Scandinavian Airlines (SAS) Boeing 767-300photo © 2010 Dean Morley | more info (via: Wylio).

Prezentujemy i promujemy ich oferty na różne sposoby. Wpadliśmy na pomysł, aby spróbować o liniach powiedzieć więcej. Czasami ich historia, zakres działań oraz ciekawostki z nimi związane są równie ciekawe, jak ich promocje i oferty. Rozpoczynamy od SAS Scandinavian Airlines.

Obecnie SAS jest największym przewoźnikiem krajów nordyckich. Głównymi portami lotniczymi SAS są: Port lotniczy Sztokholm-Arlanda (Szwecja), Port lotniczy Oslo-Gardermoen (Norwegia) i Port lotniczy Kopenhaga-Kastrup (Dania).

Linie lotnicze SAS powstały w 1946 roku w wyniku połączenia trzech skandynawskich przewoźników Danii, Norwegii i Szwecji.
Jednym z głośniejszych wydarzeń w historii SAS było otwarcie w 1954 roku połączenia Kopenhaga- Los Angeles (w tamtych czasach to było naprawdę COŚ). SAS były też pierwszymi liniami regularnie latającymi nad obszarem polarnym.

Skandynawskie lotnictwo – skandynawskie wzornictwo

Mniej wiadomo o innych lotnicze aspektach działalności SAS, np. o usługach hotelarskich. Do historii wzornictwa wszedł kopenhaski hotel SAS Royal (znany obecnie jako luksusowy Radisson Blu Royal), położony naprzeciwko Ogrodów Tivoli, został całkowicie zaprojektowany przez sławnego architekta duńskiego, Arne Jacobsena.

Kraje skandynawskie znane są z osiągnięć w dziedzinie wzornictwa. to wybitne wzornictwo widoczne jest również na pokładach samolotów SAS. Od wyglądu samolotów po tace, fotele i uniformy członków załóg – to dzieło utalentowanych projektantów.

Ze sztuką użytkową w SAS mamy do czynienia niemal na każdym kroku – od momentu wejścia na pokład samolotu, gdzie dostaniemy kawę z kultowego dzbanka projektu Marii Benktzon i Svena-Erica Juhlin, wyprodukowanego obecnie w milionach egzemplarzy, po pierwsze kroki na lotnisku Kastrup w Kopenhadze, hub-u linii SAS.

Twórczynią porcelany używanej przez skandynawskie linie jest Ursula Much-Petersen ze sławnej duńskiej wytwórni Royal Copenhagen.

Szklanki i kieliszki zaprojektował Szwed Gunnar Cyren z Orrefors, a sztućce są dziełem Bo Bonfilsa z duńskiej firmy Georg Jensen.
Projekty te powstawały z myślą o otoczeniu, w jakim będą użytkowane, o ich walorach estetycznych oraz o zachowaniu charakterystycznego skandynawskiego stylu.

SAS w Polsce

Skandynawskie Linie Lotnicze SAS operują w Polsce od 1957 roku. Oferują bezpośrednie loty z największych miast Polski do najważniejszego portu przesiadkowego Skandynawii – Kopenhagi oraz stolicy Norwegii – Oslo.

SAS jest jednym z członków założycieli należy sojuszu Star Alliance, który powstał w 1997 roku jako jedna z największych na świecie międzynarodowych sieci transportu lotniczego.

LISTA KIERUNKÓW