Nie ma chyba na świecie miasta, które „wystąpiło” w tylu filmach co Nowy Jork. Ostatnio moi przyjaciele wrócili z Wielkiego Jabłka z dużą liczbą pięknych zdjęć – w tym ze znaczną częścią takich, które pokazywały „kultowe” restauracje czy budynki. Podczas pokazu zdjęć, co chwila pytali „poznajecie?”. Poznawaliśmy!

Tu postaram się wymienić 10 miejsc, które ja najbardziej pamiętam z filmów, których akcja toczy się w Nowym Jorku…

Bar Katz’s

Wymieniam jako pierwszy, gdyż to tu miała miejsce jedna z moich ulubionych scen w historii kina – udawany orgazm w wydaniu Meg Ryan w filmie „Kiedy Harry poznał Sally”. Jednak ten, słynący z najlepszych w mieście kanapek z pastrami, bar można zobaczyć też w takich filmach jak: Donnie Brasco, Across the Universe czy Zaczarowana. W rankingu Zagats w 2013 roku bar otrzymał 25 punktów na 30 możliwych. Pysznie!

katz

Central Park

Nie ma chyba miejsca w NYC, które by częściej „wystąpiło” w filmach niż Central Park – w końcu to serce miasta. Jako ciekawostkę zdradzę Wam, że po raz pierwszy kręcono w nim film już w 1908 roku i był to „Romeo i Julia”. Jeden z najpiękniejszych obrazów Central Parku został pokazany w filmach: „Hair” Milosza Formana czy z zupełnie innej strony w serialu dla młodzieży „Plotkarka”, którego jedna z głównych bohaterek uwielbiała tam karmić kaczki, a w końcu wzięła tam ślub, pod najwspanialszą w Nowym Jorku fontanną – Bethesda Fountain, którą z kolei mogliście zobaczyć również w serialu „Anioły w Ameryce”. Central Park był świadkiem narodzin miłości – jak w „Kiedy Harry poznał Sally”, grozy – jak w filmie „Kevin Sam w Nowym Yorku”, gdy główny bohater spotkał tam starą kobietę z gołębiami, wzruszeń – gdy Evan z filmu „Cudowne dziecko” wykonuje tam swój ostatni koncert, czy też nawiązywania przyjaźni – jak w kochanym przez wszystkich „Madagaskarze”.

Empire State Building

Przez ponad 40 lat był to najwyższy budynek na świecie, może właśnie to, przyciągało na jego szczyt twórców kina? W moim osobistym kinowym rankingu kultowa jest scena z filmu „Bezsenność w Seattle”, gdzie na szczycie tego wieżowca spotykają się Meg Ryan i Tom Hanks i wszyscy wiemy, że zakończenie będzie szczęśliwie. Zupełne inne znaczenie budynek ten miał dla Blair Waldorf z „Plotkarki”, która na jego szczycie czekała na Chucka Bassa i niestety ten nie przyszedł. Jednak, gdyby spojrzeć szerzej to nie mój ranking jest tu ważny, a fakt że Empire State Building na ekranach kinowych zagościł po raz pierwszy w 1933 w filmie „King Kong” i to jest prawdopodobnie jego najbardziej pamiętne dla historii kina przedstawienie. Wizje reżyserskie były różne i budynek ten w kilku filmach został zniszczony – jak w „Dniu niepodległości” czy „Zapowiedzi”, innym wydał on się tak fascynujący, że ich kilkugodzinne dzieła były poświęcone tylko jemu  – tak było w przypadku ośmiogodzinnego filmu „Empire” Andy’ego Warhola z 1964 roku.

bezsennosc_w_seatle_003

Sklep Tiffany & Co. przy 5th Avenue

Jedna z najbardziej znanych scen z historii kina rozgrywa się właśnie w tym sklepie. Audrey Hepburn jako Holly Golighty ze „Śniadania u Tiffanyego” uwielbia słynny sklep, zachodzi do niego czasem i uporczywie wpatruje się w wystawę. Natomiast inna ponętna aktorka śpiewa o nim piosenkę „Diamonds are a girl’s best friend”.

