Podwodny świat bywa równie piękny, jak nadwodny. Jego tajemniczość pociąga wiele osób. Założyć maskę i zanurzyć się w głębinie? Podziwiać piękne kolorowe rafy, barwne rybki i stwory, o których istnieniu nie miało się pojęcia… Ostatnio temat nurkowania zupełnie mnie pochłonął! Niestety mało jest miejsc, które są blisko i można do nich dotrzeć za stosunkowo niewielkie pieniądze – te najbliższe to Egipt i Chorwacja. Ale są inne, dalsze, które są marzeniem każdego nurka… Malediwy, Seszele i Meksyk.

Egipt

Będąc w Egipcie nurkuje się w Morzu Czerwonym. Warunki do uprawiania tego sportu są tu idealne przez cały rok. Temperatura wody waha się w granicach 20°C do 29°C. Wielka dbałość o korale, powoduje, że pięknie się one prezentują i nie są uszkodzone, a widoczność pod wodą dobra jest przez cały rok. Co można zobaczyć pod jej powierzchnią? Ogrody koralowe, strome ściany i wiele gatunków kolorowych ryb. Chcąc jak najbardziej skorzystać z wyjazdu najlepiej jechać na południowe wybrzeże – okolice kurortów takich jak  Sharm el Sheikh i Hurghada są stosunkowo przepełnione, nie oznacza to, że nie warto tam jechać, jednak jeżeli ktoś nie lubi tłumów lepiej, żeby zrezygnował z tych okolic. Osoby, które zdecydują się na nurkowanie w Hurghadzie z pewnością nie będą miały problemu ze znalezieniem centrum nurkowego, muszą jednak pamiętać, że nie każde miejsce oferujące wyprawę na rafę koralową spełnia wszystkie wymagania prawne. Plusem ruszania na nurkowanie stąd jest to, że praktycznie zawsze podczas wyprawy na morze można zobaczyć delfiny. Z kolei w okolicach Sharm el Sheikh mogą poszaleć bardziej zaawansowani nurkowie, są tu dwa miejsca, które mogłyby ich zainteresować: Shark Reef i Tiran, w obu prądy wodne są dość silne. Stąd można się też wypuścić na całodniową wyprawę do zatopionego na głębokości 122 metry wraku Thistlegorm. Chcąc znaleźć tereny bardziej dziewicze warto udać się w okolice Marsa El Alam – nurków ucieszą tu podwodne jaskinie i korytarze.

Chorwacja

Nurkowanie w Chorwacji jest coraz bardziej popularne. Wody Adriatyku są przyjazne dla miłośników tego sportu. Temperatura morza wynosi od 8°C w zimie do 28°C w lecie, dzięki słabym ciepłym prądom morskim. W kraju tym obowiązują ograniczenia, jeżeli chodzi o głębokość zanurzenia – 40 metrów, a także o miejsca nurkowe – można schodzić pod wodę tylko tam, gdzie znajdują się specjalne boje. Miejsca, w których nurkowie mogą podziwiać niezwykłe okazy fauny i flory, zatopione wraki – m.in. Baron Gautsch i Vis, podwodne ściany i systemy podwodnych jaskiń – m.in. Wyspa Premuda i Zatoka Široka. Należy pamiętać, że w tym kraju jest sporo miejsc, w których pływanie wymaga specjalnego pozwolenia – Parki Narodowe: Kornati i Mljet, Wyspy Palagruza i Jabuka, oraz takie, w których jest to zupełnie zabronione – Parki Narodowe: Krka i Brijuni, rezerwaty morskie, porty i kotwicowiska, obiekty wojskowe, okolice okrętów itp.

Malediwy

Każdy fan nurkowania prędzej czy później tu trafi. Możliwości jest tu bardzo dużo: od płytkiej obserwacji ogrodów koralowych, przez nurkowanie wśród stromych ścian, aż po zmierzanie się z prądami między atolami. W ciągu roku temperatura wody waha się w granicach 27ºC do 29ºC. Bogactwo fauny i flory morskiej jest tu przeogromne. Można tu spotkać m.in. całe ławice mant i rekiny wielorybie. Warto zaznaczyć, że w tych rejonach łodzie nurkowe nie są kotwiczone, tylko dryfują razem z nurkami, z tego powodu większość zanurzeń nie może trwać dłużej niż godzinę. Zgodnie z prawem nie można też nurkować głębiej niż na 30 metrów. Centra nurkowe z reguły skrupulatnie przestrzegają tych założeń. Głównie dlatego, że ochrona i utrzymanie raf jest obecnie priorytetem na Malediwach.

Seszele

Dobre miejsce do tego, by połączyć wypoczynek i nurkowanie. Temperatura wody waha się na przestrzeni roku w granicach 25ºC do 29ºC. Ze względu na prądy wodne najlepszy okres do nurkowania trwa tu od maja do września. Rybołówstwo w tych regionach niemalże nie istnieje więc nurkowie mogą podziwiać bogactwo fauny. Kraj dzieli się na Wyspy Wewnętrzne, w okolicach których po zanurzeniu się można podziwiać nie tylko koralowe ogrody, ale i granitowe ściany. I Wyspy Zewnętrzne, płaskie wyspy koralowe, położone na największym koralowym atolu świata – atolu Aldabra będącym domem 150 tysięcy żółwi i niezliczonych gatunków ptaków morskich.

Meksyk

To świetne miejsce dla nurków na każdym poziomie zaawansowania… Ale też idealne dla tych którzy mają naprawdę wysokie wymagania. Nie ma lepszego miejsca do nurkowania jaskiniowego niż Półwysep Jukatan więc przyjeżdżają tu te osoby, które pod wodą były nie raz i nie dwa. Podziemne rzeki i groty? Tak tu można do nich wpłynąć! Nurkowanie w Morzu Corteza jest możliwe przez cały rok, temperatura wody waha się 19˚ C w styczniu a 28˚ C w październiku. A w zależności od tego, gdzie się schodzi pod wodę, jest szansa na spotkanie: od grudnia do marca wielorybów lub orek, a od sierpnia do października rekinów wielorybich i mant. Najlepszym miejscem do nurkowania z wielkimi rybami są Wyspy Socorro, z tym że tu najlepiej zanurzać się między listopadem a majem, ale za to spotkanie z rekinem i to niejednego gatunku jest więcej niż pewne. Osoby o prawdziwie mocnych nerwach jeżdżą w okolice Gwadelupe i tam nurkują w klatce, dookoła której pływają żarłacze białe.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: Mr eNil, Nataraj Metz, whl.travel, festeban, otolithe, bmward_2000.