O Izraelu


Co można powiedzieć o kraju, który po brzegi wypełniony jest zabytkami, a niemal wszystkie większe miejscowości znane są z historycznych wzmianek? Izrael to także święta ziemia wyznawców trzech wielkich religii – chrześcijaństwa, islamu i judaizmu oraz kraj posiadający fascynującą, różnorodną kulturę.

Mieszkańcy Izraela przybyli ze wszystkich stron świata, by budować swoje państwo. Dzięki temu jest to kraj tak bogaty w doświadczenia różnych kultur. To przejawia się także w kuchni i kultywowanej tradycji. Chcecie doświadczyć obcowania z tym mikrokosmosem? Zapraszamy nad Morze Śródziemne i Jordan!

Największe atrakcje Izraela


Czerwony Kanion

SPRAWDŹ
cena
ZA DARMO

Ruiny starożytnej Magdali

SPRAWDŹ
cena
15₪

Co ciekawego znajdziesz w mieście?


Tel Awiw jest mekką zakupoholików. Obok ekskluzywnych sklepów w nowoczesnych galeriach handlowych, znajdziemy tu barwne uliczne kramy i targowiska. Po ręcznie wykonane pamiątki warto zajrzeć na targ Nachlat Binyamin. Intrygujące bibeloty „z duszą” nabędziemy na Targu Antyków, a na Carmel Market spróbujemy lokalnych przysmaków. Po unikalną ręcznie wykonaną biżuterię warto wstąpić do urokliwego sklepu Adina Plastelina w Jaffie. Zwiedzając Nazaret możemy wybrać się na wycieczkę po Świętych Jaskiniach, znajdujących się w centrum starożytnego Nazaretu. Tutaj przed wiekami Żydzi ukrywali się przed rzymskimi prześladowaniami. Zatrzymując się w portowym mieście Akka, warto zwiedzić imponującą Fortecę Krzyżowców, a także piękne ogrody Bahai, gdzie można wypocząć przed dalszą podróżą.

POLECANE MIEJSCA

Twierdza Krzyżowców w Akce

KOSZT: 40₪

Nachlat Binyamin

KOSZT: ZA DARMO

Co zobaczyć w okolicy?


Zwiedzając północną część Izraela warto spędzić trochę czasu w Parku Narodowym Góry Tabor. Na jej szczycie znajduje się Bazylika Przemienienia Pańskiego – cel licznych pielgrzymek chrześcijan. Na górę można wjechać samochodem lub minibusem.

Zmierzając w stronę południa kraju nie sposób nie zahaczyć o Pustynię Negew, na której znajduje się spektakularny krater Ramon o długości 40 km i głębokości 300 m, powstały w wyniku erozji ziemi.

Wakacje w Izraelu to doskonała okazja, aby udać się na wybrzeże Morza Martwego, uznawanego za najlepsze naturalne SPA na świecie. Morze Martwe znajduje się około 1 h drogi autobusem z Jerozolimy i Betlejem. Przy okazji warto zwiedzić ruiny starożytnej osady Qumran na Pustyni Judzkiej, gdzie odnaleziono tajemnicze zwoje papirusowe z zapisami fragmentów Biblii.

POLECANE MIEJSCA

Góra Tabor

ODLEGŁOŚĆ: 110 km

Pustynia Negew

ODLEGŁOŚĆ: 170 km

Kuchnia


Izrael to nie tylko fascynujące zabytki, piękne plaże i księżycowe krajobrazy, ale także wyśmienite jedzenie. Tradycyjna kuchnia Izraela stanowi połączenie kuchni arabskiej, tureckiej i śródziemnomorskiej, z naciskiem na tę ostatnią.  Wśród mięs dominuje drób, wołowina i jagnięcina, a także ryby. Popularnym dodatkiem do potraw jest czosnek, cebula oraz sezam. W wielu lokalnych przysmakach znajdziemy typowo śródziemnomorskie dodatki: oliwki, pomidory i fetę. Przechadzając się między budkami ze street foodem, niemal wszędzie dostaniemy herbatę z miętą, daktyle (które je się tu jak cukierki), oraz sok z granatu. Popularną przekąską jest chałwa z pistacjami, migdałami lub… chili. W restauracjach, oprócz tradycyjnych koszernych potraw, znajdziemy również dania pochodzące z różnych stron świata.

POLECANE MIEJSCA

Borought Market

Camden Market

Covent Garden

Real Foods Market

Czego spróbować?


Izrael kusi wybornymi przysmakami. Warto tu zjeść kultowy falafel, czyli kotleciki z ciecierzycy, oraz czulent (gulasz na bazie wołowiny i warzyw). Prostym, ale bardzo sytym daniem jest kugel (zapiekanka ziemniaczana), a także holiszkes (gołąbki z ryżem i wołowiną). Co ciekawe, w Izraelu znajdziemy również koszerne odmiany popularnych fast foodów, w tym zestawy w McDonald’s.

