Wielki Kanion Koloradophoto © 2008 Jim Trodel | more info (via: Wylio)

.

Wielki Kanion Kolorado. Przewodnicy majˆą tu w zwyczaju poddawać turystów mini-quizowi pod hasłem: „znajdź słowo, które najtrafniej opisze ogrom tej ziemskiej rozpadliny”. Konkursy te nie odbiorą palmy pierwszeństwa temu, który Kanion nazwał po prostu – „Wielkim”, ale podkręcić atmosferę przed widokiem gigantycznej przepaści nie zaszkodzi.


Mohave Point, South Rim, Grand Canyon National Park.photo © 2010 Steve Dunleavy | more info (via: Wylio)

.

Zalicza się go do siedmiu cudów ziemskiej natury. Z kosmosu wygląda jak, długa na blisko pół tysiąca kilometrów a szeroka na średnio szesnaście, poważna rana w ziemi. Skojarzenie z raną wydaje się o tyle celne, o ile weźmie się pod uwagę kolorystykę skał wyprutych z brzucha Ziemi. Dominują krwiste czerwienie i tętniące pomarańcze.

Marble Canyon - Grand Canyon, Arizonaphoto © 2002 Jim Trodel | more info (via: Wylio)

.

Obecnie nie bardzo wierzy się już w to, że to rzeka Kolorado samodzielnie dokonała tego głębokiego, nawet do dwóch i pół¸ kilometra cięcia w litosferze. Spośród wielu teorii powstania Wielkiego Kanionu najpopularniejsza widzi jego genezę w ruchach tektonicznych skorupy naszej planety.

Grand Canyonphoto © 2010 Martijn Nijenhuis | more info (via: Wylio)

.

Warto zwrócić uwagę na jest dużą różnicę pomiędzy południową a północną krawędziąˆ Kanionu. Większość turystów przybywa od południowej strony, gdzie znajduje się centrum parku narodowego, miasteczko, miejsca noclegowe, parkingi, sklepy, restauracje itd. Dochodzi tutaj klimatyczna, bo utrzymana w stylu dzikiego zachodu linia kolejowa z miejscowości Williams, tu kończą się drogi dojazdowe z Flagstaff i innych miast Arizony. Południowa strona jest więc oswojona i zagospodarowana.

Grand Canyon Skywalk 3photo © 2010 Frank Pierson | more info (via: Wylio)

.

Na północnej krawędzi odczuć można wciąż dziewiczą,  dziką naturę, w takim stanie jak ją ujrzał i opisał w swoim dzienniku  major John Wesley Powell,  uchodzący za odkrywcę Kanionu dla cywilizacji zachodniej. Aby tam dotrzeć z południowej krawędzi trzeba okrążyć ogromny łuk Kolorado. Amatora takiej przejażdżki warto ostrzec, że północna brzegKanionu, któryˆ widzi z południowego w odległości 16 do 20 km w rzeczywistości oddalona jest od niego o pięć godzin jazdy samochodem. Można nad Kanion przybyć od razu z północy, ze stanu Utah, ale trzeba być przygotowanym na znacznie bardziej ekstremalne i spartańskie warunki podróżowania.

IMG_3159


photo © 2009 Ben Cane | more info Chętni do pieszych wędrówek w głąb i w poprzek Wielkiego Kanionu muszą pamiętać, przede wszystkim, o czasie.

Należy gruntownie zapoznać się z podanym w przewodnikach szacunkowym rozkładem marszruty dla planowanej wycieczki, który zwykle odzwierciedla możliwoćci średnio zaawansowanego, zdrowego piechura w wieku od 20 do 30 lat.

Następnie trzeba to skonfrontować z czasem, który mamy do dyspozycji, długością dnia, stanem kondycji fizycznej, prognozą pogody, wiekiem oraz pozostałymi istotnymi zmiennymi.

Nature Grand Canyon 02photo © 2008 Georges Nijs | more info (via: Wylio)

.

Te zasady zawsze obowiązujˆą w turystyce górskiej, ale w Kanionie są szczególnie ważne, wyjątkowo łatwo tu bowiem o złudzenia optyczne co do odległości. Budowa terenu jest taka, że np. rzeka w dole, która wydaje się nieomal w zasięgu ręki, ot  zejść, zaczerpnąć kryształowej wody i w godzinę być z powrotem, w rzeczywistości nawet w linii prostej jest 6-8 km od naszych oczu, po krętych zaś szlakach na zboczach czeka nas wielogodzinna wyprawa.

Grand Canyon stillphoto © 2010 HimmelrichPR | more info (via: Wylio)

.

Okolice Wielkiego Kanionu  były ongiś zamieszkane przez na poły legendarny lud indiański Anasazi. Można tutaj wciąż znaleźć niewielkie grupy Indian, w tym przedstawicieli plemienia Hopi, którzy wywodzą swoją tradycję od tamtych archaicznych plemion. W Kanionie znajduje się, według ich wierzeń,  „sipapu”, tajemniczy punkt, który stanowi coś w rodzaju bramy pomiędzy światami (gwiezdne wrota?). Wierzą, że w zamierzchłej przeszłości ich przodkowie zmuszeni byli opuścić mityczny tzw. „trzeci świat” i przez sipapu przejść do naszego „czwartego świata”.

Niezależnie od tego, czy w Wielkim Kanionie ukryto „gwiezdne wrota” czy nie, człowiek, który tam się znajdzie i będzie może go osobiście podziwiać, ma pełne prawo poczuć się wniebowzięty i przeniesiony do innej, lepszej i piękniejszej, rzeczywistości.
Cape Royal, North Rim, Grand Canyon National Park, US.photo © 2010 Steve Dunleavy | more info (via: Wylio)

.

Aby dolecieć w pobliże Kanionu, można wybrać w eSKY.pl bilety lotnicze do Denver w stanie Colorado a stamtąd już nie tak daleko. Zaproponować można też bilety lotnicze do Salt Lake City w stanie Utah – zaś stamtąd „wziąć go” od północnej krawędzi.


LISTA KIERUNKÓW