Kraje skandynawskie oferują turystom ogrom atrakcji nieco innych niż ciepłe południe Europy, wcale jednak nie gorszych. Wspaniałość czystej przyrody i świadectwa bogatej historii to dwie rzeczy po które warto wybrać się do Danii, Szwecji, Norwegii i Finlandii. No i oczywiście po nieco rozrywki…

Dania – rozrywki od Legolandu po Tivoli

Dania to kraj rolniczy położony na Półwyspie Jutlandzkim i wielu wyspach rozsianych po wodach łączących Morze Pónocne z Bałtyckim. Jeśli podróżowalibyśmy przez nią z zachodu na wschód to widzielibyśmy głównie intensywne uprawy lub wypas bydła, pomiędzy starymi, zabytkowymi miastami i innymi atrakcjami.

Na początku warto wpaść do Legolandu w Billund w środku Jutlandii. Po drodze do Kopenhagi warto zjechać z autostrady do miasta Odense, gdzie urodził się Hans Christian Andersen. Stare miasteczko w centrum Odense pełne niewielkich, barwnych, kamieniczek ma niepowtarzalny urok.

Kopenhaga to metropolia, największe miasto całej Skandynawii. Pełne zabytków, muzeów zająć może kilka dni turystycznego programu. A w nim koniecznie – kilka godzin w sławnym Tivoli, parku rozrywki w centrum miasta.

Z duńskich atrakcji dla amatorów zwiedzania wymienić warto jeszcze kurhany, kamienie runiczne i kościół w Jelling, katedrę w Roskilde, wzniesioną w XII i XIII wieku oraz zamek królewski Kronborg w Helsingør.

Z Kopenhagi dzięki wspaniałemu mostowi Øresund podróż do Szwecji pociągiem lub samochodem zajmuje kilkanaście minut.

Szwecja – 100 tysięcy jezior

Szwecja jest jednym z największych europejskich państw. Kraina lasów i jezior.

Stolica Szwecji, rozłożony na czternastu wyspach dzielących jezioro Melar od Bałtyku, Sztokholm uznawany jest za jedno piękniejszych miast europejskich. Kusi wspaniałą architekturą, zasobnymi w zbiory muzeami i bogatym życiem kulturalnym. Do miasta przylega 24 000 wysepek, po których godzinami można spacerować w sosnowych lasach.

W Szwecji naliczono ponad 100 000 jezior, tworzących prawdziwe sieci wodnej komunikacji przez kilometry rzek i kanałów. Wymarzone to warunki na spływy pontonowe i kajakarstwo.

Szwecja jest także rajem dla wędkarzy i miłośników sportów zimowych. Ogromną popularnością cieszą się: narciarstwo, wyścigi psich zaprzęgów, jazda na snowboardzie, łowienie ryb w przerębli. W zimie warto spędzić chociaż jedną noc w największym igloo świata – Hotelu Lodowym w Jukkasjärvi.

Spośród atrakcji do zwiedzania warto wymienić rezydencję królewską w Drottningholm na jednej z wysp Jeziora Mälar na przedmieściach Sztokholmu, rysunki naskalne w Tanum, w północnej części Bohuslän, cmentarz leśny w Skogskyrkogrden w Sztokholmie, port morski w Karlskronie i miasto-kościół Gammelstad w Lulei.

Norwegia – fiordy i aktywnie spędzony czas

Norwegia znana jest głównie z cudów natury. Kraj ten kojarzy się przede wszystkim z malowniczymi fiordami wrzynającymi się dziesiątkami niekiedy kilometrów w ląd.

Miłośnicy aktywnego spędzania czasu są w Norwegii u siebie. Góry dla wspinaczy. Rwące rzeki dla amatorów ambitnych spływów kajakowych. Położone na fiordami płaskowyże idealne są zaś dla rowerzystów.

W lecie można tu opalać się na skałach i pięknych plażach, chodzić na wycieczki wzdłuż wybrzeża. Można zamieszkać w rorbuer – chacie rybackiej, zjeść świeżo złowioną, upieczoną w opalanym drewnem piecu rybę i biesiadować wieczorem przy ognisku z miejscowymi.

Zima to w Norwegii pora nart.  Warto też, jeśli ktoś ma okazję spróbować lub choć kibicować wyścigom psich zaprzęgów.

Żelazna pozycje dla turystów- zwiedzaczy to kościół drewniany w Urnes, najstarszy zachowany kościół klepkowy w Norwegii, dzielnica Bryggen w Bergen, najbardziej chyba monumentalne fiordy świata – Geirangerfjord i Nærøroyfjord.

Finlandia – życie nocne w „białe noce”

Finlandia jest znana z nieskazitelnie czystej, dzikiej, przyrody. Obszar kraju jest jednym wielkim pojezierzem, rajem dla amatorów wędkowania, na których w czystych wodach czekają miliony łososi, sandacze, pstrągów, szczupaków, karpi, węgorzy, leszczy, okoni i płoci i wielu innych gatunków ryb.

Dwie trzecie powierzchni kraju pokrywają gęste lasy iglaste, sosnowo-świerkowe. W położonej na północy Laponii lasy zanikają, przechodząc stopniowo w tundrę.

Jedną z fińskich atrakcji jest niewątpliwie zorza polarna – zjawisko, które w Laponii można obserwować przez całą zimę. Natomiast w lecie, w czerwcu kraj ten oferuje „białe noce” – zmrok nie zapada, bo słońce ledwie tylko chowa się za horyzont. Za kręgiem polarnym przez pewien krótki czas w ogóle nie zachodzi.

Podróżując po Finlandii, warto m.in. zobaczyć Suomenlinnę – twierdzę położoną na kilku wyspach w Helsinkach, zatrzymać się w siedzibie Świętego Mikołaja w Laponii, miastach: Turku, Tampere i Rovaniemi. Koniecznie trzeba odwiedzić stolicę – Helsinki, która słynie z bujnego życia nocnego.

Miłośnikom zwiedzania warto polecić szczególnie: zabytkowe, drewniane stare miasto w mieście Rauma, drewniany kościół w Petäjävesi, starą fabrykę obróbki drewna i tektury w Verla.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr, zoetnet, shannonkringen, dalbera, Letcombe, hector melo, ragnar1984, jimg944, garybembridge