Project 365 #47: 160210 Homeward Boundphoto © 2010 Pete | more info (via: Wylio)

.

Koninklijke Luchtvaart Maatschappij – kto by pomyślał a jednak to właśnie tak wygląda oryginalne rozwinięcie znanego na całym świecie skrótu KLM. Znaczy po prostu – Królewskie Linie Lotnicze.  Bilety lotnicze holenderskich linii oferujemy na stronach eSKY.pl często w niezwykle korzystnych. promocyjnych cenach.

KLM uchodzi za najstarszego, z wciąż działających, przewoźnika lotniczego na świecie. Historia linii zaczyna się w roku 1919. Wówczas kierował nimi Albert Plesman, który jest w Holandii legendarną postacią związaną z początkami lotnictwa.

Już po kilku latach istniał zrąb siatki regularnych połaczeń. Fokkery, holenderskiej zresztą produkcji miały w owych czasach dużą renomę, słynęły z osiągów i bezpieczeństwa. KLM latały również na DC-2 (zdjęcie powyżej) i DC-3.

KLM L-1049C Constellation at Romephoto © 2008 Greg and Cindy | more info (via: Wylio)

.

Już w latach czterdziestych Holendrzy ustanowili połączenia transatlantyckie. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych następowała stopniowa wymiana floty ze starych DC, na nowsze maszyny, przede wszystkim Boeingi.

W latach osiemdziesiątych liniami KLM latało rocznie dziesięć milionów osób. Dekadę póżniej – już kilkanaście milionów. Holendrzy posiadają udziały w takich liniach lotniczych jak KLM Cityhopper, Transavia, Martinair Holland i Kenya Airways.

KLM tworzą obecnie holding z Air France. Należą do aliansu lotniczego SkyTeam. Zatrudniają około 33 tysiące pracowników, z czego około 5 tys. poza Holandią. Bazą przewoźnika jest lotnisko Schiphol w Amsterdamie, uznawane za jedno z najlepszych, jeśli w ogóle nie najlepsze i najnowocześniejsze, lotnisko na świecie.

EHAM 27-09-2009 126photo © 2009 Kok Vermeulen | more info (via: Wylio)

.

Obecnie flota KLM składa się z blisko stu siedemdziesięciu samolotów – głównie Boeingów, w różnych modelach i odmianach, w tym m. in. szczególnie dużo, bo szesnaście wielkich Boeingów 747-400 ER i cztery Boeingi 747 400 ERF. Wielkie Boeingi są wizytówką linii – obejrzeć je dokładnie można na tym filmie:

W ofercie KLM znajdują się przeloty do ponad dziewięćdziesięciu lokalizacji, rozmieszczonych na całym świecie. Linie latają między innymi na lotnisko w St. Maarten w karaibskim archipelagu Małych Antyli, rozsławione ekstremalnymi lądowaniami tuż nad plażą…