Mówię Węgry, myślę trudny język, Budapeszt i gulasz. I zaraz przyznaję – ograniczać ten wspaniały kraj do tylko tych trzech skojarzeń to zbrodnia w biały dzień! Tym bardziej, że w tym roku na Węgrzech dzieje się sporo. Od majówki nad Balatonem,  festiwali  muzycznych i sportowych po święta wina, szampana czy kwiatów. W sumie aż 25 festiwali. Wygląda na to, że Węgrzy naprawdę wiedzą, jak się bawić!

Wydarzeń jest tyle, że, aby ogarnąć temat, podzieliłam je tematycznie – dzięki temu, szybciej zorientujecie się w gąszczu atrakcji przewidzianych na 2012.

Festiwale wina i szampana

Kraju, który miałby więcej festiwali dotyczących tematyki wina niż Węgry, nie znam. Świętowanie tego narodowego trunku węgierskiego rozpoczyna się 19 maja Festiwalem Wina w Etyek (pincefesztival.hu), znanym regionie winiarskim, położonym niedaleko Budapesztu. Kolejne święto wina to Festiwal Byczej Krwi – bikaverunnep.hu (5-8 lipiec), po węgiersku Egri bikavér. Wbrew pozorom święto to nie ma nic wspólnego z hiszpańskim uganianiem się za bykiem. Egri bikavér to najsłynniejsze czerwono wino z Węgier, a jedna z legend głosi, że swój przydomek uzyskało dzięki Turkom, którzy tak nazywając wino, obchodzili zakaz picia alkoholu obowiązujący w świecie muzułmańskim.

Sierpień to także czas świętowania – Dni Wina w Balatonfüred (balatonfured.hu) trwają bowiem przez cały miesiąc (4 – 26 sierpnia). 12 – 16 wrzesień to weekend nie tylko wina, ale i szampana. Międzynarodowy Festiwal Wina i Szampana (aborfesztival.hu) to jedno z największych wydarzeń roku w świecie winiarskim – na gości czekają wystawcy z 15 krajów, 220 winiarni i ponad 5000 gatunków win.

Na tym nie koniec! W Hajdúszoboszló od 14 do 16 września odbywa się Festiwal Wina i Produktów Bio ( hajduszoboszlo.hu), a w weekend 5-7 października mają miejsce aż dwa wydarzenia – Festiwal Wina (tokaj.hu) w słynnej miejscowości Tokaj  oraz  Festiwal Czerwonego Wina w Villány – więcej informacji znajdziecie na stronie villanyiborvidek.hu.

Festiwale sportowe – od rowerów po jachty

Amatorzy sportu mogą wybierać spośród sześciu festiwali przewidzianych na sezon letni 2012. Ci, którzy na Węgry jadą na majówkę, mogą zahaczyć o słynne zawody Adrenalin Dragbike Championship odbywające się od 28 kwietnia do 1 maja w Kunmadaras (więcej info na kunmadarasmotorsport.hu). Weekend 6 -10 czerwca zarezerwowany jest dla fanów motocykli Harley-Davidson, którzy będą mogli podziwiać te piękne maszyny w miejscowości Alsóörs nad Balatonem (hog.hu).

Balaton Bike Fest (balatonbikefest.com)to kolejne wydarzenie dla miłośników dwóch kółek. Warto zajrzeć na stronę festiwalu i poczytać trochę o wymyślnym rowerowym torze do trialu.

Początkiem lipca w malowniczej miejscowości Balatonfüred odbywają się Regaty o Niebieską Wstęgę (hunsail.hu), a końcem miesiąca Grand Prix Węgier Formuły 1 (hungaroring.hu). Maratończycy zaś mogą spróbować swoich sił na międzynarodowym maratonie 7 października w Budapeszcie. Informacje na stronie futanet.hu.

