Jeszcze nie widzimy tej feerii światełek na ulicach, jeszcze w radiu nie słyszymy kolęd, ale już przeczuwamy: wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. A wraz z nimi tradycyjna gorączka przedświątecznych zakupów. Co możemy Wam doradzić? Polecamy wybrać się na jarmark bożonarodzeniowy. Taki wypad łączy w sobie to, co najlepsze: szansę na zakup oryginalnego prezentu, możliwość skosztowania lokalnych specjałów, a zwłaszcza spędzenie czasu w bardzo przyjemnym otoczeniu.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: Outburner

Zazwyczaj jarmarki organizowane są od końca listopada do Świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie place targowe zapełniają się całymi rodzinami, dzięki czemu tworzy się nastrój świąteczny, którego nie znajdziemy w żadnym hipermarkecie. Mijamy spacerujących przechodniów, turystów pałaszujących lokalne przysmaki, dzieci uwiedzione karuzelami i smakowicie wyglądającymi cukierkami. Jarmark przedświąteczny to nie tylko zakupy – to  również dobra zabawa.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: Bjørn Giesenbauer

 

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: robef
Fot. (C) Creative Commons/Flickr: Ayaaa

Rozbłyskujące, kolorowe światełka, połyskujące drobiazgi i prawdziwe rarytasy wprowadzają nas w klimat Świąt, który przywoływać może bajkowe wspomnienia z dzieciństwa. Spacerującym między kramami udziela się wyjątkowa atmosfera z pogranicza realności i magii.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: -LucaM- Photography WWW.LUCAMOGLIA.IT
Fot. (C) Creative Commons/Flickr: lanier67

Towarzyszące jarmarkom imprezy: koncerty oraz lokalne wydarzenia kulturalne i artystyczne ściągają tłumy miejscowej ludności oraz turystów. Wszystko to odbywa się na wolnym powietrzu w samym centrum miast.

Nie powinna nas jednak martwić zimowa aura: wyśmienite kulinarne specjały oraz grzane, aromatyczne wino dostarczą nam niezbędnego ciepła.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: hoosadork

Co możemy Wam polecić? Spakujcie walizki i wyruszcie na poszukiwanie czegoś oryginalnego na niemieckich straganach. Dlaczego akurat tam? W organizacji jarmarków bożonarodzeniowych nasi zachodni sąsiedzi pozostają bezkonkurencyjni. Mogą poszczycić się aż 600 letnią tradycją! Oczywiście, w ciągu wieków zmieniały się upodobania wystawców i odwiedzających, ale jedno jest pewne: przedświąteczne stragany cieszą się niezmiennym powodzeniem. Możemy znaleźć tam wszystko: począwszy od słodyczy, zabawek, ozdób choinkowych, poprzez wyroby artystyczne, elementy dekoracyjne, aż po zdrową żywność.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: washingtonydc
Fot. (C) Creative Commons/Flickr: Sasha Taylor
Fot. (C) Creative Commons/Flickr: washingtonydc

W tym sezonie dodatkową pokusą mogą być atrakcyjne ceny biletów lotniczych. Podróż Lufthansą do Monachium, Frankfurtu oraz Düsseldorfu, czyli miastach największych jarmarków, kosztują od 499 zł w dwie strony.

Bez wątpienia Monachium oraz Frankfurt to miejsca, które specjalizują się w urządzaniu kiermaszów przedświątecznych. Szacuje się, że w ciągu niespełna miesiąca każdy z jarmarków odwiedza ok. 3 milionów osób spragnionych ciekawych zakupów w przyjemnej atmosferze.

MONACHIUM

Tradycyjny już monachijski Jarmark Dzieciątka Jezus rozpoczął się 25 listopada wokół rynku Marienplatz. Aż do 24 grudnia odwiedzając miasto mamy szansę posłuchać muzyki na żywo oraz poznać stare bawarskie tradycje i zwyczaje, np. podczas „Krampuslauf”, czyli zabawy z czarownicą.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: fduplessis

Ciekawostką jarmarku w Monachium są także specjalne kramy sprzedające wyłącznie akcesoria do szopek.

Godziny otwarcia: od 10:00 do 20:30 (poniedziałek-sobota) oraz od 10:00 do 19:30 (w niedzielę).

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: ..olli…
Fot. (C) Creative Commons/Flickr: Tania Ho

FRANKFURT

Frankfurcki jarmark jest jednym z najstarszych i zarazem największych tego typu wydarzeń w Europie. Na odwiedzających czeka ponad 200 świątecznych straganów na placach Römerberg oraz Paulsplatz.

Kiermasz będzie otwarty do 22 grudnia w godzinach: 10:00-21:00 (od poniedziałku do soboty) oraz 11:00-21:00 (w niedzielę).

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: thowi

 

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: parlau

DÜSSELDORF

Jarmark odbywa się w kilku miejscach, dzięki czemu całe miasto przenika świąteczna atmosfera. Spacerujący po głównym bulwarze mają okazję zakupić ciekawe artykuły rękodzielnicze. Szczególnie interesujący jest kiermasz aniołków na Heinrich Heine Platz. Oprócz tego, w okresie Adwentu, w każdy piątek i sobotę o godz. 16:00 organizowany jest spacer po Starym Mieście. Dodatkową atrakcję stanowi wielkie lodowisko na Gustaf Gründgens Platz.

Stragany otwarto już 21 listopada i czekają na turystów do 23 grudnia w godzinach: od 11:00 do 20:00 (od niedzieli do czwartku) oraz od 11:00 do 21:00 (w piątek i sobotę).

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: Noodlesfur
LISTA KIERUNKÓW