Jeszcze święta przed nami, jeszcze wiosna się nie rozgościła w kraju nad Wisłą, a już słychać coraz wyraźniej, wszechogarniający doroczny zew: „Na Majówkę”. Rzeczywiście czas już zacząć myśleć o tradycyjnym majowym wypadzie. eSKY przygotowuje specjalne, atrakcyjne pakiety a my tymczasem zastanówmy się wspólnie, gdzie nas jeszcze nie było, albo też – gdzie chcielibyśmy powrócić.

Wenecja, może…

Dlaczego nie. Wariant nie tylko dla romantyków. Miasto Dożów kusi niepowtarzalna atmosferą, malowniczością, zabytkami. Nakręcono w nim tyle filmów, że chyba każdy zaułek, każdy kanał miał swoje pięć minut na planie filmowym.

W dobie topniejących lądolodów i podnoszącego się poziomu mórz pojawia się jeszcze jeden ważny argument za odwiedzeniem Wenecji. Odwiedźmy ją, póki… istnieje.

Londyn, Dublin – nasi tu byli

O tym mieście, jednej ze stolic świata, można napisać całą encyklopedię. Od kilku lat Londyn jest nam znacznie bliższy niż ongiś, w poprzednich dekadach. Powstały już nawet polskie seriale, których akcja toczy się w tym mieście, zupełnie tak samo, jak w Warszawie, Sandomierzu czy w Wilkowyjach.

Na spisanie wszystkich, i tych historycznych i tych współczesnych atrakcji Londynu nie starczyłby i kilku blogów. Znajdzie tu coś dla siebie i turysta-zwiedzacz, i miłośnik przepychu, i romantyk i amator aktywnego wypoczynku.

A skoro już ktoś dotrze do Londynu to może i do znacznie bardziej kameralnego Dublina, stolicy Irlandii, warto zajrzeć.

Wiedeń – Praga czyli klasyk środkowo-europejski


Oba miasta, które łączy kilkaset lat  historii wspólnej, w sensie przynależności do jednego kręgu kulturowego, habsburskiego najpierw, potem w obrębie cesarstwa austriackiego, w końcu – Austro-Węgier, są prawdziwymi perłami architektury. Każde z nich ma też swoje specjalności dla podniebienia – w Wiedniu warto spróbować słodyczy w jednej z niezliczonych kawiarń, w Pradze posmakować wyśmienitego piwa w jednej z legendarnych piwiarni.

Zarówno w Pradze jak i w starym Wiedniu możemy po zmroku przespacerować się wąskimi uliczkami staromiejskimi o niepowtarzalnym klimacie, jak ten chociażby fragment starej Pragi na zdjęciu obok.

Wiedeń, jako w tym duecie, miasto stołeczne, ma więcej rozmachu, pełen jest wspaniałych parków i pałaców, co widać na pierwszym zdjęciu tego artykułu.

Co ty wiesz o Dortmundzie?

No właśnie. Na pierwszy rzut oka Dortmund wygląda jak dość ekstrawagancki pomysł na Majówkę, coś w sam raz dla oryginałów. Niewątpliwie nie jest to miasto wymieniane jednym tchem z typowymi atrakcjami Europy.

Jednak miejsce to niewątpliwie ciekawe i zwiedzenia godne.

Wśród atrakcji Dortmundu jest między innymi dzielnica-skansen z czasów, gdy wybuchła oparta na węglu i stali rewolucja przemysłowa. Miasto uważa się za jedno z najzieleńszych w Europie. Roi się od parków i innych terenów pełnych wszelkiej roślinności. Znajduje sie tu m. in. jedno z największych europejskich rosariów, czyli ogrodów różanych (ok. trzech tysięcy gatunków róż).

Wśród amatorów gry w szachy na świecie znane są Dortmunder Schachtage – zawody o randzie zbliżonej do mistrzostw świata.

Dortmund jest także jednym z najstarszych miast Europy. Nie brakuje tu zabytków. Warto zwiedzić np. piękną gotycką katedrę z ogromnym ołtarzem.

Fot. (C) Creative Commons/ Flickr, hybrid, ktyler conk, Argenberg, danflo, flashfonic, Florin Draghici.
Katalog Blogów

LISTA KIERUNKÓW