Bilety lotnicze do miast europejskich potaniały – to już dla wytrawnych łowców okazji niespecjalnie nowość, ale loty do metropolii na Starym Kontynencie są nadal gratką dla miłośników city breaków. Na temat Mediolanu i jego atrakcji pisaliśmy już na naszym blogu. Opisywaliśmy też niemieckie miasta, np. Berlin. Pokazywaliśmy, co oferują miasta naszego zachodniego sąsiada we wrześniu i później na jesienne city breaki.

Tym razem chcemy przybliżyć dwa niemal ikoniczne miasta położone w zachodnich Niemczech. Oba postrzegane są jako miasta tzw. „poważne”, centra biznesu, przemysłu i pieniądza. Spróbujemy pokazać, że mogą tez być niesamowitymi atrakcjami turystycznymi.

Frankfurt zaprasza do „Mainhattanu”

Frankfurt wielu pasażerów lotniczych poznaje od strony lotniska, czyli wielkiego międzynarodowego portu lotniczego, z którego wyruszają największe znane maszyny na szlaki międzykontynentalne i rocznie przewija się tu kilkadziesiąt milionów ludzi. Znajomość tego miasta dla wielu milionów osób na tym się kończy a całą pewnością szkoda, że tak jest.

Położony nad rzeką Men, Frankfurt współtworzy w środkowych Niemczech wielki 6-milionowy zespół miejski. To gęsto zaludniony, pełen życia i przedsiębiorczości ważny punkt Niemiec i Europy. Jest najważniejszym centrum finansowym kontynentalnej Europy. Tu organizuje się największe, najbardziej znane i prestiżowe  targi branżowe.

A przecież to także stare historyczne miasto, o którym w kronikach wspominano już w ósmym wieku. Był przez jakis czas stolicą jednego z państw Franków. W późniejszych wiekach to właśnie tutaj wybierano i koronowano władców Rzeszy Niemieckiej. Miasto szybko się rozwijało i bogaciło. Niestety większość starej zabudowy w historycznej dzielnicy Römerberg, znanej kiedyś jako jedno z najpiękniejszych w Niemczech, została zniszczona podczas II Wojny Światowej i już jej w całości nie odbudowano.

Do zwiedzania poleca się m. in. Steinernes Haus – Kamienny Dom z galerią sztuki, gotycki Kościół St Bartholomäus, zbudowany z czerwonego piaskowca, Dom Goethe’go i jego muzeum a także zabytkowy Ratusz Frankfurtu.

Jednak turystów zapraszają nie tylko historyczne części miasta. Frankfurt bywa porównywany do Nowego Jorku („Mainhattan” – gra słów z niemiecką nazwą rzeki – Main), jest bowiem największym skupiskiem drapaczy chmur w Europie. Aż dziesięć ze zbudowanych tu wież ze szkła i stali przekracza 150 metrów wysokości, w tym są Commerzbank Tower i Messeturm – gmachy uznane za najwyższe w krajach Unii Europejskiej.

Jest to też miasto imprez na wysokim kulturalnym poziomie. Odbywające się tutaj Targi Książki mają tradycję sięgającą epoki Guttenberga. Frankfurcki Festiwal Muzeów odwiedza kilka milionów gości z całego świata. O każdej porze warto odwiedzić dzielnicę Bockenheim, skupiającą artystów z kręgów kultury alternatywnej.

Düsseldorf- moda, kultura i karnawał z kobiecym szturmem

Gdy przebudzi się błazen Hoppeditz, a ma to miejsce już 11. listopada o godz. 11.11, zaczyna się karnawał w Düsseldorfie, jedna z najbarwniejszych tego rodzaju imprez w Europie. Strzałem startowym do rozpoczęcia kulminacyjnej fazy karnawału jest „kobiecy szturm” na ratusz w tłusty czwartek. Przebrane w barwne kostiumy kobiety wdzierają się do ratusza, by pojmać w niewolę burmistrza. Ten musi wykupić się z niewoli butelkami wina i śpiewem. W poniedziałek zapustny – Rosenmontag ulicami miasta paradują tysiące uczestników zabawy w niezwykłych przebraniach.

Tradycja zapustnej zabawy sięga Średniowiecza, turniejów rycerskich i balów kostiumowych. Zabawom, paradom, tańcom i swawolom folgują sobie mieszkańcy Nadrenii aż do Środy Popielcowej, kiedy Hoppeditz znów zasypia.

Stare miasto w Düsseldorf, stolicy Nadrenii Północnej-Westfalii, jest oczywiście jak najbardziej miejscem do zwiedzania zabytków, np. bazyliki św. Lamberta, barokowego kościoła Andreaskirche lub położonej przy przepięknym placu Wieży Zamkowej (Schlossturm) wśród malowniczych starych uliczek, jednak miłośnicy uciech bardziej przyziemnych znają ją raczej od innej strony – jako najdłuższy bar na świecie. Tyle tu miejsc, gdzie na różne sposoby można się rozerwać.

U siebie czuja się tu również miłośnicy kultury wyższej. Znany jest na świecie tutejszy festiwal Jesień na Starówce (Altstadtherbst). Zainteresowanych historią i literaturą zapraszają muzea Heinricha Heinego i Goethego.

Düsseldorf znany jest z niezwykle pięknych, niepowtarzalnych parków miejskich. Warto na kilka chwil wpaść do parku Hofgarten, do Lantz’schen Park, Ogrodu Japońskiego lub uznawanego za najwspanialszy – Nordpark. Jednym z ulubionych miejsc spacerowiczów jest promenada nad Renem.

W krajobrazie współczesnej części miasta dominuje iglica Wieży Nadreńskiej (Rhein­turm) z obrotową restauracją na szczycie, podobnie jak w Berlinie.

W dzielnicy doków portu rzecznego – Medienhafen stała się obecnie miejscem „trendy” klubów, lokali i spotkań. Tutejsza architektura nowoczesna to powykrzywiane konstrukcje  Neuer Zollhof, zaprojektowane przez Franka Gehry’ego i Colorium, barwny projekt Williama Alsopa.

Podobnie jak Frankfurt również Düsseldorf znany jest jako miasto targowe. Na „cpd”, tutejsze wiosenne i jesienne targi mody przyjeżdża cały świat. Miłośników żeglarstwa  zainteresuje z pewnością odbywające się tu Międzynarodowa Wystawa Łodzi, z prezentacją najnowszych osiągnięć konstrukcji jachtowych. Odbywają się tu też MEDICA – największe targi medyczne świata.

Fot. (C) Fotolia, David Stanley/Flickr (CC BY 2.0), Carsten Frenzl/Flickr (CC BY 2.0), *Debs*/Flickr (CC BY 2.0), Casey Hugelfink/Flickr (CC BY-SA 2.0), Chris Yunker/Flickr (CC BY 2.0), Andrey Belenko/Flickr (CC BY 2.0), Christine und Hagen Graf/Flickr (CC BY-SA 2.0), Fred Romero/Flickr (CC BY 2.0).