Polski turysta coraz częściej, zamiast wczasów „w paczce”, wykupionych od biura podróży, samodzielnie układa i i rezerwuje bilety i noclegi, wedle własnych preferencji, gustów i możliwości. Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl zapytało w ankiecie swoich klientów, co jest dla nich istotne, gdy w momencie wyboru miejsca noclegowego a także potem, gdy zatrzymują się w hotelu. Czego się dowiedzieliśmy o nowych preferencjach Polaków?

Jak się okazuje, nie patrzymy już wyłącznie na cenę hotelu. Raczej na jej relację do liczby gwiazdek, wyposażenia, zakresu oferowanych posiłków. Przynależność danego hotelu do sieci, położenie i cena są dopiero zwieńczeniem procesu decyzji o wyborze oferty.

Wyżywienie w hotelu  postrzegane jest jako sposób na ograniczenie wydatków w miejscu pobytu. Wciąż jednak nie widzimy jeszcze związku lokalizacji hotelu z całością ceny pobytu. Obiekty bowiem położone korzystnie mogą zaoszczędzić nam wiele czasu i pieniędzy.

Widełki cenowe krajowe i zagraniczne?

Wyraźna większość, bo 68 proc. ankietowanych przez eSKY.pl nie chce płacić za nocleg w Polsce więcej niż 100 PLN od osoby. Blisko jedna trzecia dopuszcza kwotę do 200 PLN. Cena wyższa, do 300 PLN akceptowana jest dla krajowych noclegów przez margines 2 proc. respondentów.

Za noclegi za granicą gotowi jesteśmy zapłacić więcej, pod warunkami jednak omawianymi wyżej, czyli liczba gwiazdek musi być odpowiednia, zaś posiłki w cenie pobytu. Prawie połowa odpowiadających w ankiecie gotowa jest przeznaczyć na zagraniczny hotel do 200 PLN od osoby. Zaś mniej więcej tyle samo jest chętnych do płacenia tanio, do 100 PLN (25 proc.) lub drożej – do 300 PLN (22 proc.). W przypadku podróży zagranicznych więcej jest też osób deklarujących gotowość płacenia wyższych stawek – do 400 PLN (5 proc. ) a nawet powyżej 400 PLN (2 proc.)

Wybieramy widoki, jedzenie – kierujemy się opiniami w sieci

Badani turyści wskazują na widok z okna i jakość posiłków jako na najważniejsze kryteria oceny jakości hotelu. Na następnych pozycjach pojawia się czystość w pokojach i ich wyposażenie. Mniej zwracamy uwagę na profesjonalizm pracowników obiektu.

Przy wyborze oferty ważne są dla nas opinie, które na temat hotelu znajduje w Internecie – wskazało na nie 64 proc. ankietowanych.

Spośród ankietowanych przez eSKY.pl, na pytanie, ile razy do roku odbywają podróż wymagającą nocowania poza domem, 32 proc. wskazało odpowiedź – 2. Jest to najliczniejsza grupa. Zapytani zaś o charakter tych wyjazdów turyści wskazują wyjazdy wakacyjne, lub weekendowe. I to też jest nowość, gdyż jeszcze do niedawna, nie licząc wycieczek organizowanych przez biura podróży, Polacy raczej rzadko korzystali z oferty hotelowej przy wyjazdach turystycznych.