Pani Małgorzata Klimecka-Mateńczuk, dzięki której mogliśmy podziwiać wspaniałe zdjęcia karaibskiego raju Curaçao, odwiedziła z eSKY.pl niedawno również Stambuł. Podzieliła się z nami swoimi zdjęciami a my postaramy się w skrócie wprowadzić was do tej magicznej metropolii na styku światów Orientu i Zachodu. W rzeczywistości potrzeba sporo czasu, aby poznać to miasto z historią liczącą ponad 2 tysiące lat! W Stambule teraźniejszość przeplata się z przeszłością, wschód z zachodem, nowoczesność z tradycją.

Turystyczny szlak zaczyna się zwykle od wyprawy do dzielnicy Sultanahmet, aby zobaczyć wspaniałe zabytki cesarstwa bizantyjskiego – kościół Haghia Sophia, Pałac Topkapi i Błękitny Meczet.

Haghia Sophia, czyli Kościół Mądrości Bożej z kopułą, która zdaje się zawieszona w powietrzu, fascynuje nie tylko turystów, ale też inżynierów i architektów. Trudno zwiedzając świątynię nie zadać pytania, jak w 6 wieku udało się zbudować swobodnie zawieszoną kopułę o ogromnych wymiarach (56 metrów wysokości i 31 metrów szerokości), wspartą tylko na czterech filarach! Atrakcją Haghia Sophia są bizantyjskie mozaiki i ogromne okrągłe tarcze Ottoman z wykaligrafowanymi wersetami z Koranu.

Błękitny Meczet, zbudowany za panowania sułtana Ahmeda I (1603-1617) i miał być odpowiedzią wyznawców islamu na Haghia Sophia. Świątynia z 6 minaretami jest rzeczywiście błękitna. Ten barwny akcent uzyskano dzięki ścianom z niebieskich płytek fajansowych i 250 oknom, przez które wpada słoneczne światło.

Pałac Topkapi przez 400 lat był siedzibą sułtanów osmańskich, którzy stąd zarządzali terenami od Europy Środkowej po Indie i Afrykę. Rezydencja, otoczona murami z 28 wieżami, rozciąga się na obszarze o powierzchni  ok. 70 ha – na cyplu pomiędzy Złotym Rogiem, cieśniną Bosfor i morzem Marmara.  Wśród pałacowych obiektów uwagę zwracają fontanna Ahmeda III – najpiękniejsza w Stambule – harem z labiryntem pokoi oraz siedziba rady państwa, czyli Dywanu, którego obrady sułtan mógł śledzić przez zakratowane okno, które spełniało funkcje lustra weneckiego (monarcha był niewidoczny dla rady wezyrów). Bezcenne dzieła sztuki kryją się w tutejszym skarbcu m. in. sztylet Topkapi, pozłacany tron, ceremonialne szaty, chińska ceramika i zbiór rękopisów.


Galata Kulesi to obecnie taras widokowy i mnóstwo restauracji i lokali nocnych, w których można obejrzeć taniec brzucha.

Zbudowany w 1348 roku przez Genueńczyków budynek był częścią fortyfikacji, z dawnej architektury zachował się charakterystyczny stożkowy dach wieży, widoczny z wielu miejsc miasta.

Istiklal Caddesi – aleja Niepodległości stanowi centrum XIX-wiecznej dzielnicy Beyoglu i jest prawdziwie nowoczesnym deptakiem, przy którym znajdują się modne butiki, galerie, kina, banki oraz zatłoczone nawet nad ranem restauracje i kawiarnie.

Ulicę można zwiedzać pieszo albo z okien zabytkowego tramwaju, przypominającego pojazdy szynowe z San Francisco.

W jednym z tutejszych lokali warto spróbować manti. Malutkie pierożki przygotowuje się na oczach klientów.

Meczet Ortakoy malowniczo położony nad Bosforem i sąsiaduje z Bosforskim Mostem oraz pałacem Dolmabahce. Ta neobarokowa świątynia przykuwa uwagę z powodu kopuły ozdobionej różową mozaiką. Warto zajrzeć także do wnętrza, gdzie znajdują się wersety wykaligrafowane osobiście przez sułtana Abdülmecida, dla którego zbudowano meczet. Sułtan uchodził za mistrza kaligrafii.

Most Bosforski koniecznie należy oglądać późnym wieczorem. Efektownie prezentuje się w różnokolorowym oświetleniu: raz różowym, niebieskim, fioletowym, zielonym. Wrażenie robi sama konstrukcja zawieszona 79 m nad taflą wody i łącząca Europę z Azją Mniejszą.

Zdjęcia (C) Małgorzata Klimecka-Mateńczuk,

tekst ek

LISTA KIERUNKÓW