Prague, Czech Republicphoto © 2011 Scott | more info

.

Praga należy do tych miast, które szczególnie chętnie opisujemy i zapraszamy do niej często. Zapraszaliśmy do listy jej najwspanialszych atrakcji. Pisaliśmy o niej z okazji świąt Bożego Narodzenia. Pozdrawialiśmy też stamtąd razem z tajemniczym „misiem”. Bilety lotnicze do Pragi i hotele w Pradze w serwisie eSKY.pl są w oferowane w niezwykle bogatym wyborze.  No i nie musimy chyba dodawać, że jest to jedna z naszych najbardziej atrakcyjnych promozycji na „Majówkę w miejskim stylu”.

Metro logophoto © 2009 adurdin | more info

.

W samym, najbardziej atrakcyjnym turystycznie, centrum Pragi, najlepiej poruszać się pieszo, i to w nieśpiesznym tempie spacerowym, aby móc spokojnie delektować się wspaniałymi zabytkami i atmosferą miasta. Jednak od czasu do czasu zachodzi potrzeba szybkiego przerzutu na większą odległość. W takich przypadkach, jak w wielu innych miastach, najlepiej sprawdza się metro.

Metro to najszybszy, najwygodniejszy i najczęściej używany środek komunikacji w Pradze, w której zbudowano do tej pory trzy linie metra, zieloną, żółtą i czerwoną. Znakiem zejścia do podziemnej stacji metra jest zielona tabliczka z literą M wpisaną w trójkąt i z nazwą stacji. Bilety można kupić w automatach przed bramkami do metra lub czasami w kasie biletowej.

Metro nie kursuje od godziny 1.00 do 4.00. W tych godzinach możemy jednak w Pradze liczyć na tramwaje i autobusy nocne.

tram no. 10 & the prague castlephoto © 2007 Ondřej Lipár | more info

.

Tramwaje polecamy jako dobry sposób na komunikację po centrum, gdy chcemy pokonywać niewielkie odległości lub, lub kiedy w pobliżu nie ma stacji metra. Istnieją dwa rozkłady jazdy: na tramwaje dzienne i nocne. W dzień kursują z częstotliwością ok. 15 minut, nocą co 30 minut.

Linie autobusowe nie kursują do samego centrum, kończą się zazwyczaj przy stacjach metra. Autobusy kursują zarówno w dzień, jak i w nocy, rano – co 5 do 15 min, po południu co 10 do 15 min, w soboty i święta co 10 – 30 min. Do autobusów oznaczonych numerem zaczynającym się cyfrą 3 wolno wsiadać tylko przednimi drzwiami, pokazując jednocześnie bilet kierowcy lub zakupując bilet na przejazd bez dopłaty.Nocne linie mają numery 501 – 512, przy czym autobusy linii 501, 502, 504, 505, 508, 509 i 511 kursują co 30 min, 503, 506, 510 i 512 co 60 min, a autobus nr 507 co 90 min.

Praha Muzeum DPphoto © 2007 Petr Dadák | more info

.

Dodatkową atrakcją jest, włączona do systemu komunikacji praskiej, kolejka linowo-terenowa na wzgórze Petřín. Przesiąść się na nią można, jadąc do tramwajem do przystanku Újezd. Z pośredniej stacji (Nebozízek) niepowtarzalny widok na Pragę.

Zarówno w metrze, jak i w tramwajach i autobusach obowiązują te same bilety (lístek, jízdenka), ważne po skasowaniu wewnątrz pojazdu. Bilety są czasowe. Można nabywać je w oznaczonych punktach na stacjach metra, w przyziemiu budynku Centralnej Dyspozytorni (Centrální dispečink) przy ul. Na bojišti 5 (Praha 2), w centrach handlowym, w niektórych kioskach, w 100 urzędach pocztowych na terenie Pragi oraz na wybranych stacjach kolejowych. Do sprzedaży biletów służą także liczne automaty rozlokowane w centrach komunikacyjnych miasta. Niektórym turystom korzystanie z nich nastręcza nieco trudności.

Za dodatkowy bagaż, psy na smyczy w kagańcu oraz wózki bez dzieci płacimy dodatkowo. Zniżkę 50 proc. mają dzieci, które nie ukończyły 15 roku życia oraz czescy emeryci. Studenci nie mają zniżek na jednorazowe przejazdy komunikacja miejską, zniżki przysługują jedynie w przypadku posiadania biletu okresowego (miesięcznego lub kwartalnego). Dzieci do lat 6 podróżują gratis.
W metrze rower lub jedną parę nart (koniecznie w futerale) przewozimy bezpłatnie – w ostatnim wagonie metra.

Warto zainteresować się biletami okresowymi, dostępnymi w wielu wariantach: jednodniowe, trzydniowe, siedmiodniowe  i 15-dniowe. Bilety te należy skasować przy pierwszym użyciu, od tego czasu ważne są przez podaną ilość godzin.

Aktualne ceny biletów na środki komunikacji miejskiej w Pradze oraz rozkłady jazdy można sprawdzić na tej stronie internetowej.

Lotnisko Praha- Ruzyně znajduje się około 20km na północny zachód od centrum miasta i można z niego dojechać autobusem 119 lub 179, które dojeżdżają do stacji metra linii zielonej (linia A) lub żółtej (linia B). Do centrum miasta jeździ też mikrobus, zatrzymujący się na Placu Republiki w centrum miasta. Czas przejazdu z portu lotniczego do centrum wynosi od 40 minut do 1 godziny.
Prague Airport in the snow 12-03-10photo © 2010 greynforty | more info

LISTA KIERUNKÓW