AIR FRANCEphoto © 2006 amadeus kanaan | more info (via: Wylio)

.

.

Doskonale znane wszystkim latającym i nie tylko im, AFR, Compagnie nationale Air France – francuskie linie lotnicze, wchodzące w skład holdingu Air France-KLM. Bilety lotnicze francuskiego przewoźnika często oferujemy w niezwykle atrakcyjnych promocjach cenowych. Warto dowiedzieć się więcej o tych liniach.

Przede wszystkim jest to jedno z największych przedsiębiorstw lotniczych świata. Portem macierzystym Air France jest lotnisko w Roissy pod Paryżem (im. Charlesa de Gaulle). Flota Air France składa się z około nieomal 400 samolotów. Większość z nich to Airbusy, modele A319-100, A320-200, ale również amerykańskie Boeingi 777-200. Siatka połączeń obejmuje wszystkie kontynenty.

Linia należy do stowarzyszenia SkyTeam Global Alliance, które od września 2004 łączy, oprócz francuskiego przewoźniak, linie Aeromexico, Alitalia, Continental Airlines, CSA Czech Airlines, Delta Air Lines KLM Royal Dutch Airlines, Korean Air, Northwest Airlines.

Dzięki flocie ok.  samolotów oraz strategicznemu połączeniu z KLM linie obsługują bardzo dużą liczbę destynacji oraz posiadają ogromne możliwości przewozowe. Linie zatrudniają ok. 70 tysięcy pracowników na całym świecie. Maszyny Air France docierają do prawie wszystkich krajów Europy, Azji, portów Ameryki Północnej i Południowej oraz w Afryce, na Karaibach i Francuskiej Polinezji.

Legenda Concorde’a

Za początek historii Air France uznaje się październik 1933 roku, kiedy to firmy lotnicze Air Orient, Compagnie Générale Aéropostale, Société Générale de Transport Aérien utworzyły Société Air France. Jednak pierwszy, oficjalny lot francuskimi liniami odbył się dopiero w lipcu 1946 roku na trasie Paryż – Nowy York. W 1999 roku spółka została częściowo sprywatyzowana, a jej udziały sprzedano na paryskiej giełdzie.

Concorde at JFKphoto © 1980 Ron Reiring | more info (via: Wylio)

.

W 1976 roku, jako pierwsze linie lotnicze na świecie wprowadziły do swojej floty odrzutowiec ponaddźwiękowy, legendarnego Concorde’a. Maszyny te zostały wycofane po dwudziestu kilku latach eksploatacji, ale wciąż działają na wyobraźnię entuzjastów lotnictwa.

Mniej znanym faktem niż sławny Concorde jest równie pionierskie wprowadzenie przez Air France do służby, w latach 50-tych, jako pierwsza firma lotnicza, pasażerskiego samolotu odrzutowego – De Havilland Comet.

LISTA KIERUNKÓW