Szwajcarskie miasta zazwyczaj nie są zbyt duże. Za to niezwykle urokliwe, doskonałe na romantyczny wypad lub do nieśpiesznego zwiedzania. Nieco metropolitarnego klimatu poczuć można w Zurychu lub w kosmopolitycznej Genewie. Tu też czekają na nas typowo wielkomiejskie, np. nocne rozrywki. Miastem muzyki, pełnym gwiazd lub pamiątek po nich jest położone na brzegi Jeziora Genewskiego Montreux.

Zurych – historia, pieniądze i życie nocne

Stare miasto Zurychu zlokalizowane jest po dwóch stronach rzeki Limmat. Staromiejski pejzaż kształtują wieże głównych kościołów: wielkiej katedry z czasów Karola Wielkiego, kościoła św. Piotra z największą tarczą zegarową w Europie i kościoła Fraumünster słynącego z  witraży Marca Chagalla.

Zurych na każdym kroku cieszy pięknem historycznej architektury. Siedziby średniowiecznych gildii rzemieślniczych to prawdziwe pełny starej części Zurichu. W siedzibie gildii kupców winnych z 1757 roku znajdują się zbiory ceramiki z Muzeum Narodowego, w siedzibie gildii tkaczy lnu i kapeluszników z 1637 roku mieści się elegancka restauracja. Podobnie zagospodarowane są inne budynki. Do oryginalnych zabytków zalicza się synagoga zbudowana w XIX wieku w stylu mauretańskim. Teraz to centrum religijne i kulturalne gminy żydowskiej w Zurychu.

Wieczorem i w nocy stare miasto przekształca się w dzielnicę najróżniejszych uciech. W mieście działa ponad 500 klubów i barów, w których można bawić się do białego rana. Życie nocne w Zurychu znane jest i cenione przez amatorów tego rodzaju spędzania czasu.

Zwiedzający nie powinien pomijać tutejszych o muzeów, Kunsthausu ze zbiorami dzieł sztuki ze wszystkich okresów kultury europejskiej, czy Rietbergu z dziełami sztuki pozaeuropejskiej, głównie z Azji i Afryki.

Woda to nieodłączny składnik tego miasta. Odpocząć można tu przy jednej z 1200 fontann z wodą, która, według miejscowych, nadaje się do picia. Chcąc zażyć kąpieli w wodach termalnych, można zatrzymać się także w pobliskim Baden, miejscowości słynącej z wód termalnych o najwyższym stężeniu minerałów w całym kraju i malowniczego starego miasta.

Zurich zaprasza też do swojego Ogrodu Chińskiego, w parku Zürichhorn. Poleca także wizytę w lesie deszczowym – Masoala Rainforest, zlokalizowanym na terenie tutejszego Zoo. Dla najmłodszych najciekawszą atrakcją będzie Knie’s – dziecięce Zoo znajdujące się w pobliskim Rapperswil, gdzie można dokarmiać zwierzęta, przejechać się na słoniu, czy zobaczyć przedstawienie ze zwierzętami w roli głównej.

Warto być w Zurichu podczas barwnych świąt i festiwali, np. parad gildii w święto pożegnania zimy Sechseläuten, festiwalu teatralnego Zürcher Theater Spektakel w sierpniu i wrześniu, czy Street Parade w rytmie techno, która odbywa się w sierpniu.

Nie zapominajmy też o takich udogodnieniach miejskich jak ZürichCARD, dzięki której można bezpłatnie zwiedzić 30 muzeów.

Genewa

Genewa załozona została w czasach celtyckich, jako osada galijska. Potem była częścią m. in. Imperium Rzymskiego i Niemieckiego Cesarstwa. Od zawsze była też jednym z najważniejszych ośrodków handlu Europy – sprzyjało temu dogodne położenie na trasie Francja-Włochy.

Genewa stanowiła też centrum reformacji, m.in. za sprawą Kalwina. Miasto od dawna jest bardzo liczącym się w świecie ośrodkiem polityki i współpracy międzynarodowej. Tutaj mieściła się po I Wojnie Światowej Liga Narodów (od 1920 r.), po II Wojnie Światowej powstało w Genewie Europejskie Biuro ONZ i działające pod jej zwierzchnictwem organizacji. Swoją siedzibę w Genewie ma również Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

Stare Miasto leży między jeziorem Genewskim a rzeką Arve, na lewym brzegu rzeki Rodan. Warto zwiedzic przede wszystkim katedrę romańsko-gotycką z XII-XIV w., gotyckie kościoły Saint Germain i St. Gervais, Madeleine, ratusz z XVI i XVIII w., domy patrycjuszy, pałace i uniwersytet.

Poza centrum Genewy, po prawej stronie rzeki Rodan, ciekawe są klasycystyczne budowle organizacji międzynarodowych: Pałac Narodów i budynki Międzynarodowej Organizacji Pracy, Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

Uwagę zwraca długi na ponad 100 metrów pomnik krzewicieli reformacji i ponadto fontanna na Rodanie Jet d’Eau o wysokości 150 m, znajdująca się u wypływu z jeziora, zegar kwiatowy w parku Jardin Anglais, którego „cyferblat” wciąż zmienia swoje oblicze, zależnie od wykorzystanych roślin.

