Z południa Europy, zwłaszcza z Włoch i w Hiszpanii dobiegają  wieści o fali blisko czterdziestostopniowych upałów. Takie temperatury to już nie są żarty i wybierając się w te regiony warto pomyśleć o sposobach zabezpieczenia przed wysokimi temperaturami, odwodnieniem, palącym Słońcem.

Woda to podstawa

Najważniejsze to zabezpieczyć siebie i bliskich (dzieci, osoby starsze) przed odwodnieniem). Pić należy przede wszystkim wodę. Dobrze jest tez zwrócić uwagę na skład wody, bo w czasie upałów warto przede wszystkim pić wody mineralne średnio lub wysoko zmineralizowane, z  zawartością chlorków sodu oraz chlorków i/lub wodorowęglanów wapnia i magnezu.

Osoby z nadciśnieniem tętniczym i skłonnościami do obrzęków jednak powinny unikać wód mineralnych w podwyższoną zawartością sodu (mniej niż 20 mg/dm sześc.).

Z kolei ludzie z dolegliwościami żołądkowymi, jak owrzodzenia i nadkwasota, powinni unikać wody z wysoka zawartością dwutlenku węgla.

Dobrze jest pić wodę regularnie, niezależnie od odczuwanego pragnienia zanim – ok. 8 szklanek dziennie, najlepiej 10 minut przed lub po jedzeniu.

Uwaga na słońce

Ogólnie rzecz biorąc po słońce TAM jedziemy, więc nie można przesadzać z radami antysłonecznych ortodoksów, którzy najchętniej siedzieliby cały czas w ciemnych pomieszczeniach

Słońce jest nam potrzebne, bo w naszych organizmach jest za mało witaminy D. Aktywna postać witaminy D wytwarzana jest w skórze głównie dzięki działaniu światła słonecznego, mniejsze znaczenie ma jej przyjmowanie z pokarmem. Ponieważ reguluje gospodarkę wapniową, jest niezbędna do prawidłowego działania wielu narządów oraz właściwej mineralizacji i wzrostu kości. Niedobór witaminy D może prowadzić do osteoporozy i częstszych złamań, a w przypadku dzieci do wystąpienia krzywicy. Dlatego z ochroną przeciwsłoneczną nie należy przesadzać. Nawet kremy z niskimi filtrami mogą o 95 proc. ograniczyć zdolność skóry do produkcji witaminy D.

Nie oznacza jednak, że możemy smażyć się bezkarnie, zwłaszcza przy tak afrykańskich temperaturach, jakie panują obecnie w basenie Morza Śródziemnego.

Przy takich temperaturach najlepiej jednak unikać wystawiania się na Słońce. Jeśli ktoś jednak nie chce rezygnować z plaży, to parasol, kremy z filtrami i zapas wody są koniecznością.

Jedną z częstych rad na przetrwanie upałów jest unikanie wysiłku i jak najczęstsze odpoczywanie, ale to jest pewna oczywistość, w końcu rady te adresujemy głównie do osób, które wybierają się lub planują wybrać do stref gorąca, aby wypocząć.

Zatem róbmy po prostu to, po co tam pojechaliśmy 🙂

Fot. (C) Creative Commons/Flickr cdgillman