Właśnie zaczyna się karnawał, więc mamy propozycję dla osób spontanicznych. Może macie ochotę na zakup biletów lotniczych, szybką rezerwację hotelu i uczestnictwo w jednej z największych i najbardziej kolorowych imprez w Europie? Wybraliśmy pięć, które cieszą się największą popularnością.

Dokąd wybrać się w karnawale?

Włochy: Wenecja

Podczas karnawału na brak atrakcji w tym mieście nie można narzekać. Główną sceną, na której odbywa się rewia kostiumów, jest plac św. Marka. Zwyczaj nakazuje, by każdej przebranej osobie grzecznie skinąć głową. Najważniejszym gadżetem jest tu słynna wenecka maska. Wraz z karnawałem odżyła w mieście, niemal wymarła, profesja twórców masek (mascareri). Pracownię jednego z nich –  La Bottega dei Mascareri, można znaleźć u stóp mostu Rialto w dzielnicy San Polo. Tradycyjne maski weneckie wykonuje się ze skóry lub papieru mâché, są one na ogół skromne i jednokolorowe. Wyróżnia je artystyczny kunszt form z historycznymi i literackimi odniesieniami. Do dziś ożywiane są chętnie wyraziste postaci z XVI-wiecznej commedia dell’arte.


Hiszpania: Teneryfa

Tutejszy karnawał przyciąga każdego roku tysiące turystów. Wieść niesie, że w całej Europie nie tańczy się tyle, co na Teneryfie. Ulicami Santa Cruz przechodzą korowody tancerzy  w oryginalnych, mieniących się barwami kostiumach. W ciągu dnia i w nocy mieszkańcy wyspy świętują przy muzyce. Prawie jak w Rio… a jednak dużo taniej! Niezapomnianym przeżyciem jest uczestnictwo w „Pogrzebie Sardynki” – w tym roku zaplanowanym na 9 marca. Obrzęd nakazuje odprowadzić nad brzeg oceanu kilkumetrową rybią kukłę, a następnie ją spalić. W ostatniej drodze towarzyszą jej płaczki żałobne – obu płci – w czarnych, kusych spódniczkach i rajstopach kabaretkach. Po zniszczeniu sardynki, które ma symbolizować koniec zimy i nadejście wiosny, rozpoczyna się wielka zabawa.

Francja: Nicea

Miasto znane jest z tego, że bawić się w nim można o każdej porze roku. W czasie karnawału zabawa tylko nabiera intensywności! Nic dziwnego, ma on w Nicei bardzo długą tradycję – po raz pierwszy obchodzono go w 1294 roku. Najważniejsze jest ostatnie kilka dni przed Wielkim Postem. Przez miasto przetaczają się wówczas wozy pełne kwiatów, orszaki konne i maskarady, na ulicach odbywa się prawdziwa orgia kolorów. Na zakończenie święta nicejczycy palą kukłę Jego Wysokości Karnawału i rozpoczyna się pokaz sztucznych ogni.

Cypr: Limassol

Na Cyprze karnawał rządzi się zupełnie innymi prawami, niż w innych częściach świata. Przede wszystkim posiłki są tu różne, w zależności od tego, który tydzień karnawału trwa – pierwszy jest tygodniem mięsnym (nie polecamy wegetarianom!), drugi serowym… Są tu oczywiście parady przebierańców i w zależności od momentu, mają one różną tematykę – zaczyna się od „Wejścia Króla Karnawału”, potem jest m.in. „Tydzień Szalonych Masek”. Ten porządek zostaje naruszony w ostatnią niedzielę, wówczas na ulice wychodzą kolorowe tłumy i liczy się tylko dobra zabawa do białego rana. Po ekscytującym weekendzie następuje wolny od pracy poniedziałek. Spędza się go najczęściej na piknikach na świeżym powietrzu.

Macedonia: Strumica

Macedonia jest państwem, po którym nikt się nie spodziewa, szczególnych karnawałowych atrakcji… a jednak! Ponieważ kraj ten leży na ziemi, która historycznie należała do Republiki Macedonii, Grecji i Bułgarii, zatem to prawdziwym tygiel kulturowy. Z pewnością dlatego tutejszy karnawał jest jednym z najbardziej barwnych i różnorodnych w całej Europie. Największa zabawa jest w mieście Strumica, tu jego tradycja sięgają XVII w. Oczywiście najlepiej przyjechać na kilka ostatnich dni, wówczas w mieście odbywają się liczne parady, ich uczestnicy rywalizują między sobą o nagrodę burmistrza. Można im pozazdrościć pomysłowości, gdyż naprawdę nie zna ona granic. Często wykorzystywane są motywy z bałkańskich strojów ludowych i maski przedstawiające postaci z tutejszej mitologii.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr, Eric-P, gnuckx, Mataparda, debs-eye, Leonid Mamchenkov, anjči.