Na każdym kroku odczujemy tu religijną atmosferę. W końcu to miasto święte. Dla wyznawców judaizmu, chrześcijan i muzułmanów

Obok siebie znajdują się tutaj Ściana Płaczu, Świątynia Grobu Pańskiego i meczet Al-Aksa. To właśnie miejsca kultu ważne dla wyznawców trzech głównych religii świata przesądzają o klimacie stolicy Izraela.

Do najważniejszego, nie tylko dla pielgrzymów, Starego Miasta wchodzi się przez jedną z siedmiu bram.  Starówkę otaczają mury wzniesione w XVI wieku przez Sulejmana Wspaniałego, gdy ten teren Jerozolimy był częścią imperium osmańskiego. Roztacza się stąd widok na panoramę Starego Miasta z dzielnicami żydowską, muzułmańską, ormiańską i chrześcijańską.

W okresie wielkanocnym najwięcej widać tu chrześcijan, którzy wraz z przewodnikami zmierzają do via Doloroso. Droga Krzyżowa Jezusa biegnie wzdłuż sklepów, kafejek straganów arabskiego suku. Muzułmańscy handlarze podsuwają pielgrzymom chrześcijańskie krzyże, gwiazdy Dawida, kosmetyki z Morza Martwego i stroje do tańca brzucha. Dopiero, gdy opuścimy dzielnicę muzułmańską, Droga Krzyżowa będzie prowadzić szerszymi i spokojniejszymi ulicami dzielnicy chrześcijańskiej. Prowadzący nabożeństwo Drogi Krzyżowej chętnie zatrzymują się na dłużej przy stacji trzeciej, gdzie tabliczka w języku polskim informuje, że kaplicę odbudowali polscy uchodźcy – żołnierze z armii generała Andersa.

Bazylika Grobu Świętego (XI w.) stoi w miejscu zło złożono ciało Jezusa do grobu, a potem Chrystus zmartwychwstał. Świątynią  opiekują się członkowie pięciu kościołów: rzymsko-katolickiego, greckiego ortodoksyjnego, syryjskiego, koptyjskiego i jakobitów. Ale klucze do tego świętego dla chrześcijan miejsca ma… muzułmańska rodzina, której członkowie od XVI wieku roku rano otwierają i wieczorem zamykają drzwi świątyni. Do grobu Jezusa schodzi się wąskimi schodami. Chętnych, by dotknąć Skały Golgoty i pomodlić się przy grobie Jezusa, nie brakuje.

Widoczna na wschodzie Góra Oliwna słynie z kościołów przypominających o wydarzenia związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa. Wyróżnia się tu złota Kopuła  Skały (691 r.), świętego miejsca muzułmanów. Stąd Mahomet wstąpił do raju, a złote płytki kopuły zdobią wersety Koranu. Niemalże po sąsiedzku z Kopułą Skały znajduje się najważniejsza dla judaizmu Ściana Płaczu. Kamienny mur zgodnie z tradycją to pozostałość po Drugiej Świątyni, zbudowanej w miejscu świątyni króla Salomona. Szczeliny muru dokładnie wypełniają karteczki z intencjami wiernych.

Kolejne ważne dla chrześcijan i Żydów miejsce to słynna Góra Syjon, gdzie katolicy odwiedzają miejsce Ostatniej Wieczerzy, zaś wyznawcy judaizmu grób króla Dawida. I jak to w historii Jerozolimy nieraz bywało i to miejsce kiedyś zamieniono na meczet.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr, annemarieangelo

(tekst ek)