Pył wulkaniczny nad Europą

Powyższa mapa brytyjskiego Met Office prognozująca zasięg i rozprzestrzenianie się chmury pyłów wulkanicznych z islandziego wulkanu Eyjafjöll wygląda niezbyt zachęcająco, ale dzisiejsze doniesienia z północnej Europy brzmiały krzepiąco. Samoloty zaczęły ponownie startować z Amsterdamu, Frankfurtu, Paryża i Madrytu. Ponadto z samej Islandii doszły wieści o słabnięciu emisji pyłów z wulkanu, który na kilka dni uziemił Europę.

Gorzej na razie jest na natomiast na terenie Polski, gdyż rano dowiedzieliśmy się o ponownym zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Polską. Mamy nadzieję, że to tymczasowe kłopoty związane z opóźnionym efektem chmury pyłów nad naszym terytorium.

Z informacji na stronie TVN24 wynika, że z lataniem na terenie Europy jest wciąż różnie. W niektórych rejonach otwarte są „okienka” dla startujących i lądujących samolotów. W innych otwarcie przestrzeni zaplanowano na dziś po południu. Gdzie indziej znów. np. w Danii jest zezwolenie na wysokie loty tranzytowe itd.

Niestety prognozy i przewidywania, co do dalszej sytuacji nie są łatwe, gdyż wędrówka chmury pyłów zależy od niezwykle dynamicznych zjawisk pogodowych.

Chaotyczność tego zjawiska doskonale widać na animowanej prognozie norweskiego instytutu meteorologicznego:

Mapa chmury pyłów nad Europą

LISTA KIERUNKÓW