Rozpoczyna się w eSKY.pl miesiąc Lufthansy. Zaprosimy was w tym czasie do wielu atrakcyjnych ofert i promocji biletów lotniczych, jakie przygotowaliśmy we współpracy z tymi wielkimi i znanymi chyba każdemu, niemieckimi liniami lotniczymi. Dziś chcielibyśmy nieco bliżej przedstawić Lufthansę, przekazać nieco informacji o tym przewoźniku oraz ciekawostek…

Jako Deutsche Luft Hansa Aktiengesellschaft firma powstała 85 lat temu. W związku II Wojną Światową miała przerwę w funkcjonowaniu powróciła dopiero w latach pięćdziesiątych.

Przewoźnik rozwijał się szybko, obejmując siatką swoich połączeń cały świat. Należy obecnie do największych firm lotniczych na świecie. Przewodzi międzynarodowej grupie Star Alliance. W 2005 roku połączyły się z Lufthansą szwajcarskie linie Swiss.


Centralna siedziba linii znajduje się w Kolonii. Bazą Lufthansy jest port lotniczy Frankfurt nad Menem, zaś od 2003 roku jest ona współwłaścicielką lotniska w Monachium.

Może nie każdy zdaje sobie sprawę, że obecnie Lufthansa to cały system gospodarczy, w którym rola przewoźnika pasażerskiego jest być może najważniejsza i najbardziej znana, jednak warto wiedzieć również np. o przewozach transportowych Lufthansa Cargo, regionalnych Lufthansa Regional, City Line i Air Dolomiti, dostawca systemów komputerowych dla lotnictwa jako Lufthansa Systems.

Lufthansa to też znane biuro podróży Thomas Cook, ubezpieczyciel przewozów transportowych jako Delvag oraz czołowy światowy dostawca posiłków dla linii lotniczych (LSG Sky Chefs). Do konglomeratu biznesowego Lufthansy należą także znane niemieckie tanie linie lotnicze Germanwings.

Firma znana jest z innowacji i prekursorskiej roli w wielu dziedzinach. Była np. pierwszym przewoźnikiem, który wprowadził na swoje wyposażenie samoloty Boeing 737 i jedynym, który zakupił wersję 737-100 tych samolotów. Od 2004 roku Lufthansa wprowadziła, jako pierwszy przewoźnik, w swoich maszynach program Connexion firmy Boeing, umożliwiającego pasażerom korzystanie z internetu na pokładzie samolotów. Niemiecki przewoźnik udostępnia także m. in. usługi samodzielnego wyboru miejsca w samolocie dla posiadaczy elektronicznych biletów Lufthansy, umożliwia odprawę online, przez telefon, w automatach lotniskowych.

Flota Lufthansy to ponad trzysta maszyn reprezentujących w zasadzie wszystko to, co współcześnie oferuje przemysł lotniczy dla linii pasażerskich. Od maja 2010 roku Niemcy mają „na stanie” również największe samoloty pasażerskiego świata Airbusy A380, które służą już rutynowo do połączeń międzykontynentalnych.

Fot. (C) Creative commons/Flickr – Calgary Reviews, chinaoffseason, airbusky, Andrei Dimofte, blumblaum, Lu&Si, comedy_nose