Kosmopolityczna, zawsze pełna gości z całego świata, Genewa oferuje bogaty i wyszukany program kulturalny: zapraszają teatry, opera, balet, kino, koncerty, kabarety i 30 muzeów. Słynie też z wyśmienitego jedzenia, w wielu eleganckich restauracjach, wśród nich także tych odznaczonych pięcioma gwiazdkami w przewodniku Michelin.

Bazylea – centrum sztuki i kultury

Bazylea, miasto leżące na brzegach rzeki Ren przy granicy szwajcarsko – francuskiej i niemiecko-francuskiej ma opinię centrum sztuki, muzyki i architektury Szwajcarii. charakterystycznymi znakami architektonicznymi Bazylei są Marktplatz z bogato zdobionym ratuszem z czerwonego piaskowca oraz późnoromańsko-gotycka katedra.

Podczas spacerów przez stare miasto warto zajrzeć do „Läckerli Huus”, dla tamtejszych tradycyjnych pierników miodowych.

W Bazylei jest 40 muzeów, tworząc podobno największe zagęszczenie tego typu obiektów w Szwajcarii. Słynne, także poza granicami kraju, muzea, jak Kunstmuseum Basel, Muzeum Jean’a Tinguely, Fondation Beyelera i Muzeum Kultur przyciągają zwiedzających tak samo, jak liczne galerie i niewielkie teatry.

Najważniejszym tutejszym świętem  jest noc karnawałowa Fasnacht. W poniedziałek po Środzie Popielcowej miasto budzi się z „Morgenstraich”. Punktualnie o godzinie czwartej nad ranem gasną wszystkie światła i wielobarwny przemarsz rusza ulicami miasta.

Berno – stolica na liście UNESCO

Miasto Berno to stolicą Konfederacji Helweckiej, czyli federalnego państwa Szwajcaria. Spełnia przede wszystkim funkcje ośrodka administracji państwowej: w Bernie znajduje się siedziba parlamentu, rządu Szwajcarii, urzędy państwowe i kantonalne.

Berneńskie, doskonale zachowane stare miasto wpisano została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sześć kilometrów tutejszych arkad tworzy najdłuższą, zadaszoną promenadę handlową w Europie.

Najpiękniejszy widok na ciasno opasane rzeką Aare stare miasto roztacza się z położonego na wzniesieniu nad jaskinią z niedźwiedziami Ogrodu Różanego lub z platformy wieży katedralnej. Dawne mury bastionów stromo opadają ku rzece. Butiki, bary i małe sceny teatralne na starówce, częściowo znajdujące się pod piwnicznymi sklepieniami, oraz małe kawiarenki pełne są turystów i miejscowych.

Na obrzeżach Berna w Zentrum Paul Klee obejrzeć można wielką kolekcję dzieł tego sławnego dwudziestowiecznego malarza. Dom Alberta Einsteina przy Kramgasse przypomina o tym, że mieszkał tu twórca teorii względności. Muzea: Historyczne, Muzeum Sztuki, Szwajcarskie Muzeum Alpejskie czy Muzeum Komunikacji – pełne są różnorodnych wystawy.

Nad brzegiem rzeki Aare rozciąga się ogród botaniczny, ogród zoologiczny Dählhölzli i dawna dzielnica Matte. Berno i niedźwiedź, który znalazł się w herbie miasta, są nierozerwalnie złączeni. Podczas zwiedzania nie można ominąć jaskini z niedźwiedziami, gdzie misie łaskawie pozwalają się karmić marchewkami.

Lozanna – uzdrowisko wśród uzdrowisk

Lozanna, stolica szwajcarskiego kantonu Vaud, położona jest nad jeziorem Genewskim na zboczach góry Jorat to miasto obfitujące w atrakcje turystyczne. Znajdziemy tu wiele zabytków architektury, w tym m.in. katedrę wczesnogotycką z XII/XIII w., która jest najwybitniejszym okazem architektury tego okresu w Szwajcarii.

Inne godne uwagi i zwiedzenia zabytki Lozanny to kościół z XIII, XIV w., gotycki zamek biskupi z XIV, XV w., uniwersytet z XVI-XVIII w., ratusz z XVII w. i mieszczańskie zabytkowe domy w rejonie Starego Miasta

Oprócz tego Lozanna znana jest jako uzdrowisko klimatyczne. W najbliższej okolicy zresztą ośrodków uzdrowiskowych nie brakuje. Uzdrowiskiem klimatycznym jest również pobliskie Vevey, Montreux, które znane jest również jako uzdrowisko balneologiczne (ze szczawami alkalicznymi).

W Montreux sama zabudowa uzdrowiskowa stanowi atrakcję turystyczną (hotele w stylu secesji).

Wzdłuż Jeziora Genewskiego ciągnie się zresztą kompleks uzdrowisk Clarens-Montreux-Territet, który łączy się z górskimi miejscowościami i ośrodkami narciarskimi Glion, Caux, Les Avants.

Miasta szwajcarskie oprócz  zabytków i „oficjalnych” atrakcji turystycznych oferują też inne rozrywki, np. kasyna, na temat których więcej dowiemy się na tej stronie i rozrywki nocne, a których więcej tutaj.

Fot. (C) Switzerland Tourism

LISTA KIERUNKÓW