Stwierdzenia, że miasto jest różnorodne, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie, są znane… i dla kogoś kto je słyszy mało wiarygodne. Jednak, gdy ktoś używa je opisując Tel Awiw nie można mu nie wierzyć, bo to miasto to mieszanka antycznych zabytków z drapaczami chmur, luksusowych restauracji i tradycyjnych, klimatycznych barów, bardzo silnego przestrzegania tradycji, przy jednoczesnym przymykaniu oczu na zjawisko homoseksualizmu. Czy jest możliwe poznanie wszystkich jego odcieni?

Może być to trudne, ale by ułatwić turystom poruszanie się po mieście wytyczono kilka szlaków – Biały, Niebieski i Zielony. Dzięki nim łatwiej zrozumieć to miasto i jego historię. Ja skupię się na szlaku białym, który biegnie od Jaffy – będącej niegdyś samodzielnym miastem, a dziś  arabską dzielnicą Tel Awiwu, aż po wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Białe Miasto.

Spacer zaczyna się w Neve Zedek, ta część miasta została założona przez społeczność żydowską 1887 roku i miała być przykładem nowoczesności i wyszukanego stylu. To tu znajduje się niezwykła fontanna Gutmana, której mozaika pokazuje historię Jaffy i Tel Awiwu. Neve Zedek oficjalnie został przyłączony do miasta Tel Awiw w 1923 roku. Podczas spaceru turyści mogą obejrzeć dom jednego z fundatorów miasta, który nazywał się Akiva Arieh Weiss. Właściciel domostwa sam je zaprojektował 🙂

Jest też pomnik ku czci założycieli miasta, na którym wyryto ich nazwiska – było to aż 66 rodzin. W sąsiedztwie pomnika stoi też statua pierwszego burmistrza miasta – Meir Dizengoff, oraz pierwszy miejski ratusz.

Dalej warto podejść do Domu Lederberg’a. Większość budynków w jego okolicy było pobudowanych w 1920 roku. Cechuje je styl eklektyczny z wieloma elementami orientalnymi. A sam Dom Lederberg’a pokryty jest przepięknymi kolorowymi płytkami ceramicznymi, na których zostały opowiedziane m.in. biblijne historie.

Kolejnym budynkiem na szlaku jest Wymarzony Dom – Dom Rodziny Levine – lub po prostu Pałac. Zbudowany w 1924 roku w nowoczesnym stylu, posiada mechanicznie otwierany dach. Swego czasu w jego murach mieściła się Ambasada Rosyjska i to przyczyniło się do nieszczęścia – w 1953 roku wrzucono tu bombę na znak protestu przeciw prześladowaniom Żydów Sowieckich. Rekonstrukcji budynku dokonano w 1990 roku.

W końcu dochodzimy do Placu Króla Alberta, nazwanego tak na cześć władcy belgijskiego w 1935 roku, tu znajduje się m.in. taki skarb jak zabytkowa Pagoda.

Zaraz potem jest obszar rezydencyjny znany jako Białe Miasto, który stał się symbolem miasta. Zostało ono zbudowane w 1933 roku w oparciu o projekt architekta Zeva Rechtera. Tu znajduje się Dom Anioła, pierwszy budynek w mieście stojący na filarach, w czasie Drugiej Wojny Światowej tu stworzono schron, wzmacniając budynek cementowymi blokami.

Ważnym, z punktu widzenia Polaka, budynkiem może być Dom Milnera powstały w 1933 roku. Jego właściciel polski Żyd wrócił do Polski przed Drugą Wojną Światową. Udało mu się ją przeżyć i po jej zakończeniu osiedlił się na stałe w Palestynie. W domu tym mieszkał aż do swojej śmierci w 1977 roku.

Nie sposób pominąć miejskiego Panteonu i Ratusza. W tym pierwszym przez lata upamiętniano zmarłych polityków, pisarzy, osoby zaangażowane w kulturę i rozwój państwa.

Park Burmistrza? Tak, jest tu takie miejsce. Nazwane na cześć Meira Dizengoffa. Wygląd Parku był kilkakrotnie zmieniany, jeszcze przed jego otwarciem, w końcu w 1942 oddano  go do użytku publicznego. Jest największym terenem zielonym w centrum miasta.

Ważnym elementem miejskiej architektury jest też znajdujący się na szlaku Hotel Nordau. Był jednym z najważniejszych obiektów w mieście w latach 20’ XX wieku. Ponieważ stał tuż przy promenadzie skupiało się w nim życie nocne. O ile Hotel Nordau skupiał turystów, o tyle Palatin Hotel, w tym samym czasie, był ulubionym miejscem tutejszej śmietanki towarzyskiej. A potem – w czasie wojny – to w nim istniał klub odwiedzamy przez brytyjskich i amerykańskich żołnierzy.

Na koniec warto też zajść do Wielkiej Synagogi – nie można jej pominąć odbywając wycieczkę po żydowskim mieście.

Wiosna to jeden z najlepszych momentów na odwiedzenie tego miejsca. Może więc wykorzystać majówkę i fakt, że LOT oferuje bezpośrednie połączenia z tym miastem i wybrać się na małe zwiedzanie?

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: ronsoho.