MENU


Falafel

kotlety z ciecierzycy z sezamem i przyprawami

Czulent

gulasz wołowy z warzywami, fasolą i kaszą

Kugel

zapiekanka ziemniaczana z warzywami lub mięsem

Holiszkes

gołąbki z wołowiną i słodko - kwaśnym sosem pomidorowym

Gdzie wpaść?


Pyszny falafel dostaniemy w knajpce „Falafel Hakosem” w Tel Awiwie. Po posiłku warto wpaść na lody do kawiarni „Arte”, a wieczorem pójść ze znajomymi na drinka do knajpki „Polly” lub „BelBoy Bar”. Wyśmienite potrawy mięsne w iście izraelskim wydaniu dostaniemy w restauracji „Eucalyptus” w Jerozolimie. W „Rak Dagim” oraz „Fish Market” w Ejlacie spróbujemy aromatycznych dań z ryb i owoców morza.

POLECANE MIEJSCA

Falafel Hakosem

Falafel: 19₪

The Eucalyptus

OBIAD: 150₪

Pogoda


Izrael leży w obszarze trzech stref klimatycznych – śródziemnomorskiej na wybrzeżu, umiarkowanej w centrum kraju i tropikalnej w Dolinie Jordanu. Średnia temperatura w styczniu – najzimniejszym miesiącu w roku – wynosi 17°C. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec – średnia temperatura w dzień wynosi 32°C. Roczne sumy opadów oscylują w granicach 450-500 mm, a najwyższe przypadają na styczeń.

NAJZIMNIEJSZY MIESIĄC

Styczeń

17°/ 10°

Średnia temperatura dzień/noc

NAJCIEPLEJSZY MIESIĄC

Sierpień

30°/ 24°

Średnia temperatura dzień/noc

ŚREDNIA TEMPERATURA

w roku

24°/ 16°

Średnia temperatura dzień/noc

Kiedy lecieć?


Najlepiej lecieć do Izraela wiosną lub jesienią, kiedy warunki pogodowe są najbardziej optymalne – nie ma upałów, a temperatura w ciągu doby waha się w granicach 11-29°C. Planując wakacje na lipiec lub sierpień, trzeba się przygotować na ponad 30-stopniowe upały. Na przełomie wiosny i lata warto pojechać do Jerozolimy, aby wziąć udział w niezwykłym Festiwalu Świateł.

Izrael znajduje się około 2500 km od Twojego domu.
Lot trwa 4 godziny

SPRAWDŹ

Jak dojechać z lotnisk do centrum miasta?


W Izraelu znajduje się kilka międzynarodowych portów lotniczych, w tym lotnisko Ovda, oddalone ok. 60 km od miasta Ejlat, port lotniczy w miejscowości Hajfa na północy kraju, oraz lotnisko Ben Guriona w Tel Awiwie, znajdujące się w centralnej części Izraela.

Z lotniska Ben Guriona do centrum Tel Awiwu lub Hajfy kursują m.in. pociągi ze stacji kolejowej Ben Gurion Airport, obsługiwane przez Israel Railways. Z lotniska Ovda do Ejlatu dojedziemy autokarem lub taksówką, a z portu lotniczego Hajfa do centrum miasta dostaniemy się autobusem lub pociągiem ze stacji kolejowej Lev Hamifratz.

IZRAEL

Tel Awiw – Ben Gurion

15 km

Od centrum miasta

TLV

TAXI

150₪ (20 min)

Pociąg

5₪ (20 min)

Jak poruszać się po okolicy?


Transport publiczny w Izraelu jest dobrze zorganizowany. Po kraju można podróżować autobusami przewoźnika „Egged”, tzw. „szerutami”, czyli małymi busami, oraz pociągiem. Poruszanie się po kraju jest komfortowe, a ceny przejazdów niewygórowane. Przykładowy koszt podróży autokarem z Ejlatu do Tel Awiwu, to koszt rzędu 50 zł.

Wypożyczenie samochodu w Izraelu to dobra alternatywa dla komunikacji miejskiej. W łatwy sposób zwiedzimy ciekawe miejsca i rezerwaty przyrody zlokalizowane w najdalszych zakątkach kraju. Infrastruktura drogowa jest w dobrym stanie, trzeba się jednak liczyć z długimi korkami w większych miastach.

Ceny w mieście


Wybierając się do Izraela, liczcie się z tym, że ceny będą tu na poziomie cen droższych krajów Europy Zachodniej. Zarówno ceny podstawowych artykułów spożywczych, dań i napojów w restauracjach czy barach, jak i noclegów należą do wysokich. Jeśli chodzi o porównanie z cenami w złotówkach, to nie sprawi ono najmniejszych kłopotów 1 nowy szekel to w przybliżeniu 1,05 złotego.

Waluta

nowy szekel

Kawa

10₪

Falafel

20₪

Obiad w restauracji

120₪

Najlepsze okazje lotów


Więcej na naszym blogu


Podane ceny mają wyłącznie charakter orientacyjny i uśredniony, mogą różnić się od cen w sklepach oraz lokalach.