Szwajcaria (a my razem z nią) chce pokazać światu, że kraj ten to nie tylko góry. I choć wszystkim kojarzy się z majestatycznymi szczytami Alp, Szwajcaria ma do zaoferowania o wiele więcej niż górskie atrakcje. I to jakie! Wędrowne szlaki wzdłuż rzek i kanałów, ponad 120 lodowców, 7000 jezior, zabytkowe fontanny i zamki nad wodą… nie bez powodu 2012 został ogłoszony rokiem wody. Zobaczcie sami, jak wygląda kraina wody.

Potęga błękitnego żywiołu

Czy wiecie, że w Szwajcarii znajduje się aż 7000 jezior, a niemal każde szwajcarskie miasto położone jest nad wodą? To stąd wypływa jedna z największych rzek Europy – Ren; słynny wodospad Rheinfall na tej rzece to kilkaset metrów sześciennych wody spadających z prędkością 23 metrów na sekundę.

Najbardziej znane w tym kraju Jezioro Genewskie (pierwsze zdjęcie poniżej) to tylko jeden z tysięcy błękitnych zbiorników wodnych, nad które chcemy Was zaprosić w tym roku. W samej tylko Gryzonii na odwiedzających czeka aż 615 jezior. Jak więc, wśród takiego wodnego bogactwa, wybrać miejsce dla siebie? By nieco ułatwić wybór, polecamy Wam Jezioro Maggiore – łagodny, unikalny mikroklimat tego miejsca sprawia, że cała okolica porośnięta jest niezwykłymi subtropikalnymi roślinami. Na jeziorze położone są wyspy Brissago – na jednej z nich znajduje się 2.5 hektarowy ogród botaniczny, gdzie można podziwiać florę z Azji, Południowej Afryki czy Australii – piękne cyprysy, bananowce, drzewa eukaliptusowe czy sekwoje.

Kolejne z polecanych przez nas miejsc – jezioro Toma, zwane przez Szwajcarów Tomasee, to źródło Renu. Położone na wysokości 2,344 m n.p.m., w sercu parku przyrodniczego, jest to jedno z tych miejsc, które pozostają w pamięci na długo. Z Przełęczy Oberlap prowadzi do niego kilka ścieżek, a cała wędrówka zajmuje około 90 min. Tomasee znajduje się na liście narodowych pomników przyrody w Szwajcarii.


City break po szwajcarsku

Londyn, Paryż, Rzym… a może Zurych? Miejskie klimaty w szwajcarskim stylu to propozycja dla tych, którzy oprócz przyrody, w Szwajcarii chcieliby też zakosztować wielkomiejskich atrakcji. Dodatkowy bonus szwajcarskich miast to oczywiście woda. Największe z nich – Bazylea, Genewa czy Zurych są malowniczo położone nad jeziorami lub rzekami. Genewa leży nad słynnym Jeziorem Genewskim, Bazylea nad brzegami Renu, a Zurych nad Jeziorem Zurych.

Oprócz niezaprzeczalnych atrakcji szwajcarskich miast – od pięknych starówek, bogatego życia nocnego, setek muzeów i galerii, zachętę dla odwiedzających może stanowić nasza najnowsza promocja – 10% zniżki na wszystkie hotele w Szwajcarii. Wystarczy tylko podczas rezerwacji hotelu wpisać kod swiss2012, a cena automatycznie zostanie obniżona. Promocja trwa do 30 września.

W ciągłym ruchu

Woda jest w ciągłym ruchu. Jeśli również lubcie spędzać wakacje aktywnie, Szwajcaria to miejsce ku temu idealne. Na wędrownych czekają tysiące szlaków turystycznych, które oprócz sportowej adrenaliny dostarczają piechurom niezwykłych widoków…

Najpiękniejsze trasy wędrówek związane są z wodą. Na przykład podążając tzw. szwajcarskim szlakiem rzecznym można zobaczyć wyjątkowo dziki kawałek tego kraju. Po jednej stronie tarasy znajduje się Francja, po drugiej – Szwajcaria, a pośrodku przepływa rzeka Doubs. Dolina, którą idą piechurzy jest praktycznie niezamieszkana, przez prawie 5 godzin wędruje się zatem przez dziewicze nadrzeczne tereny… a jedynymi oznakami cywilizacji są knajpki, serwujące dania z miejscowych ryb.

Kolejna godna polecenia trasa to tzw. historyczny szlak wodny. Ta malownicza trasa prowadzi wzdłuż historycznych kanałów, tzw. suonen. Dzięki nim spalone przez słońce i trudno dostępne, strome, górskie nawisy, mogły być przez setki lat nawadniane i uprawiane. W okolicach Nendaz łącznie przebiega 98 km szlaków wzdłuż 8 suonen. Sześć z nich nadal transportuje wodę.

Jeśli mowa o ruchu, to koniecznie trzeba wspomnieć o pociągach panoramicznych, dzięki którym można podziwiać najcenniejsze wodne skarby Szwajcarii, czyli lodowce.

Słynny Ekspres Lodowcowy właśnie swą nazwę zawdzięcza mijanym po drodze polom lodowym. Zza okna tego pociągu można podziwiać jeden z największych lodowców w Szwajcarii i trzeci co do wielkości w Alpach – Gorner (zdjęcie poniżej). Daje on początek rzece Gornera, która przepływa przez przepiękną miejscowość Zermatt. Niesamowitych wrażeń i widoków dostarcza także Kolej Gornergrat. Zaledwie 40 minut trwa podróż na Gornergrat na wysokości 3089 m – to najwyżej położona w Europie trasa kolejki zębatej na wolnym powietrzu.

Dla fanów pociągów panoramicznych i innych szwajcarskich środków transportu mamy dobrą wiadomość – od 1 września do 30 listopada kupując jeden 4-dniowy bilet Swiss Pass lub Swiss Flexi Pass drugi dostajemy GRATIS. To prawdziwa okazja, by podróżować tym wyjątkowym na skalę świata systemem transportowym, który integruje takie środki lokomocji jak pociągi, statki, autobusy i kolejki górskie. Więcej na temat promocji – tutaj.

Wspomniane przez nas atrakcje to tylko wierzchołek szwajcarskiej góry lodowej. Więcej informacji na temat wodnych inspiracji, promocji lotów i hoteli oraz biletów kolejowych znajdziecie na naszej stronie poświęconej Szwajcarii. Zapraszamy.

LISTA KIERUNKÓW