Latający olbrzym Airbus A380 wciąż wzbudza sporo emocji, chociaż lata już rutynowo we flotach lotniczych linii. Także w eSKY.pl można kupić bilety lotnicze na przeloty obsługiwane przez tę niezwykłą maszynę, np. na którąś z tras linii Lufthansa, w dostępnej właśnie u nas promocji.

Może i gdzieniegdzie to rutyna ale np. w Polsce pół roku temu lądowanie na warszawskim Okęciu A380 było sporym wydarzeniem, o którym donosiły media nie tylko hobbystyczne i branżowe.

Największy pasażerski samolot świata jest jednak, z czego nie każdy być może zdaje sobie sprawę, dość częstym gościem naszego kraju, a mówiąc ściślej, polskiej przestrzeni powietrznej. Łatwo przekonać się o tym śledząc dostępny w serwisie eSKY.pl radar lotów, usługę serwisu flightrada24.com, którą udostępniamy ciekawym wydarzeń tam na górze.

Lufthansa, oczekując na swojego pierwszego SuperJumbo, ogłosiła na swoich stronach konkurs, w którym wzięliśmy udział. Udało nam się w bardzo ostrej konkurencji uplasować w czołówce a świadectwo naszego udziału można ujrzeć na poniższym zdjęciu ze strony konkursowej 😉

To niezwykłe osiągnięcie lotniczej myśli konstruktorskiej w wersji A380-800 może zabrać na swój dwupoziomowy pokład 555 pasażerów a gdyby wszystkie miejsca w samolocie były w standardzie klasy ekonomicznej to jego pojemność przekroczyłaby 850 pasażerów. To już niewielkie miasteczko.

Jednak większość linii nie stosuje konfiguracji nastawionej wyłącznie na zwiększenie liczby miejsc. Zazwyczaj przestrzeń pasażerska podzielona jest na trzy klasy: pierwszą z przedziałami jednoosobowymi lub dwuosobowymi, wyposażonymi m. in. w ekrany TV LCD oraz złącza USB do transmisji danych, klasą biznes i oczywiście – ekonomiczną.

Ciekawostką jest, że wkrótce zaczną latać transportowe wersje A380-800F, które ustępować będą pod względem rozmiarów jedynie słynnej Mriji, czyli samolotowi An-225.

Po więcej informacji na temat całej już teraz rodziny samolotów Airbus A380 zapraszamy na oficjalną stronę firmy.

Wracając do Lufthansy, to na 25. września zaprosiła ona chętnych na loty widokowe na północnymi Niemcami i nad Morzem Północnym swoimi powietrznymi olbrzymami.

O godzinie 10 rano dwa Airbusy A380 wystartowały z lotniska w Hamburgu. Każdy z dwóch lotów widokowych trwał ok. 1 godziny. Dochód ze sprzedaży biletów Lufthansa przekazuje na cele charytatywne. Galerię zdjęć dokumentujących to przedsięwzięcie opublikowała na swojej stronie na Facebooku.

Fot. (C) Creative Commons, Flickr – tupolev und seine kamera, jurvetson, Jun Seita