Miasto o magicznej mocy. I nie ma w tym przesady. Francuzi zadbali, aby zabytki i miejsca dobrze znane z obrazów, literatury i filmów robiły wrażenie nawet na najbardziej wytrawnych turystach. Zapraszamy do naszej listy TOP 10 Paryża…

  • Luwr – dziełem sztuki jest tu samo wejście główne: 21-metrowa szklana piramida,  zaprojektowana w latach 90. XX wieku przez Ieoh Ming Peia, Amerykanina chińskiego pochodzenia. Instalacja ze stali i szkła ustawiona w sąsiedztwie majestatycznego pałacu, którego najstarsze elementy pochodzą z XII wieku, była pomysłem równie kontrowersyjnym co oryginalnym. Stała się jednak jedną z atrakcji zachęcających, by wejść do środka i obejrzeć wykwintne dzieła artystyczne: Wenus z Milo, egipskie mumie, kodeks Hammurabiego i Monę Lisę.

  • Muzeum d`Orsay – budynek dworca kolejowego z 1900 roku zdobią od strony Sekwany dwie tarcze zegarowe. Przestronne hale wypełnia jednak nie warkot pociągów, lecz wspaniałe kolekcje obrazów i rzeźb mistrzów impresjonizmu, postimpresjonizmu oraz Art Nouveau. A ekspozycja obejmuje ważniejsze dzieła m.in. Moneta, Gaugin, van Gogha.

  • Katedra Notre-Dame – uznawana za najwspanialszą budowlę gotycką na świecie. Wrażenie robią już solidne wieże z płaskim zwieńczeniem, rozeta nad głównym wejściem oraz portale ze strzelistymi łukami. Oglądając wewnątrz rozety z XIII-wiecznymi witrażami i 140-metrowe łuki nad prezbiterium, trudno uwierzyć, że ta XIV-wieczna świątynia po rewolucji francuskiej służyła jako… obora. Katedrę odbudowano po publikacji powieści Wiktora Hugo „Dzwonnik z Notre-Dame”. Aby spojrzeć na panoramę centrum Paryża, tak jak literacki Dzwonnik, w towarzystwie gargulców, trzeba wspiąć się na taras widokowy po 387 stopniach wąskiej wieży.

  • Wieża Eiffla – zbudowana wbrew krytycznym opiniom francuskiej elity artystycznej stała się najpierw atrakcją Światowej Wystawy 1889 roku, a następnie symbolem Paryża. Gustaw Eiffel, autor tego projektu, zrealizowanego z okazji 100 rocznicy rewolucji francuskiej, nazywał swoje dzieło największym masztem flagowym (320 m wysokości). Konstrukcja służy nie tylko jako wspaniały punkt widokowy, rewelacyjnie podświetlony po zmierzchu. Ma także bardzo praktyczne zastosowanie jako maszt dla anten.
  • Łuk Triumfalny i Pola Elizejskie – Napoleon Bonaparte był niewątpliwie pod wrażeniem starożytnej architektury romańskiej, gdy zlecał projekt bramy na cześć armii cesarskiej i swoich zwycięstw. Kamienny kolos stworzony przez Jeana Chalgrin stoi pośrodku największego ronda na świecie (pl. De l`Etoile łączy 12 ulic). Z tarasu widokowego na szczycie tego pomnika można dokładnie przyjrzeć się 12 alejom tworzącym układ gwiazdy, a noszącym imiona … francuskich generałów. A potem przespacerować się Avenue des Champs-Elysées, wzdłuż której znajdują salony i butiki haute couture, marek świetnie znanych z ekskluzywnych magazynów mody.
  • Centrum Pompidou – to przede wszystkim centrum kultury i galeria sztuki współczesnej. Szkielet budowli to popis designu hi-tech. Autorzy projektu umieścili na ścianach zewnętrznych wszystkie instalacje, zwyczajowo umieszczane wewnątrz budowli albo wręcz ukrywane w murach. Dodatkowo eksponowane na fasadzie elementy wyróżniono kolorami, np. czerwonym schody ruchome i windy, zielonym rury kanalizacyjne, żółtym instalację elektryczną, niebieskim system klimatyzacji. Za to wewnątrz nic już nie rozprasza uwagi zwiedzających.

  • Montmartre – ulubiona dzielnica malarzy i pisarzy zachęca do spacerów nostalgicznymi uliczkami, których urok rozsławiła choćby filmowa Amelia Poulin. Dla malowniczych widoków (a kiedyś również z powodu niskich cen mieszkań) swoje pracownie mieli tu m.in. Picasso i Modigliani, Vincent van Gogh, Claude Monet, Paul Cézanne, Salvator Dali. W tej artystycznej dzielnicy nie brakuje klimatycznych kafejek, w których można odpocząć i spróbować francuskich przysmaków.
  • Bazylika Sacre Coeur – biały dach świątyni położonej na najwyższym punkcie miasta jest dobrze widoczny z wielu miejsc nie tylko na Montmartre. Konsekrowana w na początku XX wieku bazylika poraża kapiącymi od złota mozaikami wewnątrz i tarasem na kopule, skąd przy dobrej pogodzie rozciąga się widok do 50 m. Dzwonnica świątyni kryje natomiast największy dzwon świata. Savoyarde  waży 18,5 tony, z czego 850 kg to ciężar serca.

  • Moulin Rouge – od 120 lat nie brakuje widzów z niecierpliwością oczekujących występu tancerek w strojach z piór i błyszczących cekinów. Kabaret zachował tandetny urok, can can współcześnie nikogo nie szokuje, ale ponad wiek temu lokal prawie został zamknięty z powodu ekstrawaganckich występów.

  • Rejs po Sekwanie – wieczorna wyprawa jest okazją, aby z bliska przyjrzeć się ozdobnym mostom, wśród których najstarszy liczy sobie 700 lat. A potem zjeść romantyczną kolacje na łodzi przy odbijających się w rzece światłach Paryża.

Zasobów internetowych na temat Paryża są krocie, we wszystkich chyba językach świata. My podamy tylko jeden link, za to pełen atrakcyjnych materiałów wideo: www.parisinfo.com.

eSKY.pl oferuje tym, których skusiła nasza lista, szeroką, także cenowo, ofertę na noclegi w Paryżu. Warto też zwrócić uwagę na promocje biletów lotniczych, w których raz po raz pojawia się oferta korzystnego przelotu do Paryża.

Fot (C) Creative Commons/Flickr, agaw.dilim, Al Ianni, tombream07, ktylerconk, dora_c

(tekst ek)

——-

Uwaga! Z ostatniej chwili! Niewiarygodna 26-gigabitowa panorama Paryża:

LISTA KIERUNKÓW