Palms and sand and seaphoto © 2006 Phil | more info

.

Jeśli chodzi o wakacje, to wiele osób podchodzi do nich spontanicznie, czyli co tam w ostatniej chwili wyniknie, to będzie. Inni są spontaniczni z konieczności, bo nie są w stanie ze względu np. na swoją pracę, planować z dużym wyprzedzeniem. Dziś jednak chcielibyśmy pomóc tym, którzy lubią organizację i solidne plany. Mamy też nadzieję, że ułożeniu planów pomoże serwis wczasy i oferty last minute eSKY.pl – Internetowego Centrum Podróży.

Jak zatem działać metodycznie, żeby nie powiedzieć – profesjonalnie – podchodzić do planowania wakacji.

1. Zacznij od miejsca, do którego chcesz pojechać. Niezależnie od tego, czy to jest miejsce które znasz, czy zupełnie nowe, ważne, aby było twoim świadomym wyborem. Jeśli pojedziesz tam, dokąd naprawdę chcesz pojechać a nie np. gdzie akurat nadarza się okazja, albo co gorsza, lepszej okazji nie ma, to możesz z całkiem dużym prawdopodobieństwem założyć, że osiągniesz zadowolenie z wakacji.

Equestrian, Female Girl Horse rider on Morro Strand female-equestrian-15oct2008photo © 2008 Mike Baird | more info

2. Spróbuj przygotować swój wczasowy budżet i zrealizuj ten plan. Określenie z góry kwoty, jaką jesteś gotów/gotowa wydać na wypoczynek a następnie konsekwentna realizacja tego planu jest rzadko docenianym jednym ze źródeł zadowolenia z wakacji. Działa to na człowieka podobnie jak wypełnienie planu zwiedzania, zobaczenia wszystkich miejsc, które chcieliśmy zobaczyć. Kontrola nad finansami daje spokój i pozwala rzeczywiście wypocząć.

3. Przemyśl i dokładnie zaplanuj daty swojego wyjazdu. Ułóż harmonogram pobytu. Wykonanie go da ci satysfakcję podobną do tej z punktu 2.

4. Pomyśl o własnych zainteresowaniach, hobby itp. Pod tym kątem przebadaj wstępnie teren, na który się udajesz. Może uwielbiasz np. samochody a w okolicy, do której się udajesz odbywa się akurat ciekawa impreza, zawody lub niedaleko znajduje się muzeum motoryzacji. Nikt nie zmusza cie do zwiedzania np. zabytków, gdy tak naprawdę cie to nudzi. Atrakcje turystyczne niejedno mają imię.

5. Porozmawiaj z innymi, z osobami, które już odwiedziły daną okolicę. Wypróbuj Internet, społeczności turystyczne, np. stronę eSKY.pl – Internetowe Centrum Podróży na Facebooku. Zbierz opinie na temat obiektów turystycznych, plaż, basenów, infrastruktury na miejscu. Dla coraz większej liczby osób dokładny internetowy research i zbieranie opinii to już oczywistość. Nie zaszkodzi jednak przypomnieć.

Aitutaki sunset (1)photo © 2006 Phil | more info

.

Kierujemy powyższe ogólne porady do osób, które lubią planować i w pełni wypoczywają na wakacjach wówczas, gdy te nie wymykają się spod kontroli. Jednak udanych wakacji życzymy wszystkim, zarówno miłośnikom dokładnego planowania, jak i spontanu 🙂

LISTA KIERUNKÓW