Praga jest niczym hollywoodzka gwiazda: o jej uroku słyszeli niemal wszyscy. Wzbudza zachwyty zasłużenie. Jest piękna, kulturalna, zaprasza do nocnej zabawy. I jak na prawdziwą sławę przystało: ma na koncie udział w kasowych filmach, m.in. „Amadeusz”, „Mission: Impossible”,  „Tożsamość Bourne’a”, „Casino Royale” – 21. część przygód Bonda. Zapraszamy na spacer po kolorowych uliczkach Pragi i po zaułkach, zza których wyłaniają się perełki architektury oraz klimatyczne knajpki z doskonałym piwem.

1. Zamek na Hradczanach wygląda niczym małe miasto. To największy zabytkowy kompleks na świecie – ma 570 m długości i ok. 128 m szerokości. Są tu katedry i klasztory m.in. Katedrála svatého Vita, najbardziej rozpoznawalny punkt w mieście; bajeczny Pražský Hrad, uliczka małych domków, w których mieszkali kiedyś królewscy złotnicy, a wiele stuleci później m.in. pisarz Franc Kafka; pałace Lobkowiczký palác oraz bazylika sv. Jiří, najstarszy kościół zamku, pod wezwaniem św. Jerzego, założono w 920 roku i obecnie jest popularnym miejscem wieczornych koncertów muzyki klasycznej.

2. Mala Strana – ciche brukowane uliczki, malownicze kamienice i bajeczne ogrody u podnóża Zamku Praskiego są częstym tłem filmów fabularnych i reklamowych. To dzielnica, gdzie można znaleźć święty spokój i wypić niespiesznie piwo w jednej z tutejszych knajpek (niestety ceny nie należą tu do najniższych).

3. Most Karola – wymarzone miejsce na romantyczny spacer oferuje widok na panoramę stolicy Czech oraz zamek na Hardacznach. XIV-wieczny kamienny most zbudowano na polecenie czeskiego monarchy Karola IV. Początkowo łącząca oba brzegi Pragi przeprawa służyła jako miejsce rycerskich turniejów. Dekoracyjne rzeźby świętych (większość to kopie) ustawiono w XVII i XVIII w. Na wschodnim krańcu mostu znajduje się wieża z punktem widokowym.

4. Zegar Orloj– średniowieczny zegar astronomiczny z ruchomymi figurami Apostołów i śmierci. Aby w pełni docenić skomplikowany mechanizm i kunszt zegarmistrzów warto dołączyć do tłumu turystów, którzy przez pełną godzinę obserwują widowisko prezentowane na tarczy zegara. O równej godzinie rozpoczyna się parada figurek: alegoria próżności z lustrem w dłoni, skąpiec z sakiewką w dłoni, Turek symbolizujący pogaństwo i rozwiązłość. Wszystkim im wygraża kostucha z klepsydrą, średniowieczne wyobrażenie śmierci. Głównymi bohaterami tej parady są figury 12 apostołów, pojawiające się kolejno w dwóch okienkach nad główną tarczą zegara. Orloj ma jeszcze dwie tarcze: astronomiczna, ukazuje położenie ciał niebieskich, oraz kalendarzową symbolizuje miesiące. Warto też wdrapać się na 70-metrową wieżę, na której umieszczony jest zegar. Z góry wspaniale widać praską starówkę.

5. Rynek starego miasta – jest ogromny (ponad 9 tys. mkw. ) i jeden z najstarszych w Pradze. Niegdyś był to po prostu targ handlowy, gdzie sprzedawano przyprawy, tkaniny i inne przywożone ze świata dobra. W ciągu stuleci wznoszono wokół coraz to nowe budynki. Dlatego wiele starych budynków stoi na jeszcze starszych gotyckich ruinach, kryjących historie i intrygi bogatych kupców. W centrum stoi pomnik Jana Husa, postawiony w 1915 r. z okazji 500 rocznicy śmierci tego ważnego dla Czechów twórcy ruchu religijnego. Nad placem dominują dwie gotyckie wieże kościoła Marii Panny przed Tynem oraz kopuła późnobarokowej świątyni św. Mikołaja.

6. Teatr Narodowy – praska scena uchodzi za jedną z najpiękniejszych w Europie, a zbudowano ją ze społecznych składek. Jej złoto-zieloną kopułę widać z mostu Karola. Fasadę budynku zdobią ryzality z rydwanami, w których siedzą boginie zwycięstwa (dla Czechów miały być symbolem odrodzenia narodowego). W foyer i na sklepieniu widowni znajdują się malowidła Fratiska Zeniska, a scenę przesłaniają niezwykłe kurtyny autorstwa Vojtecha Hynaisa. Nie mniej interesująca jest historia sceny, na której w 1786 r.  Mozart osobiście poprowadził premierę opery Don Giovanni.

7. Plac Wacława – w niczym nie przypomina dawnego targu koni. Obecnie jest to bulwar, przy którym znajdują się luksusowe hotele i apartamenty, stylowe restauracje serwujące smakowite dania, modne kluby i najdroższe sklepy. A uliczkami, które odchodzą z tego miejsca, dotrzemy w dowolne miejsce centrum miasta.

8. Tańczący dom – awangardowy budynek na prawym brzegu Wełtawy trudno przeoczyć. Niekonwencjonalna fasada budowli wygląda niczym tańcząca para (stąd inna nazwa budowli Ginger i Fred). Ten spektakularny efekt osiągnięto dzięki krzywym liniom, które zdominowały bryłę budynku. W efekcie biurowiec choć skonstruowany ze szkła i stali wygląda niczym uformowany z plasteliny. Piętra budynku zajmują biura, ale na parterze budynku można wypić kawę, a na ostatnim piętrze zjeść w eleganckiej restauracji.

9. Synagoga hiszpańska – zbudowana w 1868 r. przez architektów Vojtěcha Ignáce Ullmanna oraz Josefa Niklase, którzy tworzyli swój projekt zainspirowani hiszpańską Alhambrą. Powstała świątynia w stylu mauretańskim, z kolorowymi witrażami w oknach i bogatymi ornamentami na ścianach oraz złoceniami.

10. Piwo i piwiarnie. Mimo, że to lokal głównie turystyczny, to jednak warto odwiedzić serwujący piwo nieprzerwanie od 511, lat legendarny lokal „U Fleku” i spróbować tamtejszej „trzynastki”. Jeszcze starszą tradycję, sięgającą XIV, w ma piwiarnia „U Świętego Tomasza”. Ze szlaków piwno-literackich do wyboru mamy: szlak szwejkowski, czyli „U Kalicha” lub hrabalowski, gdy wybiramy się z wizytą „U Zlatego Tigra”.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr, travellingtamas, genvessel, priittammets, frestivo, Tasitch, Julie Lyn, Bruce Tuten, , Sergey Stoma

(tekst ek)

LISTA KIERUNKÓW