Spotting-01-0003 Air Berlin (D-ABGG), Airbus A319photo © 2008 Andrei Dimofte | more info (via: Wylio)

.

Linie lotnicze airberlin to drugie, po Lufthansie, co do wielkości, przedsiębiorstwo tego rodzaju w Niemczech.  Bazę, jak sama nazwa wskazuje, mają w Berlinie. Ich historia może nie jest tak długa i pełna pionierskich wyczynów lotniczych, jak przewoźników opisywanych wcześniej w naszym cyklu, ale za to ciekawa, bo np. wiąże się z historią jednej z najciekawszych postaci najpierw wyścigów Formuły 1 a potem branży lotniczej, Niki Laudy.

Wingdipphoto © 2006 Jason | more info (via: Wylio)

Założone bowiem przez sławnego sportowca linie NIKI są kapitałowo powiązane z airberlin.

Linie latają do 40 krajów świata w blisko 170 kierunkach. Huby linii airberlin to porty lotnicze Berlin Tegel, Duesseldorf, Norymberga i Palmie de Mallorca. W roku 2009 airberlin przewiozła 29 milionów pasażerów.

Data powstania airberlin to 1978 r. Rok później zaczęły latać do Palma de Mallorca. Przedsiębiorstwo rozwijało się szybko dodając nowe połączenia i w 2003 roku stało się drugą linią lotniczą w Niemczech.

Stacjonujące w Tegel linie znane są innowacyjności. Jeszcze w latach 90-tych wprowadziły TCAS, system ostrzegający i ochraniający przed kolizjami, jako pierwszy przewoźnik wyposażyły swoje Boeingi 737-800 w winglety, w 2008 roku jako jedyne wówczas linie w Europie wyposażyły swoje samoloty w GBAS (Ground Based Argumentation System) – system nawigacyjny umożliwiający dokładniejsze i bezpieczniejsze lądowanie, zaś rok później samoloty airberlin typu Boeing 737-700NG (i latająca nimi załoga), jako pierwsze w Europie, zostają dopuszczone do kategorii IIIb w systemie ILS.

Linie wyposażone są w nowoczesną i nową flotę składającą się z Airbusów, Boeingów i Bombardierów.

Ciekawostki związane z airberlin to m. in fakt, że firma została załozona nie w Niemczech lecz w amerykańskim stanie Oregon przez asa pilotów Pan Am Kima Lundgrena. Początkowo linie nazywały się Air Berlin USA. Inna ciekawostka pochodzi z Wikipedii: w listopadzie 2001, gdy firma odbierała samoloty typu Boeing 737-800, jeden z samolotów o numerze rejestracyjnym D-ABBC ustanowił rekord przelotu bez międzylądowania z lotniska Seattle do lotniska Berlin. Lot trwał 9 godzin i 10 minut a odległość wynosiła 8,345 kilometrów.

Bilety lotnicze linii airberlin, m. in. na trasie Kraków – Palma De Majorka, z Berlina – dowolny kierunek europejski, oraz na trasie Kraków – Berlin, wygrać mogą osoby biorące udział w naszym najnowszym konkursie „Europejski Wyścig eSKY.pl” w serwisie Facebook.

Zapraszamy oczywiście również do promocji biletów lotniczych airberlin w serwisie eSKY.pl.
Nina Eichinger for Air Berlin: photo © 2010 Pietro Zanarini | more info (via: Wylio)

LISTA KIERUNKÓW