Nie bez powodu Bernardo Bertolucci wybrał akurat ten region Włoch jako plener  dla słynnego filmu z Liv Tyler. Nigdzie indziej słońce nie rozgrzewa tak mocno zmysłów, wino nie smakuje tak wybornie, a przyroda nie tworzy tak malowniczych i nastrojowych widoków.  Nawet klasyczny włoski język, to dialekt Toskańczyków: Dantego i Petrarki.

Pełno tu łagodnych wzgórz porośniętych gajami oliwnymi, winnicami i polami słoneczników. Ten sielankowy, zielony krajobraz nęci smakami aromatycznej bazylii, oliwy z oliwek i chianti. Niemniej poetycką atmosferę mają tutejsze miasteczka z brukowanymi uliczkami i dziełami sztuki, pochodzącymi z najlepszego dla Włoch okresu – renesansu. Blisko jedna trzecia włoskich arcydzieł znajduje się w stolicy regionu, Florencji.

Galeria degli Uffizi prezentuje się niczym skarbiec rodu Medyceuszy, którzy przez pokolenia uzupełniali kolekcję i wreszcie udostępnili ją publiczności. Na bogate zbiory składają się głównie obrazy i nieliczne rzeźby m.in. Leonarda da Vinci, Michała Anioła, Tycjana, Goyi, Rubensa i Van Dycka, Caravaggia, Rembrandta. Nic dziwnego, że na wejście do galerii trzeba czasem oczekiwać w długiej kolejce do kilku godzin.

Jeszcze trudniej dostać się do Corridoio Vasariano (pomiędzy salą 25 a 34 w Uffizi). Bilety do tego korytarza, wijącego się  między Palazzo Vecchio i Palazzo Pitti, trzeba rezerwować z co najmniej 2-miesiecznym wyprzedzeniem. Warto, bo z przejścia roztaczają się sekretne widoki na miasto i kryje się tu galeria autoportretów, m.in. Rubensa, Rembrandta, Van Dycka, Velázquez, Hogarth, Reynolds, Delacroix.

Z Uffizi niedaleko już do Ponte Vecchio. Most, spinający łukiem rzekę Arno od czasów rzymskich, należy do najbardziej znanych przepraw świata. Kiedyś mieli tu swoje sklepy złotnicy i jubilerzy, obecnie pod arkadami gromadzą się artyści.

By spojrzeć na panoramę miasta i wzgórza, na których Leonardo da Vinci eksperymentował z maszyną latającą, trzeba wspiąć się po 463 stopniach katedry Santa Maria del Flore. Świątynia jest dumą mieszkańców miasta i ma czym zadziwić turystów. Nietypowa jest już sama kopuła katedry o podwójnym sklepieniu, ułożonym z zazębiających się cegieł. Nawa świątyni jest trzecią pod względem długości na świecie, po bazylice św. Piotra w Rzymie i kościele św. Pawła w Londynie. A wskazówki orologio, zegara znajdującego się na tylnej ścianie katedry, poruszają się w przeciwną stronę niż zazwyczaj u czasomierzy.

Centrum obywatelskiego życia Florencji koncentruje się przy Piazza della Signoria, gdzie stoi dziwaczny posąg Neptuna dłuta Bartolomeo Ammannatiego, Na widok rzeźby Michał Anioł miał zakrzyknąć: „O, Bartolomeo, ile marmuru zepsułeś”.

W mieście, które zawdzięcza rozwój bankierom i kupcom nie może zabraknąć muzeum dokumentującego ich działalność. Urządzono je w Palazzo Davanzati. XV-wieczną budowlę wypełniają meble, tkaniny, urządzenia i obrazy typowe dla siedziby bogatej rodziny florenckiej w epoce renesansu.

Rywalizująca z Florencją Siena kusi turystów tajemniczymi zaułkami i wąskimi uliczkami, które wiją się jedna nad drugą. W XIII wieku oba miasta były godnymi siebie rywalami, równie zamożnymi.

Ślady dawnej świetności widać przy il Campo, placu przypominającym wnętrze muszli. Odbywają się tu zawody palio, czyli wyścigi jazdy konno na oklep. Katedra oraz pełen wdzięku gotycki pałac Palazzo Pubblico są najważniejszymi atrakcjami miasta. Warto też wejść do Museo dell’Opera del Duomo, gdzie prezentowany jest m.in. wspaniały  „Majestat” Duccia.

Piza , kolejne miasto regionu, słynie z jednej budowli, Krzywej Wieży. Widok (odchylającego się ok. 1-2mm rocznie) budynku wychylającego się zza katedry robi niesamowite wrażenie. Bo XII-wieczna wieża wygląda jak gdyby miała za chwilę runąć. Krzywa Wieża, z której Galileusz zrzucał metalowe kule o różnej wadze, zgłębiając tajniki grawitacji,  jest tylko jedną z atrakcji Campo dei Miracoli. Na tym Polu Cudów na uwagę zasługuje m.in. baptysterium, którego kopuła zapewnia rewelacyjne nagłośnienie (śpiew chóru słychać w odległości 20  km). I tylko dociekliwi turyści, którzy zapuszczą się w głąb miasteczka odkryją, że w Pizie pochyla się nie tylko słynna Krzywa Wieża. Kościół Santa Maria Novella, położony naprzeciwko Lungarno Gambacorti, również ma koślawą dzwonnicę.

Warto zwrócić uwagę, że ofert korzystnych przelotów do Włoch zwykle na bieżąco nie brakuje. Na przykład dziś mamy w ofercie eSKY.pl lot z Wrocławia do Rzymu za jedyne 49 PLN. Także oferty noclegów na rozsądną cenę się znajdą wystarczy wejść na strony promocji hoteli eSKY.pl i zaznaczyć tam opcję Italy-Florence np.

Fot. (C) Creative Commons /Flickr, rayced, maccosta, Eustaquio Santimano, Jim Linwood

(tekst – ek)

LISTA KIERUNKÓW