Dzień Zakochanych, Walentynki – tradycyjnie obchodzone 14 lutego prawie na całym świecie. Choć uczucie powinniśmy okazywać każdego dnia, w tym wyjątkowym dniu, w środku zimy robimy to chętniej niż kiedykolwiek indziej – wymieniamy prezenty, deklarujemy miłość… i podróżujemy… bo czy może być lepszy sposób na spędzanie czasu niż podróż we dwoje?

W Rumunii dzień ten nazywa się Dragobetele i historycznie było to pogańskie święto obchodzone 15 lutego. Tradycyjnie wiąże się ono z pierwszymi przebudzeniami wiosny – spacerami po lesie, zrywaniem kwiatów, wieczornym paleniem ognisk, ogłaszaniem zaręczyn. I choć święto to, mocno się w Rumunii skomercjalizowało i nikt już nie myśli o tym, by tego dnia przywdziewać stroje ludowe, to nadal należy pamiętać, że Bukareszt, jest Małym Paryżem, więc miłości w tym mieście nie brakuje i warto je odwiedzić w okolicach Walentynek, wybrać się tu na wieczorny spacer, a potem zawszyć się w jednej z jego uroczych restauracyjek.[/mpc_sh_tab][/mpc_sh_tabs]

Sursă foto: http://www.viptim.ro

Francja – i Paryż – to pierwsze co nam przychodzi do głowy, gdy myślimy o mieście dla zakochanych. I słusznie! W Walentynki to epicentrum miłości! Domy są tu dekorowane różami, na drzewach zawieszane są miłosne sentencje, najwięcej osób zaręcza się tego dnia właśnie we Francji. Czy to nie szaleństwo? Chcielibyście w nim uczestniczyć? Przepłynąć się statkiem po Sekwanie, powiesić kłódkę miłosną na moście Pont de Arts, a może zjeść kolację w jednej z uroczych kawiarenek na Montmartre?

Może Was zaskoczy, że polecamy Wam Stasburg, ale to właśnie tu wiele sław – takich jak: Victor Hugo, Honore de Balzac, Goethe czy Eva Hanska – przeżyło swoje wielkie romanse. Tu też odbywa się doroczny festiwal celebracji miłości „Mon Amour”, który cieszy się popularnością nie tylko wśród zakochanych, ale i miłośników sztuki czy dobrej kuchni.

Jakie wygląda walentynkowe szaleństwo w Stanach Zjednoczonych możemy się tylko domyślać… w końcu stamtąd przybyło do nas to święto! Zatem jeśli chcecie zaszaleć polecamy 14 lutego w USA – a dokładnie w Las Vegas – tam nawet ślub można wziąć… wystarczy kilka minut przygotowań 😉 Idealny kierunek dla odważnych!

W Estonii jest mniej “ogniście” i dzień św. Walentego celebruje się bardziej jako dzień przyjaźni, a nie miłości. Miasta dekoruje się kwiatami i światłem, na ulicach odbywają się liczne festyny z pokazami teatralnymi, lokalnymi tańcami i muzyką, a także tradycyjną kuchnią. Które estońskie miasta najlepiej odwiedzić? Może Tallin pełen pięknych, historycznych budynków, lub Saaremaa z kamiennymi kościołami, starymi wiatrakami… Oba miejsca niezwykle urocze – idealne do celebracji miłości!

We Włoszech 14 lutego odbywa się Festiwal Wiosenny. Wszystkie wydarzenia tego dnia rozgrywają się na wolnym powietrzu – koncerty, recytacje poezji… W Turynie jest zwyczaj ogłaszania zaręczyn tego dnia! Natomiast w Wenecji cały miesiąc jest pełen wydarzeń – głównie ze względu na obchodzony tu karnawał. Czy to nie idealny moment na rejs gondolą po kanałach… Wysłuchanie śpiewów i historii gondoliera? Z pewnością nawet Romeo, gdyby mógł powtórzyć swoją miłosną historię z Julią, wybrałby Wenecję zamiast Werony 😉

Tango – najbardziej zmysłowy taniec świata sprawia, że Buenos Aires jest jednym z najbardziej romantycznych miast na świecie. Co powiecie na Walentynki w Argentynie? Obchodzi się je tam cały tydzień! I nie tylko ze względu na długi czas obchodzenia tego święta warto się wybrać do Ameryki Południowej – Argentyńczycy to niezwykle ciepli i emocjonalni ludzie więc bycie z nimi to prawdziwa przyjemność.

 

W Brazylii Walentynki celebruje się 12 lutego i nazywa się je Dia dos namorados. To bardziej święto Singielek niż zakochanych, to one odprawiają rytualne zaklęcia i odmawiają modlitwy, by móc wkrótce stanąć na ślubnym kobiercu. Drogie Panie, co Wy na to?

W Południowej Korei miłość świętuje się kilka razy w roku – w maju obchodzony jest Dzień Róż, w czerwcu – Dzień Pocałunku, w grudniu – Dzień Przytulania, a w kwietniu – Czarny Dzień, kiedy single spotykają się razem i swój brak związku zagryzają czarnym makaronem – Jajangmyeon… Każdy znajdzie tu cos dla siebie 😉 Dlatego jeśli chcecie poznać bliżej azjatyckie tradycje polecamy wizytę w Seulu, Pusan lub Incheon.

Choć tak naprawdę, to co liczy się najbardziej tego dnia to pamięć i bycie ze sobą, bo w końcu o to chodzi w Walentynki – o miłość! I wspaniałe wspólne wspomnienia, które będzie można przechowywać latami.

To były nasze propozycje Walentynkowe. A Wy? Dodacie coś do tej listy?