Zdajemy sobie sprawę, że gdy napiszemy o tych miejscach to tym samy przyczynimy się do pewnego zmniejszenia ich atrakcyjności w oczach potencjalnych „uciekinierów” 😉 Jednak są to tak atrakcyjne miejsca, ze nie możemy się oprzeć…

1. Wyspy w Cieśninie Torresa, Australia


Jest ich prawie trzysta na wodach pomiędzy Australią a Papuą Nową Gwineą. Właściwie nie są zagospodarowane turystycznie, choć na niektórych są lądowiska i nawet nieliczne hotele. Ogólnie jest jednak dziko i bezludnie.

2. Wyspy Yaeyama, Japonia

Ishigaki Beach, Okinawa, Japan in Asia

To wyjątkowo malownicza część archipelagu Riukiu położonego na południe od największych japońskich wysp. Najbardziej znane z nich to Iriomote, Taketomi oraz Ishigaki. Klimaty są tu bardziej podzwrotnikowe. W odróżnieniu od reszty Japonii nie ma tu zbyt wielu mieszkańców, co pozwala wypocząć w niepowtarzalnej atmosferze.

3. Wyspa Gawdos, Grecja


Cape Tripiti Gavdos Island Crete in Chania

Wysepka położona 36 km na południe od Krety. To geograficznie najdalej na południe wysunięta część Europy. Praktycznie niezamieszkana. Dobre miejsce na wytchnienie od gwarnej turystycznej Krety.

4. Îles du Salut, Gujana Francuska


Najmniejsza w tym niewielkim archipelagu jest Wyspa Diabelska, miejsce dawnej ciężkiej kolonii karnej, wsławiona filmem „Papillon”, z pamiętnymi kreacjami Steve’a McQueena i Dustina Hofmana. Dziś przybywa się tam w poszukiwaniu dobrowolnego odosobnienia.

5. Ulleungdo, Korea Południowa


Wulkaniczny skrawek lądu pomiędzy Korea a Japonią. Niby w centrum wydarzeń i na skrzyżowaniu szlaków a jednak miejsce mało znane i rzadko uczęszczane.

6. Archipleag Revillagigedo, Meksyk


Grupa wysepek 300 km na południowy zachód od Półwyspu Kalifornijskiego. Największa z nich to Socorro, Inne większe nazywają się San Benedicto i Clarión. Pozostałe mniejsze wyspy to m.in.: Roca Partida (100 km na zachód od Socorro) i Roca Oneal. Wyspy oprócz personelu baz morskich i stacji badawczych nie są zamieszkane.

7. Wyspa Świętej Heleny


Nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć miejsca odosobnienia cesarza Napoleona. Położona jest na Oceanie Atlantyckim, około 1900 km na zachód od południowo-zachodniego wybrzeża Afryki. Na powierzchni 122 km² mieszka tu ponad cztery tysiące  potomków Europejczyków, Azjatów i Afrykanów. Nie ma tu lotniska więc podobnie jak na inną znaną „izolatkę” można tu jedynie dopłynąć statkiem.
Fot. (C) Creative Commons/Flickr – Killer White Fluff, ronan.senan, Army Vet, vonlohmann, lyng883