600full-breakfast-at-tiffany-s-screenshot

90 Bedford Street

Sam adres być może niewielu osobom coś powie, natomiast, jeżeli podam nazwę Central Perk to fani serialu „Przyjaciele” uśmiechną się pod nosem. To pod tym adresem znajdowała się słynna kawiarenka, w której przesiadywała szóstka przyjaciół. Niestety, miejsce to – w takiej formie – zostało wymyślone. Naprawdę znajduje się tu restauracja Little Owl, która również była scenerią filmową. Catherine Zeta-Jones gotowała tu wraz z Aaronem Eckhartem, pokazując jak wygląda „Życie od kuchni”.

Grand Central

Praktycznie każdy film, w którym bohaterowie muszą wyruszyć w podróż z/do Nowego Jorku dzieje się na Grand Central Terminal – największym na świecie dworcu pod względem liczby peronów. Piękny gmach był „świadkiem” dwóch ucieczek bohaterów filmu animowanego „Madagaskar”, w jego murach rozgrywała się akcja „Teorii spisku”, „Facetów w czerni”, „Zdążyć przed północą” czy „Drogi do szczęścia”.

Coney Island

Część Nowego Jorku słynąca przede wszystkim z pięknej czterokilometrowej plaży i ogromnej liczby lunaparków. Swego czasu – między rokiem 1880 a drugą wojną światową – było to największe skupisko parków rozrywki w Stanach Zjednoczonych. To właśnie one zapewniły półwyspowi sławę. Pierwszy rozegrany tu film nakręcono już w 1917 roku i nazywał się dosłownie „Coney Island” i zagrał w nim Buster Keaton. Sięgając po klasyki – słynne Wonder Wheel jest pokazane w słynnym „Harry Angel” z Robertem de Niro, jeden z rollercoasterów jest z rozrzewnieniem wspominany przez Alvy’ego Singera – bohatera filmu Woody’ego Allena „Annie Hall”, który wychowywał się właśnie na Coney Island. Choć moje ulubione sceny, które tu się rozgrywają, pokazane są w filmie „Dziewczyny z wyższych sfer” gdzie młoda Dakota Fanning, uczy się czym jest zabawa.

194680-1

West Village

Jeżeli ktoś kocha bohaterki serialu „Sex w wielkim mieście” i zastanawia się, w jakiej okolicy mieszkała jego główna bohaterka Carrie Bradshaw, powinien odwiedzić 66 Perry Street. Potem spacerem udać się na 401 Bleecker St. do Magnolia Bakery na wspaniałe muffiny. W okolicy rozgrywały się nie tylko inne seriale jak „Bill Cosby Show” ale też filmy „Szaleję za Tobą” czy „Moja dziewczyna wychodzi za mąż”.

Firehouse, Hook & Ladder Company 8

Najbardziej znana remiza strażacka – no może poza tą kreskówkową ze „Strażaka Sama”. Zlokalizowana na skrzyżowaniu 14 North Moore Street z Varick Street na Manhattanie. Z czego jest znana? Fani „Pogromców duchów” z pewnością bez problemu odpowiedzą na to pytanie. Nie był to jednak jedyny film kręcony w tym miejscu. Powstało tu kilka scen z obrazu „Hitch” oraz z serialu „Kroniki Seinfelda”.

The Waldorf Astoria

Myślę, że nie będę odosobniona, jeżeli stwierdzę, że scena z filmu “Zapach kobiety”, gdy niewidomy Al Pacino tańczy tango z młodą dziewczyną, jest jedną z najwspanialszych w historii kina. Była ona kręcona w hotelu Waldorf Astoria na Manhattanie. Jego wnętrza są tak malownicze, że również inni twórcy kina pokusili się o realizację właśnie tu. Znacie filmy „Pokojówka na Manhattanie”? To ten hotel był miejscem pracy Jeniffer Lopez – odtwórczyni głównej roli.  Tu rozgrywały się sceny z „Rodziny Soprano” czy – zostając przy gangsterskich klimatach – „Depresji gangstera”.

maxresdefault-2

W momencie, gdy zaczęłam myśleć o filmach rozgrywających się w Nowym Jorku zaczęło mi się przypominać coraz więcej tytułów i coraz więcej miejsc. A Wam? Jakie filmy przychodzą do głowy, gdy myślicie o Wielkim Jabłku?

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: Dirk De B!, Eddy, tsaiproject, m01229, sixtwelve, sopasnor, Ludovic Bertron, Chris Breeze.