Lubicie latać samolotami? Ja bardzo! Kocham moment zarówno wznoszenia się w powietrze, jak i podchodzenia do lądowania. Jednak na dłuższych trasach zawsze mam te same problemy, zaczynam się kręcić, bo nie jest mi wygodnie i odczuwam nudę. Co zrobić, by uniknąć takiej sytuacji? By latać w komfortowych warunkach? Warto dobrze przygotować się do podróży, albo wykupić lot w wygodniej klasie 🙂

W czasie długiej podróży wygoda i komfort są bardzo ważne. Latanie – mimo że przyjemne, nie jest naturalne dla człowieka. Dlatego podczas długich godzin spędzonych w samolocie zdarza się, że pasażerowie odczuwają pewien dyskomfort wynikający m.in. z kłopotów z krążeniem, które mogą być spowodowane długotrwałym siedzeniem w jednej pozycji, bez większej możliwości ruchu. Istnieje nawet choroba nazwana „syndromem klasy ekonomicznej”, która może dotknąć osoby przez wiele godzin unieruchomione w fotelu, których ruchy są ograniczone.

Dlatego na dłuższe trasy wskazana jest rezerwacja biletów w podwyższonej klasie, chociażby takiej jak: World Traveller Plus oferowanej przez British Airways, która jest klasą ekonomiczną o podwyższonym standardzie. Koszt biletów nieznacznie różni się od tych oferowanych w najniższych taryfach, ale za to pasażerowie mają do dyspozycji mniejszą, wyodrębnioną kabinę, szersze fotele z większą odległością między rzędami. Miejsca siedzące również są lepiej sprofilowane niż w klasie ekonomicznej, a pasażerowie mają możliwość wysunięcia zagłówka.Niezależnie od miejsca w samolocie warto zapamiętać też kilka ćwiczeń i wskazówek, które można wykorzystać podczas lotu, by poprawić krążenie. Należy trzymając pięty na podłodze, unieść palce stóp do góry i wytrzymać 2–3 sekundy, a następnie opuść. Wskazane jest też częste wstawanie i przechadzki, najlepiej chodzić wówczas na palcach, lub gdy się stoi obciążać na przemian palce i pięty.

Żeby zwiększyć komfort lotu i zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości fizycznych można też przed lotem i 2–3 dni po nim brać leki zawierające kwas acetylosalicylowy (np. aspiryna, polopiryna). Na czas podróży najlepiej ubrać się wygodnie, w luźne ubranie i buty na płaskiej podeszwie. Jeżeli ktoś wie, że może mieć problemy z krzepliwością krwi może też założyć bezuciskowe skarpety.

W samolocie należy dużo pić wody – najlepiej ok. pół litra na każdą godzinę lotu. Pomimo, że na pokładzie podawany jest alkohol i kawa, najlepiej ich unikać. Trunki te powodują odwodnienie. A odwodnienia łatwo się nabawić, jako że powietrze wewnątrz jest bardzo suche. Ważne jest też, by podczas długiego lotu jeść regularnie, tu należy zwrócić uwagę, by posiłki nie były zbyt ciężkie. Przykładowo pasażerom, lecącym samolotami British Airways w klasie World Traveller Plus, są serwowane trzy posiłki, w tym główny jest z klasy biznes Club World.

Odpowiednie miejsce w samolocie, trochę ruchu, wygodne ubrania, picie dużej ilości wody i jedzenie właściwych posiłków to klucze do tego, by podróżować wygodnie.
Pozostaje jeszcze kwestia pokładowej nudy. Jak ją zwalczyć podczas wielogodzinnej podróży? Książka czy gazeta zawsze jest dobrym rozwiązaniem, obecnie rozrywki dostarczają podróżnym także wszelkiego rodzaju gadżety elektroniczne, które umożliwiają posłuchanie podczas lotu muzyki czy obejrzenie filmu. Takie rozwiązania są też dostarczane przez przewoźników tym, którzy w podróż nie zabrali własnego komputera czy tabletu. Osoby lecące w klasie World Traveller Plus na pokładach British Airways maja do dyspozycji indywidualny  monitor umieszczony w fotelu z przodu, a tu do wyboru 100 filmów i liczne programy TV, ponad 50 CD płyt oraz audiobooków i ponad 20 gier interaktywnych.

Planujecie jakieś dalekie loty? Zapamiętajcie te wskazówki. Może się okazać, że znacznie podniosą one komfort waszej podróży 🙂

I jeszcze na koniec informacja, ile kosztuje komfort? Porównanie cen biletów w klasie ekonomicznej i World Travel na najpopularniejszych kierunkach:

Nowy Jork
Ekonomiczna od 1995 pln w dwie strony
World Traveller od 3257 pln w dwie strony

Boston
Ekonomiczna od 2565 pln w dwie strony
World Traveller od 3476 pln w dwie strony

Atlanta
Ekonomiczna od 2778 pln w dwie strony
World Traveller od 3596 pln w dwie strony

Los Angeles
Ekonomiczna od 2922 pln w dwie strony
World Traveller od 3647 pln w dwie strony

LISTA KIERUNKÓW