SPRAWDŹ
cena
ZA DARMO

Co ciekawego znajdziesz w Kingston?


Wielbiciele dawnej architektury karaibskiej powinni koniecznie odwiedzić Devon House. To wyjątkowe miejsce, bowiem budowniczym i pierwotnym właścicielem tej kolonialnej rezydencji był… pierwszy czarnoskóry milioner na Jamajce – George Stiebel. XIX-wieczny budynek pełni nie tylko rolę muzeum, ale też przestrzeni, w której można skosztować lokalnych potraw i nabyć jamajskie specjały. Innym ciekawym miejscem, które skutecznie ożywiło centrum Kingston jest dawny magazyn przy 41 Fleet Street. Niegdyś bardzo ponure miejsce, dziś prawdziwa galeria ulicznej sztuki i lokalne centrum spotkań nie tylko mieszkańców okolicy.

Kingston to także miasto Boba Marleya, Petera Tosha, czy Bunny’ego Wailera, a więc kolebka reggae! Wizyta w stolicy Jamajki nie mogłaby więc odbyć się bez odwiedzin w jednym z licznych klubów muzycznych. Jednym z najciekawszych jest Kingston Dub Club, położony na wzgórzu, wysoko nad dachami miasta, pulsujący w rytm jamajskich imprez.

POLECANE MIEJSCA

Devon House

KOSZT: 7$

41 Fleet Street

KOSZT: ZA DARMO

Co zobaczyć na wyspie?


Jamajka to oprócz słynnej kultury, muzyki i wspaniałych widoków, także piękne plaże. Amatorzy leniwego wypoczynku na piasku i pływania w ciepłej lazurowej wodzie powinni wybrać się na północne i zachodnie wybrzeże wyspy. To tam znajduje się kurort Negril ze wspaniałymi plażami i niesamowitymi, zapierającymi dech w piersiach klifami, w tym prawdziwą legendą – malowniczym Rick’s Cafe!

Okolice Montego Bay także słyną ze świetnych warunków do wypoczywania w promieniach słońca. Polecić można zwłaszcza przepiękną miejską plażę Doctor’s Cave. To nie wszystko – w okolicach Port Antonio znajdują się kolejne godne polecenia miejsca. Mniej tu hoteli i miejsc typowo turystycznych, a więcej dzikiej jamajskiej przyrody. Wisienką na torcie jest jednak Błękitna Laguna – bajeczne miejsce z bujną roślinnością i niesamowitą wodą o wyraziście niebieskim kolorze.

POLECANE MIEJSCA

Klif Rick’s Cafe

MIASTO: Negril

Plaża Doctor’s Cave

STAN: Montego Bay

Kuchnia


Jamajska kuchnia to jedna z ciekawszych kuchni świata. Przenikają się w niej tradycje pierwotnej ludności indiańskiej, która niegdyś zamieszkiwała tę wyspę, dania i zwyczaje, które przywieźli ze sobą przybysze z Afryki Zachodniej oraz Europy. Jamajczycy z jednej strony uwielbiają mięsne potrawy z grilla, z drugiej – spotkamy tu też mnóstwo ciekawych smaków bezmięsnych, które są domeną wegetariańskich rastafarian. Stąd też ta karaibska wyspa pachnie zarówno grillowanym kurczakiem oraz wieprzowiną w sosie jerk, solonym dorszem, jak i wspaniałymi ragout z mało u nas znanych roślin, jak choćby jams czy taro.

POLECANE MIEJSCA

Borought Market

Camden Market

Covent Garden

Real Foods Market

Czego spróbować?


W powszechnym mniemaniu wizyta na Jamajce nie może obejść się bez spróbowania solonego dorsza z bligią (ackee and saltfish) oraz grillowanej wieprzowiny lub drobiu w marynacie jerk. Oczywiście popijanych miejscowym lekkim lagerem. Weganie i wegetarianie powinni z kolei spróbować dań kuchni rastafariańskiej, jak choćby zupa callaloo.

MENU


Jerk

grillowane mięso w pikantnej marynacie z ostrych przypraw, tymianku, warzyw i cytrusów

Gulasz z żółtego jams

warzywny gulasz z żółtego jams, cebuli i czosnku z dodatkiem kurkumy, imbiru i mleka kokosowego

Ackee and saltfish

solony dorsz serwowany z owocami bligii

Callaloo

zupa z lokalnych zielonych warzyw

Gdzie wpaść?


Znakomite jamajskie specjały znajdziemy w niezliczonej liczbie ulicznych barów w większych miastach. My proponujemy jednak wizytę w Rockhouse, świetnej hotelowej restauracji w Negril (około godziny drogi od Montengo Bay). Znajdziemy tam wyśmienite jamajskie dania, w tym oczywiście jerk, które można zamówić w postaci tacy mięs przyrządzonych na różne sposoby. Z kolei w trakcie wizyty w Kingston należy udać się do Pepperwood, gdzie oprócz wybornych dań z grillowanej wieprzowiny i drobiu, znajdziemy również dania rybne.

