Są na świecie takie trasy samochodowe, które zwyczajnie warto przejechać. Bo ciekawe, bo krajobrazy piękne, bo wiąże się z nimi wiele historii… Każdy z Was słyszał zapewne o Route 66, która łączy Chicago i Los Angeles i wiedzie przez takie stany jak: Illinois, Missouri, Kansas, Oklahoma, Teksas, Nowy Meksyk, Arizona i Kalifornia. Nie jest to jednak jedyna legendarna droga! Jakie inne trasy warto mieć w pamięci planując podróże?


1.    Autostrada Panamerykańska
Jak mówimy o wielkich trasach Ameryki to nie można zapomnieć o tej, która ciągnie się od Alaski do Argentyny. Poznałam kiedyś człowieka – energiczny, uśmiechnięty John, który swoim starym cadillakiem chciał zmierzyć się z tą trasą… poddał się gdzieś w Kalifornii, ale grunt to mieć marzenia! A przejechanie jej w całości to szansa na podróż przez: Stany Zjednoczone – Alaskę, Kanadę, Stany Zjednoczone, Meksyk, Gwatemalę, Salwador, Honduras, Nikaraguę, Kostarykę, Panamę, Kolumbię, Ekwador, Peru, Chile i Argentynę.

2.    Big Sur
W Kalifornii. Nie jest wcale najdłuższa – nieco ponad 190 km, ale za to wiedzie wzdłuż Oceanu! Jeżeli macie ochotę na krętą jazdę po klifowym wybrzeżu z widokami zapierającymi dech w piersiach to jest właśnie to! Plus – mimo że to Kalifornia to droga wiedzie przez tereny dzikie i mało skolonizowane.

3.    Ruta 40
Ta z kolei ciągnie się przez całą Argentynę! Od granicy z Boliwią, aż po lodowce w Patagonii. Nie zawsze wiedzie po pięknym asfalcie 😉 Górskie kamieniste ścieżki, dukty przez bezdroża. Warto przejechać choćby kawałek! Jechałam nią 3 dni i były to naprawdę wspaniałe – tak zmieniającego się krajobrazu na przestrzeni zaledwie kilkudziesięciu kilometrów nie widziałam nigdy. Super opis podróży całą tą trasą znajdziecie u Podróżnickich.

4.    Garden Route
Przyszedł czas na Afrykę, wbrew pozorom „dróg” jest tu sporo. Taka chociażby Trans – Sahara mierząca ok 2700 km. My jednak proponujemy coś mniej ekstremalnego – Garden Route w RPA. Nazwę zyskała dzięki pięknym zielonym terenom przez które wiedzie – między górami a Oceanem Indyjskim, przez dziesięć rezerwatów przyrody. Jest co oglądać!

5.    Great Ocean Road
Kolejna droga wzdłuż Oceanu! Nie, one nigdy się nam nie znudzą 🙂 To jedna z głównych atrakcji Australii i szansa na to, by podziwiać z bliska słynnych Dwunastu Apostołów. Poza tym, że przejażdżka nią robi wrażenie, to jej historia również jest piękna – to chyba największy na świecie pomnik dla ofiar wojny, pobudowali ją po I wojnie światowej żołnierze, którzy wrócili z frontu, miała być ona hołdem dla ich przyjaciół, którzy polegli.

6.    Karakorum Highway
Na wspaniałe widoki nie będą narzekały osoby, które zdecydują się pokonać choć fragment Karakorum Highway. Ma nieco ponad 1200 km i jest najwyżej położoną szosą świata. Łączy Chiny z Pakistanem i pozwala wjechać na wysokość 4600 m.n.p.m. WOW!

7.    Rajd 1000 jezior
Jak wiecie – bądź nie – wspieramy zespół rajdowy – eSKY.pl Rally Team zatem wieść o tym, że można przejechać tą samą trasę, którą kierowcy pokonują podczas Rajdu Finlandii jest dla nas ekscytująca… Sugestia jest jednak taka, by jednak zrobić to w zwolnionym tempie 😉

8.    Route 1
Skandynawia ma więcej wartych do przejechania dróg. Jedna z nich wiedzie dookoła Islandii i umożliwia zobaczenie wszystkiego co na wyspie najpiękniejsze – góry, wulkany, lodowce, gejzery, wodospady. Gwarantuje też spotkanie minimalnej liczby osobników ludzkich za to dużo zwierzątek. Ot takich maskonurów chociażby!

9.    Route Napoleon
Tym razem zapraszamy do Francji na historyczną trasę, którą w 1815 roku wędrował Napoleon, który wędrował z wyspy Elba, by odbyć ostatnie 100 dni swego panowania. Trasę 324 km pokonał w sześć dni, teraz samochodem można pokonać ją szybciej – nawet uwzględniając to, że na wielu odcinkach jest ograniczenie do 40 km/h. Droga wiedzie przez Prowansję, Alpy i Lazurowe Wybrzeże.

10.    Droga Stu Zakrętów
Na koniec coś polskiego – droga wojewódzka numer 387 do Kudowy-Zdroju. Zaledwie 23 km, a wrażeń dostarcza tyleeee… Piękne widoki na Góry Stołowe, fantastyczne skalne grzyby, młoty czy maczugi, a do tego zakręt za zakrętem. Trzeba być mocno skupionym na kierownicy!

Czy któraś z tych dróg Was zainteresowała? Chcielibyście przejechać ją całą lub chociaż wybrany odcinek? Weźcie pod uwagę, że tzw. road tripy to możliwość poznania danego kraju od innej strony, ale też szansa na wielką przygodę, ale i na pobycie ze sobą. Zatem jeżeli kiedyś przyjdzie Wam do głowy tak spędzić urlop pamiętajcie, że dajemy Wam możliwość wynajęcia samochodu. Szerokiej drogi!

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: Vicente Villamón, Kevin Dooley, A. Duarte, Brandon, Davidlohr Bueso, Henrique Pinto, Juan Carlos Martins,
Meraj Chhaya, stringer_bel, Larry W. Lo,o, Fraser Mummery, Andrea Schaffer, fdecomite, Preston Rhea, Ville .fi, Kirk Y.,
Moyan Brenn, Mr Hicks46.