Z czym może kojarzyć się późna jesień w Wiedniu? Na pewno nie z pluchą i liśćmi na chodnikach. Stolica Austrii zmienia się w wielki bożonarodzeniowy jarmark! Przedstawiamy przedświąteczny przewodnik po metropolii nad Dunajem.

Zaczęło się w Wiedniu

Wiedeńskie jarmarki bożonarodzeniowe mają bardzo długą tradycję. Pierwsze wzmianki o tych późnojesiennych imprezach na świeżym powietrzu pochodzą już z… 1294 roku! Żadne miasto Niemiec, Austrii, czy Szwajcarii, ale też Alzacji czy Południowego Tyrolu, które jest znane z takich jarmarków, nie jest w stanie pochwalić się dłuższą tradycją. Od kilkudziesięciu lat przedświąteczne targi, wzorowane na tym wiedeńskim, są organizowane na całym świecie. Obecnie znajdziemy je w większych polskich miastach oraz w krajach takich jak: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, czy nawet… Chiny. Często bezpośrednio nawiązują nazwą do wydarzeń z Wiednia (Christkindlmarkt, Weinachtmarkt). I choć świąteczne specjały: grzane wino, piernik, czy takie atrakcje jak lodowiska można spotkać w wielu miejscach, to najlepiej wybrać się do Wiednia i przekonać się, jak wygląda wersja oryginalna. Zacznijmy zatem podróż po wiedeńskich jarmarkach świątecznych!

Co plac, to jarmark!

W okolicach połowy listopada centrum Wiednia zamienia się w wielki jarmark. Niemal na każdym placu natrafimy na imprezy przedświąteczne. W połączeniu z imperialną dostojnością wiedeńskich gmachów, wieczorną atmosferą i tysiącami różnokolorowych światełek zdobiących ulice, robi to olbrzymie wrażenie. Podróż najlepiej rozpocząć na placu Ratuszowym, gdzie odbywa się największy i najstarszy z wiedeńskich jarmarków – Christkindlmarkt. W tym roku, oprócz tradycyjnej choinki, na stanie tam również brama w kształcie łuku ze świeczkami. Ponadto – poza niezliczonymi straganami z wypiekami, grzanymi winem i rękodziełem, pojawią się dwie duże ślizgawki i przystosowane do jazdy na łyżwach alejki parkowe. Poza jazdą na łyżwach, warto spróbować swoich sił w Stockschiessen, czyli tradycyjnej austriackiej grze lodowej, przypominającej nieco curling. Dzieci, oprócz wypiekania keksów, będą mogły degustować pierniczki i napisać kartkę do dzieciątka Jezus. Nie byle gdzie, bo w oszałamiającej sali balowej miejskiego ratusza! W tych wszystkich atrakcjach można uczestniczyć już od 12 listopada.

Tego samego dnia zacznie działać wioska bożonarodzeniowa na terenie Starej Kliniki (Altes AKH). To popularne miejsce wśród studentów pobliskiego uniwersytetu oraz wśród rodzin z dziećmi. Tam najmłodsi będą mogli przejechać się na karuzeli i zobaczyć świąteczną ciuchcię. Wioska znajduje się niecały kilometr od placu Ratuszowego. W sąsiedztwie Altes AKH oraz Rathausplatz rozstawiają się też inne jarmarki. Od 18 listopada na placu Freyung zagości Altwiener Christkindlmarkt, odbywający się tu od 1772 roku! Wśród jego atrakcji należy wymienić: teatrzyk kukiełkowy z przedstawieniami granymi od poniedziałku do piątku o godzinie 10; a popołudniami – od 16 – koncerty muzyki adwentowej. Po sąsiedzku znajdziemy kolejne ciekawe miejsce – jarmark Am Hof, który pełen jest straganów z wyrobami rzemiosła artystycznego. Inny – mocno nawiązujący do dawnych tradycji klimat mają stragany na Stephansplatz, u stóp katedry św. Szczepana, pełne oryginalnych wyrobów z całej Austrii.

Biedermaier, pałac i rozśpiewane place

Opuszczamy ulice wiedeńskiego śródmieścia, mijając królewski pałac Hofburg i Heldenplatz. Tuż przed Dzielnicą Muzeów trafiamy na wielką wioskę świąteczną. To Maria-Theresien-Platz, czyli miejsce pełne straganów z wymyślnymi prezentami, rozbrzmiewające muzyką gospel wykonywaną na żywo. Jeśli postanowimy spędzić w Wiedniu także święta i koniec roku, to warto zapamiętać, że 27 grudnia plac Marii Teresy zmienia aranżację na sylwestrową!

