Już niedługo wakacje! A jeszcze wcześniej długi weekend czerwcowy. Mamy podpowiedź dla tych, którzy w najbliższym czasie nie planują dłuższych urlopów – przeciwnie, chcą przedłużone weekendy wykorzystać na poznanie tego, co jest w bliższym lub dalszym sąsiedztwie. Stąd propozycja na dziś – Wiedeń! Odwiedzając go latem można tak zaplanować wyjazd, by móc uczestniczyć w jednym z tamtejszych festiwali lub innych – często bezpłatnych – wydarzeń organizowanych dla mieszkańców i gości.

Wiedeń na całym świecie znany jest jako miasto muzyki i wielkich kompozytorów. Tutejsze kalendarium muzyczne obejmuje ponad 15 000 imprez rocznie! Tego lata odbędzie się kilkanaście – przy czym część z nich jest nieodpłatna. Które polecamy?

Na uwagę zasługuje festiwal MQ Summer of Sounds rozpoczynający się 5 czerwca w Dzielnicy Muzeów i trwający aż do 28 września. W ramach lata melodii można wziąć udział w blisko 70 wydarzeniach – dziedziniec przedmuzealny przeobrazi się w ogródek muzyczny, w którym będzie można posłuchać ważnych i znanych melodii, a w weekendy DJ’skich setów. W ramach tegoż wydarzenia w muzeum Zoom będą organizowane dla dzieci specjalne warsztaty – np. od 22 czerwca w każdą niedzielę maluchy będą mogły grać na garnkach i materiałach pochodzących z recyklingu. Przewidziano też wystawy muzyczne – przykładowo galerii sztuki Kunsthalle Wiedeń otwarta będzie wystawa „Nowe sposoby na robienie niczego” z towarzyszącym programem muzycznym na żywo (w dniach 26 do 29 czerwca), z kolei w ramach projektu Living Waterfalls w zbiornikach wodnych Dzielnicy Muzeów MQ wzniesiona zostanie sztuczna fontanna, na której wyświetlane będą pełne koloru obrazy (12 września).

Warto też dodać, że festiwal literatury O-Töne (10 lipca – 28 sierpnia) oraz festiwal filmowy frame[o]ut (11 lipca – 30 sierpnia) też będą poświęcone będą tematyce dźwięków.

W Wiedniu jest też organizowany największy na świecie festiwal na wolnym powietrzu – Danube Island Festival (27 – 29 czerwca). Trzy dni mocno napiętego programu! Ponad 2000 występów, 11 scen i 19 przestrzeni tematycznych – muzyka, kabarety; dobre jedzenie, warsztaty artystyczne. W tym roku jednym z gości będzie Macy Gray. A to wszystko za darmo!

Tego lata stolica Austrii będzie też światkiem wielkiego wydarzenia tanecznego – ImPulsTanz Festival (17 lipca – 17 sierpnia), w ramach którego jest możliwość uczestnictwa w ponad 200 warsztatach tanecznych. Najlepsi światowi choreografowie będą pokazywać swoje prace – Jérome Bel, Dada Masilo, Alain Platel, Chris Haring, Georg Blaschke, Akemi Takeya i wielu innych. Każdy może zapisać się na warsztaty tańca, lub wybrać się na taneczną noc – będą się ode odbywały każdego wieczora w Burgtheater Vestibül.

Za darmo można wejść także na wybrane koncerty odbywające się w ramach Vienna Jazz Festiwal, który w tym roku potrwa od 26 czerwca do 8 lipca, a zagrają na nim m.in. Sinead O’Connor, Natalie Cole, Jimmy Cliff, Harri Stojka, Al Jarreau. Bez opłat można wejść na wybrane imprezy odbywające się na Rathausplatz i na Summerstage.

Bez wątpienia wyjątkowym wydarzeniem są też opery Mozarta prezentowane w teatrze w pałacu Schönbrunn – najstarszym teatrze w stylu rokoko w mieście. Melomani będą mogli wysłuchać „Figaro” (6-9 sierpnia), „Don Giovanni” (15-21 sierpnia) i „Tak czynią wszystkie czyli szkoła kochanków” (28-31 sierpnia).

I na koniec coś absolutnie wiedeńskiego – letni sezon bali! Te niestety są płatne i to niemało – wejście na te najbardziej znane to wydatek rzędu 95 euro. 13 czerwca odbędzie się tradycyjny bal Concordia Ball w Vienna City Hall – jego tematyka obejmuje w tym roku Kongres Wiedeński. Od ponad 150 lat jest to najbardziej ekskluzywne wydarzenie w mieście! Nie jest to jednak jedyny bal w sezonie letnim 27 czerwca w Szkole Hiszpańskiej Jeździeckiej będzie miał miejsce Fête Impériale.

Pamiętajmy jednak, że nie samą sztuką i muzyką żyje człowiek i potrzebujemy też innej „strawy” stąd propozycja wizyty na VieVinum – czyli imprezie skierowanej do miłośników wina. Ponad pół tysiąca wystawców będzie tu prezentowało swoje najlepsze wyroby, zatem jest szansa by dużo popróbować i sporo dowiedzieć się na temat produkcji tego boskiego trunku. Dzienny bilet na festiwal wina to 40 euro (30 jeśli kupuje się go z wyprzedzeniem).

Wiecie o tym, że Wiedeń, jako jedyne miasto na świecie, ma kuchnię, która wzięła swoją nazwę od jego – i oficjalnie istnieje „kuchnia wiedeńska”? Jeżeli będziecie w stolicy Austrii i tamtejsze dania Wam zasmakują polecamy uczestnictwo w kursie kulinarnym, podczas którego będziecie mogli nauczyć się, jak je przyrządzać. Tuż obok Naschmarkt jest studio kulinarne – ichkoche.at, w którym jeden z kursów obejmuje naukę gotowania wiedeńskich potraw. Przygotowania typowych wiedeńskich potraw można nauczyć się również w „Kochen in Wien”. Ciekawą opcją jest też uczestnictwo w kursie „Cooking with Peter”, podczas którego uczestnicy nie tylko dowiadują się, jak gotować wybrane potrawy, ale również wspólnie odwiedzają Naschmarkt, by tam kupić najlepsze produkty, niezbędne do wykonania dań. A kolei, jak zrobić wspaniały wiedeński apple strudel uczą w Wiener Kochsalo, Gerstner Patisserie czy w Café Residenz.

Te kilka propozycji, z pewnością ucieszą melomanów i miłośników dobrej kuchni. Są one też szansą, by podczas wizyty w Wiedniu doświadczyć tego, co jest najbardziej typowe dla tego miasta. Oczywiście przed wyjazdem do stolicy Austrii warto też zapoznać się z innymi atrakcjami, które w tym mieście czekają na turystów, albo po prostu nastawić się na relaks w czystej formie i leżenie na trawie w jednym z 850 parków. Osobom ciekawym Wiednia polecamy nasz dawny wpis na temat tego miasta, który znajdziecie tutaj.

Zachęcamy do planowania wyjazdów. Na naszej stronie znajdziecie bilety linii Austrian już od 382 PLN. Macie też możliwość zarezerwować jeden z blisko tysiąca hoteli w tym mieście – teraz z 10% zniżką.

Fot. Flickr/Creative Commons: Eole, gumbot, Claus Rabler, Tor Lindstrand, Tor Lindstrand, necaseven, Genuss Region Osterreich, Genuss Region Osterreich, leicaroo, pixel908, stijn.

LISTA KIERUNKÓW