Bilety lotnicze do Tokio można ostatnio znaleźć w promocyjnych cenach, dlatego dziś postanowiłam przyjrzeć się bliżej właśnie temu miastu. Japonia kojarzy się symbolicznie: z gejszami i samurajami, sushi i kwitnącą wiśnią… I w większości przypadków na tym skojarzenia się kończą. Dlatego postanowiłam poszukać innych charakterystycznych dla tego miasta i kraju elementów.

Najbardziej znanym parkiem japońskim jest Ueno Park, który został otwarty już w 1873 roku. W parku znajduje się kilka muzeów, w tym: Narodowe Muzeum Sztuki Zachodu, Metropolitalna Galeria Sztuk Pięknych w Tokio, Narodowe Muzeum Nauk Ścisłych, oraz Tokijskie Muzeum Narodowe, a także ogród zoologiczny. Jednak powodem, dla którego zarówno tokijczycy jak i turyści uwielbiają to miejsce są drzewa wiśniowe. Jest ich tu ponad tysiąc!

Czy Japonia kojarzy Wam się z modą, która w Polsce może być postrzegana jako dziwaczna? Dziewczynkami, które wyglądają jak postaci z popularnych obrazków manga? To nie mit! Kultowa pod tym względem jest dzielnica Harajuku. Życie w niej koncentruje się na ulicy Takeshita, pełnej butików, sklepów z odzieżą, restauracji, barów, kafejek. Tu można zobaczyć każdy rodzaj mody! W weekendy tutejsza młodzież ubiera stroje stylizowane na postaci z filmów anime, manga oraz reprezentantów różnych stylów muzycznych. W tej dzielnicy można też spotkać Elvisa Presleya. Stoi na pomnikowym cokole tuż przy wejściu do Muzeum Rock and Rolla.

Innym rozrywkowym miejscem – w którym każdego roku odbywa się karnawał w brazylijskim stylu – jest dzielnica Asakusa. Tu poza rozrywką, mocno stawia się na tradycję – można tu przejechać się rykszą czy skosztować tradycyjnego jedzenia. Na terenie tej dzielnicy warto zobaczyć pochodzącą z ok. 800 r.n.e. świątynię buddyjską Sensoji.

W Tokio znajduje się najbardziej znane na świecie przejście dla pieszych. Znane, bo ruchliwe! Shibuya Crossing jest dla Japończyków tym, czym dla Amerykanów Times Square. Nad przejściem znajdują się charakterystyczne, ogromne ekrany telewizyjne. By nadać owemu skrzyżowaniu bardziej „ludzką”, mniej „zabieganą” twarz, dodam że tuż obok stoi pomnik psa Hachiko, który każdego dnia odprowadzał na stację swego pana, a później wiernie czekał na jego powrót. Gdy właściciel zmarł, pies nadal przychodził w to miejsce przez 11 lat! Pomnik, ma być upamiętnieniem tej wierności i przyjaźni.

Najdroższa lokalizacja w Tokio to Ginza. Zakupów w tym rejonie lepiej nie robić 😉 Ale warto się przespacerować, żeby zobaczyć jak wygląda bogactwo w japońskim wydaniu. Wokół pełno jest drogich restauracji, ekskluzywnych klubów nocnych, galerii, sklepów z designem…

Będąc w Tokio warto zajrzeć też do dzielnicy Shinjuku. Dlaczego? Po pierwsze tu można podziwiać tokijskie wieżowce, po drugie na jednym z nich – budynku Urzędu Miejskiego w Tokio – jest taras widokowy dla turystów, po trzecie, to w tej dzielnicy znajduje się najsławniejsza stacja kolejowa świata – dziennie korzysta z niej prawie dwa miliony ludzi! Tu też znajduje się najpopularniejsza w mieście dzielnica „czerwonych latarni”.

Jednym z symboli Tokio jest Tęczowy Most, który najlepiej się prezentuje z perspektywy sztucznej wyspy – Odaiba. Polecanym środkiem transportu dla tych, którzy chcą się na nią dostać, jest kolejka jednoszynowa. Na fanów motoryzacji na wyspie czeka muzeum Toyota, a na miłośników relaksu liczne plaże 🙂

A jako, że jednym z najważniejszych elementów każdej podróży jest poznawanie lokalnej kuchni dodam, że Tokio to według przewodnika Michelin miasto z największą na świecie liczbą dobrych – trzygwiazdkowych – restauracji.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: Yoshikazu TAKADA, kevin dooley, shibuya246, marese, Dust Mason, Stefan, ehnmark, anyjuli_ayer, OnMax, arcreyes, Simon le nippon, camknows, el Aouita, tokyoform, wallyg

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Tokio