Które miejsca w samolocie są najlepsze? Na to pytanie można odpowiedzieć chyba tylko pytaniem – a co to znaczy „najlepsze”? Najbezpieczniejsze? Najwygodniejsze? Najcichsze? Jak widać już sama definicja „najlepszości” sprawa pewien kłopot, bo zawsze zależy od preferencji pasażera, od tego, o co mu podczas podróży chodzi itd. No, i po odpowiedzi na te pytania pada sakramentalne: „to zależy od samolotu”.

Pasażerowie mają różne strategie. Na przykład niektórzy preferują środkowe rzędy w dużych samolotach, bo tam wolne miejsca zdarzają się częściej niż przy oknach i przy sprzyjających okolicznościach można mieć miejsce leżące w cenie klasy ekonomicznej, nie do pogardzenia przy dłuższych lotach.

Innym znanym sposobem na wygodniejsze wyciągnięcie się na fotelu lotniczym jest wzięcie miejsc na wysokości drzwi awaryjnych w samolocie – tam jest więcej przestrzeni z uwagi na wymogi ewakuacyjne.

Te z kolei miejsca, zazwyczaj w pobliżu skrzydeł samolotu, nie są cenione przez amatorów podziwiania widoków z okna. Ci wolą miejsca (oczywiście przy samym oknie) z przodu lub z tyłu samolotu, gdzie płaty i silniki nie zasłaniają.

Nie ma miejsca w samolocie, w którym osoby narażone na chorobę lokomocyjną cierpiałyby mniej, choć są na ten temat przeróżne teorie. Dla nich najpraktyczniejsze wydaje się usadowienie się w pobliżu kwatery obsługi lotu – w razie potrzeby jest po prostu bliżej.

Oczywiście wiele osób odczuwa mniejsze lub większe lęki przed lataniem i zapewne niejedna zadawała sobie pytanie, które miejsca „w razie czego” są bezpieczniejsze. Temat ten był nawet przedmiotem badań naukowców z Uniwersytetu w Greenwich, którzy dwa lata temu opublikowali raport, z którego wynikało, że większe prawdopodobieństwo przeżycia dają miejsca dalsze od okna i bliskie wyjściu z przodu (najlepiej nie dalej niż 5 rzędów).

A jeśli już jesteśmy przy nauce to koniecznie trzeba wspomnieć o serwisie SeatGuru.com (niestety, nie ma polskiego odpowiednika), która w niemalże naukowy sposób analizuje rozmiary miejsc, wygodę pasażerów, obecność dodatkowych udogodnień, np. gniazdek do laptopów, dostępność projekcji wideo itp. we wszystkich ważniejszych liniach lotniczych świata i latających w ich flotach maszynach. Spójrzmy tylko na to zestawienie dostępne na stronach SeatGuru.

Ciekawi jesteśmy także waszych opinii, preferencji i strategii zdobywania najlepszych foteli na pokładzie samolotu. Zapraszamy do dyskusji.

Fot. Creative Commons/Flickr, dichohecho, Roger Schultz,  Ed Siasoco (aka SC Fiasco)

LISTA KIERUNKÓW