Monachium… miasto znane głównie dlatego, że corocznie od 1810 roku odbywają się tam wielkie dożynki chmielowe – Oktoberfest. Tymczasem jest to miejsce, które ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko jeden piwny festiwal. Monachium to światowa metropolia… a także brama do wspaniałego, spokojnego świata – Bawarii. Dlatego proponujemy: może zamiast dalekich podróży warto zobaczyć to, co jest bliżej? Monachium i przepiękna Bawarię?

Co warto zobaczyć w Monachium?

Marienplatz

Czego można się spodziewać jadąc do Monachium? Miasto to ma jeden z najpiękniejszych starych rynków w całych Niemczech – Marienplatz ze Starym i Nowym Ratuszem, oraz kościołem Mariackim, który jest symbolem miasta tuż obok.

Viktualienmarkt

Do Viktualienmarkt warto się wybrać na zakupy, lub na spacer – tylko po to, żeby zobaczyć jakie cuda można tu kupić! To raj dla łasuchów, znajdą tu wszystko, od tradycyjnych smakołyków bawarskich, po egzotyczne przysmaki.

Englischer Garten

Tutejsza oaza, miejsce w którym szuka się spokoju i ukojenia, to Englischer Garten. Można leżeć na trawie i smakować dopiero co zakupione łakocie, albo oddać się aktywnościom fizycznym, nawet takim jak surfowanie po rzeczce Eisbach.

Chinesischer Turm

Być w Monachium i nie spróbować piwa, to niemożliwe! Najlepsze ogródki piwne są w okolicach Chinesischer Turm. Trzeba wiedzieć, że tu ogródki to „piwnice” – „keller” i najlepiej od razu szukać tych najlepszych: Löwenbräukeller czy Hofbräukeller.

Muzea

Oczywiście są tu i muzea… Ale zamiast skupiać się na tych typowych – jak Muzeum Techniki czy Pinakotece – lepiej wybrać się do zupełnie tutejszych, czyli Muzeum BMW lub muzeum FC Bayern przy stadionie Allianz Arena.

Szlak Romantycznych Zamków

A co czeka tych, którzy zdecydują się zobaczyć nie tylko stolicę Bawarii, ale też inne zakątki tego kraju związkowego? Szlak Romantycznych Zamków… poczynając od znanego wszystkim zamku Neuschwanstein, przez Harburg, Schillingsfürst i Weikersheim, aż po zamek Deutschordenschloss.

Niemiecki Szlak Alpejski

Dla tych, którzy od starych zamków wolą urocze wioski i piękne krajobrazy, w Bawarii wytyczono Niemiecki Szlak Alpejski. Biegnie on od od Lindau nad jeziorem Bodeńskim aż do jeziora Königssee, przez stare wioski i zabytkowe miasta w scenerii Alp Bawarskich.

Kto spodziewałby się takich cudów tak niedaleko? Warto iść za ciosem, skorzystać z okazyjnych cen lotów do Monachium i zobaczyć to wszystko na własne oczy!

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: mic.jo’m, Georg Schwalbach, Ze Clou, patrikmloeff, siegiertmart, Lebemann zu Schwabing, digital cat, digital cat, siegertmarc, sanfamedia.com, az1172, mompl, JaBB, probek, StartAgain, Lanfranch, helst1, Nomen Obsrurum, Myryddin Pendragon , Allie_Caulfield, Kecko, dorena-wm, PaULiUS.