Il traffico sulla storiaphoto © 2011 Roberto Patrizi | more info

.

Rzym, podobnie jak Paryż był na naszym blogu obecny wiele razy. Przypominamy jego wieczne piękno. Do Rzymu wybiera się teraz wielu Polaków. Także i my chcielibyśmy zaprosić do wiecznego miasta na „Majówkę w miejskim stylu”. W serwisie eSKY.pl czekają oczywiście bilety lotnicze do Rzymu.

Zona Traffico Limitatophoto © 2010 Michael Nyika | more info

.

Jak to zwykle bywa w wielkich metropoliach, w śródmieściu najbardziej polecaną formą przemieszczania się i zwiedzania miasta jest w Rzymie spacer. Jednak niektóre godne obejrzenia i zwiedzenia rzeczy znajdują się w bardziej odległych zakątkach aglomeracji. Wówczas warto zainteresować się komunikacją miejską.

Po mieście kursuje ok. 200 linii autobusowych i dwie linie metra podziemnego. Sieć uzupełnia transport szynowy czyli miejskie koleje i tramwaje. Jest nawet jedna linia trolejbusowa. W prawie wszystkich z tych środków komunikacji obowiązuje system biletów Metrebus.

Rzym przecinają na razie dwie oddane do użytku (bo trzecia w budowie) linie kolejki podziemnej, A (pomarańczowa) i B (niebieska), oraz trzy linie naziemnej (zwane „trenini”). Metro A i B czynne są od godziny 5.30 do godz. 23.30; w piątek i sobotę do godziny 01.30. Pociąg jeżdżą zwykle co 5-10 minut. Stacje kolei podziemnej oznaczone są czerwona tablicą z białą literą M. Linie metra zbiegają na stacji kolejowej Termini, łącząc z całą siecią transportu kołowo-szynowego w mieście.

Linie naziemnej kolejki biegną od centrum w kierunku obszarów podmiejskich, linia „Piazzale Flaminio – Prima Porta” – do północnych dzielnic miasta (Parioli, Flaminio, Saxa Rubra), linia „Ostiense – Ostia” – do dzielnicy nadmorskiej Ostia, zaś linia „Roma Termini Laziale – Giardinetti” – do wschodnich dzielnic miasta (Centocelle, Casilino, Torre Maura, Giardinetti).

8686_roma-metro-B-mapphoto © 2006 Martin Belam | more info

.

Z biletem miejskim można wsiąść spokojnie również do pociągów zwykłej kolei, kursujących po mieście. Oczywiście, gdy chcemy wyjechać poza miasto, konieczny jest odpowiedni bilet kolejowy.

W rozeznaniu się w gęstej sieci połączeń autobusowych i zaplanowaniu podróży pomóc powinna wyszukiwarka połączeń komunikacyjnych w Rzymie.

Bilety jednorazowe i okresowe można nabyć w kasach biletowych głównych stacji metra A, w automatach biletowych rozlokowanych na wszystkich stacjach oraz na pętlach autobusów, tramwajów i trolejbusów.

Rodzaje biletów:

  • BIT – bilet czasowy 75 min (1 przejazd metrem/pociągiem + dowolna liczba przejazdów innymi środkami komunikacji miejskiej do 75 minuty od skasowania);
  • MULTIBIT – jeden bilet równoważny pięciu biletom BIT;
  • BIG – bilet jednodniowy, dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej do godz. 24.00 dnia skasowania;
  • BTI – bilet trzydniowy;
  • CIS – bilet tygodniowy;
  • Bilet miesięczny osobisty – przypisany do jednej osoby i ważny na jeden konkretny miesiąc kalendarzowy;
  • Bilet miesięczny na okaziciela – bez przypisania do jednej osoby i ważny na jeden konkretny miesiąc kalendarzowy.

Dziecko w wieku do 10 lat podróżuje bezpłatnie w towarzystwie osoby dorosłej (1 dorosły + 1 dziecko= 1 bilet).

Tour busphoto © 2008 Ed Yourdon | more info

.

Dojazdy do lotnisk

Do głównego międzynarodowego lotniska rzymskiego Fiumicino „Leonardo da Vinci” podróżuje się ekspresowym pociągiem Leonardo, kursującym bezpośrdnio pomiędzy Stacją Główną Roma Termini a portem lotniczym. Przejazd trwa ok. pół godziny a pociąg jeździ od 05.52 do 23.30, odjazdy co 30 min.; czas jazdy ok. 30 min. Bilet kosztuje kilkanaście euro.

Do lotniska kursuje również tańszy, zwykły pociąg osobowy, który nie dojeżdża do głównego dworca Termini i podróż do centrum tym środkiem lokomocji zajmuje ok. 35 min. Warto zawczasu sprawdzić rozkład jazdy.

Do kolejowej stacji Termini jeździ autobus z Fiumicino Sitbus-Shuttle, który ma przystanek przy placu parkingowym przed wyjściem z Terminalu 3 (za ulicą). Autobus niestety dojeżdża do centrum znacznie dłużej – do ok. półtorej godziny. Jego rozkład jazdy dotępny jest tutaj.

Najtańsza opcja dojazdu do Rzymu z Fiumicino to autobusy Cotral. Przystanek mają na lotnisku: przy ulicy, między terminalem 2 i 3 i jeżdżą w zależności od linii do różnych punktów w mieście. Inny niedrogi wariant to autobusy Autonoleggio Tirreno.

Lotnisko Ciampino „G.B. Pastine”, do którego latają tzw. tanie linie lotnicze i czartery. Do miasta kursuje stąd autobus podmiejski Atral, z którego rozkładem jazdy do i z lotniska warto się zapoznać na stronie firmowej. Przystanek ma na lotnisku, na placu przed wyjściem z budynku dworca. Dojeżdża do stacji Termini. Tranfery z lotniska obsługują również linie autobusowe Cotral i inne

LISTA KIERUNKÓW