Festiwale muzyczne i kulturalne

Początkiem czerwca ruszają festiwale muzyczne. Największe wydarzenie kulturalne lata 2012 to bez wątpienia letni festiwal Open-Air (szabadter.hu), który trwa całe trzy miesiące (3 czerwca – 29 sierpnia) w Budapeszcie. Rockowe i elektroniczne granie na czele z takim gwiazdami jak Faith No More czy Caspa będzie można usłyszeć na VOLT od 27 do 29 czerwca. Tu sprawdzicie listę wykonawców – sziget.hu/volt. Letni festiwal trwa przez dwa miesiące także w Szeged. Jest to jedno z najstarszych wydarzeń plenerowych na Węgrzech, organizowane od 1931 r. Węgrzy mają też swojego Heinekena, czyli cztery dni grania (12-15 lipiec), fantastyczny line-up (do sprawdzenia tutaj – sziget.hu/balatonsound) i świetna sceneria – plaża nad Balatonem. Od 6 do 13 sierpnia w Budapeszcie rozbrzmiewa Sziget, czyli najsławniejszy festiwal muzyczny w Europie Centralnej, z takim perełkami jak The XX, Fink czy Placebo (więcej tutaj – sziget.hu).

Od 27 sierpnia do 5 września w stolicy odbywa się Festiwal Żydowski (jewishfestival.hu), organizowany od 1998 r., na którym można podziwiać występy artystów muzycznych, teatralnych, a także odwiedzać wystawy czy kiermasze książek.

Wielbiciele muzyki klasycznej koniecznie powinni udać się do Gödöllő w weekend 19 – 21 października, kiedy to ma miejsce X. Festiwal Franciszka Liszta, który komponował w epoce romantyzmu. Więcej informacji na kiralyikastely.hu.

Od turniejów rycerskich po festiwal kwiatów

Ci, którzy powyżej nie znaleźli nic dla siebie, powinni zerknąć na listę festiwali tematycznych. I tak, miłośnicy turniejów rycerskich mogą się przenieść w czasie do epoki średniowiecznej od 5 do 8 lipca, w Wyszegradzie, gdzie odbywa się Międzynarodowy Turniej Rycerski (palotajatekok.hu). Od 15 do 21 sierpnia w Debreczynie trwa Karnawał Kwiatów (debrecen.hu), któremu towarzyszą koncerty, występy artystyczne itp. Aby poznać tajniki sztuki ludowej, warto zawitać do Budapesztu od 17 do 20 sierpnia, kiedy to w Zamku Królewskim w Budzie (zachodniej części Budapesztu) trwa Festiwal Folklorystyczny (summerfest.hu).Wydarzenie kończy się 20 sierpnia, czyli w Dzień Św. Stefana, kiedy to w całym kraju trwają obchody tego wielkiego święta narodowego, a wieczorem niebo nad stolicą mieni się wszystkim kolorami sztucznych ogni.

Na zakończenie warto wspomnieć o Jarmarku Bożonarodzeniowym, który rozpoczyna się 24 listopada i trwa aż do końca grudnia w Budapeszcie. Jest to jedno z ważniejszych wydarzeń zimowych w stolicy – na jarmarku można zaopatrzyć się w oryginalne prezenty i produkty świąteczne, wytworzone przez rzemieślników z całego kraju. Więcej informacji na temat wydarzeń w stolicy znajdziecie na budapestinfo.hu.

Atrakcji na Węgrzech nie brakuje, a i lotów niemało. Polskie linie lotnicze LOT oferują połączenia Warszawa-Budapeszt trzy razy dziennie. Do Budapesztu można też w całkiem przyzwoitych cenach polecieć tanimi liniami lotniczymi.

I zapomniałabym dodać jeszcze, że Budapeszt to nasz kierunek TOP na majówkę. Zobaczcie, jak obniżyliśmy ceny hoteli.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: m…, Csizmadia Tamas, forzadagro, decade_null, athos[hun]

LISTA KIERUNKÓW