POLECANE MIEJSCA

Rockhouse

JERK PLATTER: 21$

Pepperwood

RYBA Z GRILLA: 14$

Pogoda


Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, na Jamajce nie występują klasycznie rozumiane pory roku. Przez 365 dni jest tu słonecznie, bardzo ciepło i przyjemnie. Większe opady deszczu odnotowuje się tu tylko w czerwcu, wrześniu i październiku. Jedynie w Górach Błękitnych można doświadczyć nieco zimniejszych dni z temperatura poniżej 20°C.

NAJZIMNIEJSZY MIESIĄC

Styczeń

30°/ 21°

Średnia temperatura dzień/noc w Kingston

NAJCIEPLEJSZY MIESIĄC

Lipiec

33°/ 24°

Średnia temperatura dzień/noc w Kingston

ŚREDNIA TEMPERATURA

w roku

31°/ 24°

Średnia temperatura dzień/noc w Kingston

Kiedy lecieć?


Najprostsza odpowiedź brzmi – zawsze! Kiedy jednak przyjrzymy się bliżej klimatowi Jamajki, możemy dostrzec, że w czerwcu oraz w okresie wrzesień – październik pogodna może być bardziej deszczowa. Należy jednak pamiętać, że ta gorsza pogoda to nadal długie, piękne i słoneczne dni, jedynie nieco częściej nawiedzane przez krótkie opady.

Jamajka znajduje się około 9000 km od Twojego domu.
Lot trwa 17 godzin

SPRAWDŹ

Jak dojechać z lotnisk do centrum miast?


Główne lotnisko Kingston, czyli Norman Manley International Airport znajduje się około 16 kilometrów od centrum Kingston. Trasę pomiędzy lotniskiem a centrum miasta można pokonać zarówno taksówkami, jak i autobusami. Podróż trwa od 20 do 45 minut w zależności od wybranego środka transportu.

Na lotnisku Sangster International Airport w Montego Bay istnieje możliwość skorzystania z transferu lotniskowego zapewnianego przez hotel. Ponadto można skorzystać ze znajdujących się przy hali przylotów wypożyczalni samochodów. Kilkukilometrową trasę z portu lotniczego do centrum Montego Bay można pokonać także za pomocą autobusów lub taksówek. Taka podróż może zająć od kilku do przeszło 20 minut.

KINGSTON

Norman Manley

16 km

Od centrum miasta

KIN

BUS

120J$ (45 min)

TAXI

5000J$ (20 min)

MONTEGO BAY

Donald Sangster

4 km

Od centrum miasta

MBJ

BUS

1000J$ (25 min)

TAXI

1800J$ (6 min)

Jak poruszać się po okolicy?


Jamajka to kraj, w którym dalekobieżny transport publiczny opiera się na samolotach. W kraju znajduje się pięć lotnisk – w tym dwa międzynarodowe – w Kingston (Norman Manley) i Montego Bay (Sir Donald Sangster), obsługujące także ruch krajowy. Niegdyś Jamajka mogła poszczycić się także niezbyt rozbudowaną, lecz łączącą większe miasta siecią kolejową, ale od początku lat 90. po wyspie nie kursują już pociągi pasażerskie.

W większych miastach, jak Kingston i Montego Bay można liczyć na komunikację miejską w postaci autobusów. Linie autobusowe docierają także do różnych miejsc na wyspie, łącząc ze sobą mniejsze i większe miasta oraz obiekty turystyczne. Dobrą alternatywą dla transportu zbiorowego są również wypożyczalnie aut.

Ceny na Jamajce


Jamajka nie należy do drogich kierunków turystycznych, więc koszty pobytu na wyspie i jej zwiedzanie z pewnością nie zrujnują portfela. Zdecydowanie największym wydatkiem w trakcie wyprawy będzie zakup biletów lotniczych. Uwaga! Miejscowe władze zabraniają wywozu z kraju miejscowej waluty – dolara jamajskiego. Przed podróżą powrotną należy wymienić tutejsze dolary na dolary amerykańskie. Ile wart jest 1 dolar jamajski? W przeliczeniu na naszą walutę, 1 dolar to… 3 grosze!

Waluta

dolar jamajski

Kawa

150J$

Kurczak jerk

800J$

Obiad w restauracji

3000J$

Najlepsze okazje lotów


Więcej na naszym blogu


Podane ceny mają wyłącznie charakter orientacyjny i uśredniony, mogą różnić się od cen w sklepach oraz lokalach.