Tuż za Maria-Theresien-Platz znajduje się Dzielnica Muzeów. Tym razem jednak nie skusimy się na jej zwiedzanie i, mijając Volkstheater, przejdziemy do dzielnicy Neubau, a konkretnie jej najurokliwszej części – Spittelbergu. W kwartale uliczek otoczonych przez biedermaierowskie kamienice z I połowy XIX wieku trafimy na kolejny jarmark. Charakterystyczne dla niego są stragany z ceramiką, biżuterią, oraz przygotowywany wyłącznie na Boże Narodzenie poncz. Tu stoi specjalna poczta polowa, z której można wysłać list lub kartkę z okolicznościowym znaczkiem świątecznym. Kolejnym celem jest Belvedere Schloss. Zanim jednak odwiedzimy osobliwy jarmark zaaranżowany w barokowym ogrodzie pałacowym, warto przystanąć na dłuższą chwilę przy Karlsplatz. Odbywający się tam Art Advent to impreza łącząca w sobie jarmark z rękodziełem, miejsce koncertów i warsztatów oraz wystawę instalacji artystycznych.

Schönbrunn i Prater nie gorsze!

Zapytacie pewnie – co z żelaznymi punktami krajobrazu Wiednia? Nie będziecie zawiedzeni. Jarmark odbywający się na terenie pałacu Schönbrunn słynie z ręcznie wykonanych ozdób bożonarodzeniowych oraz innych wyrobów rzemieślników. Najmłodsi mogą tu uczestniczyć w warsztatach i zabawach adresowanych dla nich. A w tym czasie rodzice mają szansę posłuchać koncertów odbywających się w imperialnym otoczeniu cesarskiego pałacu. Podobnie jak wioska przy placu Marii Teresy, także jarmark pod Schönbrunn tuż po świętach zmienia swój charakter na noworoczny. Z okolic Karlsplatz do letniej siedziby Habsburgów dotrzemy w niecałe 10 minut linią metra U4.

Także metrem – liniami U4 i U1, z habsburskiej rezydencji dojedziemy w okolice słynnego Prateru. Na północno-zachodnim skraju parku znajduje się Riesenradplatz, nasz ostatni przystanek na trasie i miejsce, w którym odbywa się jarmark zimowy. Jest to najdłużej czynny wiedeński „markt” – od 19 listopada aż do 8 stycznia, w tym czasie w cieniu wielkiego młyńskiego koła Prateru można posłuchać muzyki na żywo, zobaczyć występy artystyczne, a dzieci znajdą tu specjalnie przygotowane na tę okazję wesołe miasteczko.

Kiedy się wybrać?

Jeśli spodobał się Wam nasz krótki przewodnik, to pozostaje jedynie wybrać najlepsze połączenie, zarezerwować hotel i zacząć pakować walizki. Pytanie brzmi – kiedy najlepiej wybrać się nad Dunaj? W 2016 roku część wydarzeń rozpoczyna się w dniach 11-12 listopada. Są to: jarmarki przed Ratuszem, w Spittelberg, przy Stephansplatz i Am Hof oraz wioska na terenie Starej Kliniki. Pozostałe imprezy zaczynają się pod koniec kolejnego tygodnia (16-19 listopada). Spośród wszystkich wspomnianych wydarzeń, jedynie wioska na Maria-Theresien-Platz i jarmarki w Schönbrunn oraz na Riesenradplatz nie są zamykane tuż przed świętami. Na placu można bawić się do sylwestra, a pod rezydencją Habsburgów do Nowego Roku. Ponadto, jarmark zimowy na Riesenradplatz zamknięty zostanie dopiero 8 stycznia. Dlatego też najlepszym czasem na podróż do Wiednia będzie okres między 20 listopada a 23 grudnia, wówczas można odwiedzić wszystkie opisane miejsca.

Chyba, że zamarzy się Wam wersja iście cesarska – z przyjazdem do Wiednia w okolicach 20 grudnia, świętami w stolicy Austrii i zabawami sylwestrowo-noworocznymi nad Dunajem. Wybór należy do Was!

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: Wien Tourismus: Manfred Horvath, Christian Stemper, Christian Stemper, Christian Stemper, Christian Stemper, Christian Stemper, Christian Stemper, Christian Stemper, Christian Stemper.