Co kraj to obyczaj! Prawda to 🙂 A że atmosfera w weekend była gorąco miłosna to my o obyczajach związanych z małżeństwem w różnych kulturach. Zapewne zdarzyło Wam się kiedyś uczestniczyć w ślubie lub weselu kogoś z innego regionu Polski i już na tym poziomie można zauważyć różnice, a co dopiero jeśli porównamy nasz kraj ze światem? Zatem dziś – z okazji Walentynek – wymienimy dziesięć najciekawszych – naszym zdaniem zwyczajów związanych z zaślubinami.


1.    Relaks i piękno!
Wiecie, że marokańskie panny młode zaczynają dzień zaślubin od oczyszczającej kąpieli w mleku? A potem przychodzi czas na rytuał malowania henną rak i nóg. Następnie dziewczyna jest zdobnie ubierana – ważna jest odpowiednia fryzura, makijaż i duża ilość złotej, ślubnej biżuterii.  Panna młoda ma też bogato zdobione nakrycie głowy połączone z welonem. A gdy jest już pięknie wymalowana i cudownie ubrana rozpoczyna się impreza. I trwa… od czterech do siedmiu dni.


2.    Symbole życia i miłości
W RPA kluczową rolę w ceremonii ślubnej ma dwanaście „symboli życia”: wino, pszenica, pieprz, sól, gorzkie zioła, woda, garnek i łyżka, miotła, miód, włócznia, tarcza, kopia Biblii (lub Koranu). Każdy z nich reprezentuje inny aspekt miłości i siły, które mają umacniać połączone ze sobą dwie osoby.

Pomimo zaślubin podczas ceremonii momentem rozpoczęcia wspólnego życia jest przeniesienie przez rodziców – zarówno pana jak i panny młodej – ognia do domostwa nowo poślubionych. Ma on symbolizować miłość, która płonie w sercach młodych ludzi.

3.    Zodiakalne dopasowanie
Jakże byłoby nam łatwo, gdybyśmy jak Chińczycy dopasowywali się nie samodzielnie, a za pomocą rodziców, oraz… astrologów. Bo data ma znaczenie! Przyszli małżonkowie muszą być dopasowani przede wszystkim pod kątem roku, dnia i godziny urodzenia. Datę ślubu wyznaczają astrologowie, a godzina uroczystości powinna być „wpół do”, jako że ślub o pełnej godzinie grozi nieszczęściem – jest to wiara w to, że para rozpoczyna nowe życia w momencie gdy wskazówka zegara się podnosi.

Motyw przewodni imprezy to kolor czerwony – symbol sukcesu, szczęścia i dobrobytu. Całość uroczystości zaczyna się w domu młodzieńca, który ubierany jest przez rodziców. Potem orszak weselny udaje się do dziewczyny, która ostatnie chwile w domu rodzinnym spędza podając na klęczkach rodzicom herbatę – ma to być prośba o ostateczną zgodę na zawarcie przez nią związku małżeńskiego.

4.    Póki koraliki się nie rozsypią?
Podczas ślubów w Japonii – tych odbywających się w tradycji buddyjskiej – dłonie nowożeńców przeplatane są dwoma sznurami korali, co ma symbolizować połączenie dwóch rodzin.
Tu też na uwagę zasługuje panna młoda – stroje kobiet z reguły są ciekawsze 😉 – która od stóp do głów malowana jest na śnieżnobiały kolor, co ma symbolizować jej czystość. Ważnym elementem stroju panny młodej jest kaptur, który zastępuje jej welon. Ma on być zasłoną, pod którą może ukryć swoje „rogi zazdrości” przed matką Pana Młodego, która będzie teraz głową nowej rodziny.

5.    Dwa osobne śluby
Razem, a jakby osobno… Tak właśnie zaczynają się tradycyjne wesela w Pakistanie. Przez pierwsze dwa dni rodziny młodych przywdziane w tradycyjne żółte stroje wyprawiają dwa osobne przyjęcia. Ważne jest, by w tych dniach młodzi nie zobaczyli się ze sobą. Drugiego dnia, który jest wypełniony przez tańce i śpiewy, następuje też przekazanie tradycyjnych, czerwonych strojów – rodzina Pana Młodego dostarcza strój Pannie Młodej i na odwrót. Tego dnia dom Panny Młodej zostaje ozdobiony tysiącem kolorowych świateł – jest to sposób na zawiadomienie sąsiadów o zbliżającym się wielkim dniu. Trzeciego dnia w końcu małżonkowie się spotykają i następują zaślubiny. W czasie przysięgi ślubnej nad głową Panny Młodej trzymany jest Koran, co pieczętuje jej wejście do nowej rodziny. W końcu – czwartego dnia nowożeńcy organizują wspólny obiad dla rodziny i bliskich – pierwszy jako mąż i żona.

6.    Prezenty od teściowej

W Wietnamie, w dniu ślubu matka Pana Młodego udaje się do rodziny jego przyszłej małżonki i ofiarowuje im roślinę, która ma symbolizować jej szacunek oraz różową kredę, która oznacza szczęście. Gdy przed ceremonią do domu Panny Młodej przybywa jej przyszły mąż prezentów jest jeszcze więcej i są głównie biżuteria i ubrania.

7.    Załatwmy to szybko

Na Islandii do ślubu podchodzi się praktycznie. Najlepiej żeby małżonkowie znali się dłuższy czas, pomieszkali ze sobą, „sprawdzili się” na różnych płaszczyznach. Po ceremonii zaślubin jest krótkie przyjęcie podczas którego młodzi małżonkowie siadają do stołu z księdzem, który im właśnie ślubu udzielił, drużbami Pana Młodego, oraz ojcami obojga Młodych. Także podczas imprezy panowie są faworyzowani 😉

8.    Zarzućmy lasso!

W Meksyku symbolem połączenia Młodej Pary jest biała wstążeczka lub różaniec, którymi to podczas ceremonii zaślubin obwiązywane są szyje małżonków. Podczas ślubu kapłan święci nie tylko młodych ludzi, ale również złote monety (trzynaście), które chłopak podarował swojej wybrance. Jest to symbol oznaczający oddanie się mężczyzny swojej nowej żonie. A gdy już po ceremonii opuszczają kościół zostają obrzuceni czerwonymi koralikami, co ma im przynieść szczęście.

9.    Życie słodkie jak ciasto
Na ślubach jamajskich serwowane jest słodkie ciasto owocowe mocno zakrapiane rumem. Ważne jest by upiec go odpowiednio dużo ponieważ częstowani są nim nie tylko goście na przyjęciu, ale także osoby, które zostały zaproszone, ale z różnych powodów nie mogły się zjawić na weselu.

10.    …zasadzić drzewo…
Z kolei na Bermudach elementem ozdobnym tortu weselnego jest żywa roślina, którą po ślubie Młoda Para musi zasadzić i hodować w swoim domu. Jest to symbol wzrastania ich miłości i małżeństwa, oraz umacniania związku.

Czy któryś z tych zwyczajów podoba Wam się szczególnie? Ja zawsze lubiłam malunki henną wprost z Maroko, ale przyznam, że pomysł z rośliną z Bermudów też jest niezły – pomijając to, że mam problem z uprawą czegokolwiek. A może wolicie nasze, polskie zwyczaje?

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: Marian, Tela Chhe, Maya-Anaïs Yataghène, srizki, Kevron

LISTA KIERUNKÓW