W związku z wprowadzeniem przez eSKY.pl nowej usługi – wywoływania zdjęć, postanowiliśmy poświęcić trochę czasu tematyce fotografii. Radziliśmy już, jak fotografować na pełnej słońca plaży, a także jak robić zdjęcia we wnętrzach. Tym razem tekst adresujemy do wszystkich, którzy nie mają aparatów fotograficznych wysoce zaawansowanych technologicznie ani cudownych lustrzanek, są posiadaczami prostego aparatu kompaktowego i chcieliby przywieźć z wakacji zdjęcia, których nie będą się wstydzili pokazać znajomym. Czy to jest możliwe i jak to zrobić?!

Wbrew pozorom rada jest banalnie prosta – poznaj swój aparat! Większość osób, kupuje sprzęt i uznaje, że jest on tak intuicyjny w obsłudze, że nie poświęca pięciu minut na przeczytanie instrukcji. Umie włączyć, wyłączyć, coś przybliżyć, coś oddalić i uważa, że zdjęcia zrobią się same. Tymczasem wystarczy, że w samolocie zapoznamy się z możliwościami naszego sprzętu i jakość robionych przez nas fotek znacząco wzrośnie. Pięć funkcji, o których warto wiedzieć i dobrze je znaleźć w swoim aparacie:

  1. Zacznij po poznania programów tematycznych, które są w Twoim sprzęcie. W zależności od firmy i modelu są one różne. Warto wiedzieć o wszystkich, gdyż wyręczają nas one w myśleniu, są bowiem tak zaprogramowane, że automatycznie dobierają parametry optymalne do konkretnych warunków i mamy np. fotografowanie na plaży, nocą, zdjęcia w ruchu, portret, zdjęcia mikro i makro.
  2. Na większości wakacyjnych zdjęć będziesz naturalnie Ty i Twoi bliscy. Robiąc fotki ludziom zadbaj o to, by mieli oni naturalną postawę. Zdjęcie prezentujące Twoją narzeczoną stojącą na baczność ze sztucznym uśmiechem na twarzy przed jakimś zabytkiem, nie będzie ciekawe. Lepiej w takiej sytuacji zrobić dwie fotki – jedną budowli, drugą spontaniczną uśmiechającej się do Ciebie ukochanej. Pamiętaj też, że fotografowana osoba nie powinna być odwrócona całą twarzą ku słońcu, bo na zdjęciu z pewnością będzie mrużyć oczy. Najnowsze modele aparatów posiadają funkcję wykrywania uśmiechu, która ułatwia robienie naturalnych zdjęć. Sprzęt sygnalizuje fotografowi, kiedy model ma najbardziej naturalny uśmiech na twarzy i odmawia zrobienia zdjęcia, gdy mruży on oczy.
  3. Silne kontrasty powodują, że fotografowane osoby mają wypisane na twarzy zmęczenie, nieprzespaną noc i każdą, nawet malutką zmarszczkę… Wspomniana już narzeczona, rzuci faceta, który zrobi jej zdjęcie, na którym będzie wyglądała dziesięć lat starzej. Jak na to zaradzić? Warto stosować lampę błyskową w silnym słońcu! Wydaje nam się, że lampy są po to, by robić fotki w ciemnych pomieszczeniach, niestety nic bardziej mylnego. Doskonale rozświetlają one cienie i powodują, że postacie na zdjęciach jasnych wyglądają znacznie lepiej. Należy pamiętać, że unikanie lampy we wnętrzach pozwala na zachowanie ich nastroju… tylko wówczas, trzeba stosować długie czasy naświetlania – tu jeszcze jedna uwaga – stosując długi czas naświetlania pamiętajmy o ustabilizowaniu aparatu! Zapoznając się ze swoim aparatem musimy zobaczyć czy mamy możliwość chociaż pół-manualnie kontrolować światło błyskowe. Panowanie nad światłem pozwala uzyskać niesamowite efekty!
  4. Kompakt nie daje nam możliwości ręcznego ustawiania ostrości. Sam dobiera tę, która jest dla nas najlepsza, lub przynajmniej wydaje mu się, że jest. Robiąc zdjęcie nie możemy się jednak spieszyć i musimy naciskać przycisk migawki bardzo powoli, by sprzęt miał czas prawidłowo wykonać swoją pracę. Dopiero w chwili, gdy w obiektywie widzimy zadowalającą nas ostrość dociskamy przycisk do końca. Zatem kolejna rada – najważniejsza jest cierpliwość!
  5. Ostatnia wskazówka dotyczy obróbki zdjęć. Korzystając z naszej usługi możecie ją co prawda wykonać 🙂 ale często aparaty kompaktowe również mają funkcję najbardziej podstawowej obróbki. Zorientujcie się czy Wasz sprzęt ją posiada. Cudów z nią nie zrobicie, ale zawsze można chociaż kadr poprawić.

Warto pamiętać, że fotografia tak jak i inne sztuki, rządzi się pewnymi prawami. Chcąc robić ciekawe zdjęcia nie trzeba mieć super sprzętu, wystarczy znać najbardziej podstawowe zasady tej dziedziny. Wówczas łatwiej ocenić, do których chcemy się stosować, a do których wręcz przeciwnie… a przecież świadome odejście od reguł również bywa ciekawe.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr, bobbyfiend, fatboyke (Luc), kaibara87, nadi0.