Wilno to fantastyczny kierunek na majówkę! Wszyscy wiemy, że to stolica Litwy, historycznie i kulturalnie tak bardzo powiązaną z naszą ojczyzną. Ale, czy wiecie, że… no właśnie – zanim wyruszycie, przeczytajcie uważnie – pięć rzeczy, na które koniecznie warto zwrócić uwagę podczas pobytu w Wilnie!


1. Jedna z największych starówek zachowana od czasów średniowiecznych w Europie Centralno-Wschodniej!

Stare miasto w Wilnie mieszczące się na niewielkiej powierzchni 4 km² to prawdziwe nagromadzenie pięknych budynków, historycznych kamienic i kościołów – w każdym stylu – od gotyckiego, renesansowego, barkowego po neoklasyczny. Od czasów średniowiecznych zachował się tu układ ulic i placów. Najbardziej znana ulica starówki – Pilies jest pięknie brukowana, zamknięta dla ruchu i naszpikowana kawiarniami, restauracjami i sklepami z pamiątkami – z typowymi dla Litwy wyrobów z bursztynu i lnu.

W 1994 r. stare miasto w Wilnie zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzając Wilno, nie można przegapić słynnej Ostrej Bramy, o której Adam Mickiewicz wspominał w Inwokacji Pana Tadeusza. Gotycka brama miejska, wzniesiona w latach 1503 – 1514, była częścią muru obronnego miasta.  W następnym stuleciu dobudowano do niej kaplicę Ostrobramską. Nad bramą widniej napis „Matko Miłosierdzia, pod Twoją obronę uciekamy się”, który pierwotnie był w języku polskim, jednak po II wojnie światowej zastąpiono go łacińskim.

2. W mieście znajduje się ponad 60 historycznych kościołów

Pierwsze wrażenie osób zwiedzających Wilno to: ileż tu jest kościołów! Niemalże na każdym rogu ulicy wznosi się piękny zabytkowy budynek sakralny. W niewielkim, półmilionowym mieście znajduje się 40 kościołów rzymskokatolickich, ponad 20 cerkwi i trzy synagogi – aż trudno uwierzyć, że Litwa przyjęła chrzest jako ostatnia w Europie!

Zwiedzanie warto zacząć od tzw. Zakątka Gotyckiego, w skład którego wchodzą kościół św.Anny, kościół św.Franciszka i Bernarda oraz kościół św.Michała.  Pierwszy z nich to ikona miasta – przepiękna katedra została zbudowana z 33 rodzajów cegieł na przełomie XV i XVI w. Zaprojektowana została najprawdopodobniej przez architekta z Gdańska. W tym samym czasie powstał kościół franciszkański, który był jedną z największych gotyckich świątyń w ówczesnej Rzeczpospolitej. Ostatni z nich – kościół św. Michała, to jedyny renesansowa świątynia rzymskokatolicka w Wilnie.

Kościół św. Katarzyny to kolejne arcydzieło sakralnego budownictwa w Wilnie. Usytuowany na północ od starówki, wzrok zwiedzających przyciąga odrestaurowana fasada kościoła w kolorze bladoróżowym oraz widoczny już z daleka pomnik Stanisława Moniuszki, który spędził w litewskiej stolicy 18 lat. Świątynia została wzniesiona w XVI w., w późniejszych wiekach kilkakrotnie odbudowywana po licznych pożarach.

Wśród zabytków architektury prawosławnej na szczególną uwagę zasługuje Cerkiew Piątnicka, położona na skrzyżowaniu ulic Piles i Didžioji (Wielkiej) na terenie starego miasta. Jest to jedna z najstarszych murowanych świątyń chrześcijańskich w Wilnie, zbudowana w XIV w. Legenda głosi, że budowla powstała na terenie dawnej świątyni pogańskiej, wybudowanej ku czci boga Ragutisa.

3. Jedno z największych dzieł polskiej architektury znajduje się w Wilnie!

Początki katedry wileńskiej, nazwanej Bazyliką archikatedralną św. Stanisława Biskupa i św. Władysława w Wilnie, datuje się na XIII w. kiedy to książe Mendong przyjął chrzest i rozpoczął budowę świątyni. Kolejny etap budowy kościoła miał miejsce po przyjęciu chrztu przez księcia Jagiełło. Budowlę nawiedziły dwa pożary – końcem XIV w. oraz w I połowie XVI w. Po drugim pożarze Zygmunt I  Stary zarządził odbudowę świątyni w stylu renesansowym. W XVII w. dobudowano kaplicę św. Kazimierza, wzorując się na kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Na terenie obiektu znajdują się groby królów i królowych Polski –  Aleksandra Jagiellończyka, Elżbiety Habsburżanki oraz Barbary Radziwiłłówny.

W czasie kiedy Wilno należało do Polski, katedra była uważana za jedną z najważniejszych świątyń w kraju i jedno z największych osiągnięć polskiej architektury.

4. W granicach Wilna leży odrębna republika

To Užupis – dzielnica miasta, zwana tą ”po drugiej stronie rzeki”. Nie wszyscy turyści tu docierają, nie wszyscy o niej wiedzą, a jest to perełka wśród zabytkowej części Starego Miasta, której nie można przegapić podczas pobytu w Wilnie. Užupis (Zarzecze) to miejsce, które szczególnie upodobali sobie artyści (na 7,000 mieszkańców, 1,000 to artyści), dzięki czemu często porównywane jest z paryskim Montmartre czy kopenhaską Christianią. W 1997 r. dzielnica ogłosiła niepodległość, nazywając się Republiką Užupis z własną flagą, walutą, prezydentem czy konstytucją. Jako że dzień republiki przypada na 1 kwietania, trudno stwierdzić, czy zamiarem twórców republiki, nieuznanej przez żadne rządy międzynarodowe, było stworzenie odrębnej państwowości czy tylko zamanifestowanie swej unikalności.

5. Wilno położone jest w krainie jezior!

Niewiele osób planujących zwiedzanie Wilna, zdaje sobie sprawę z tego, że Wileńszczyzna to piękne tereny przyrodnicze, z krystalicznie czystymi jeziorami i bujną roślinnością. Dlatego wybierając się do stolicy Litwy na majówkę, warto choć jeden dzień przeznaczyć na odpoczynek na łonie natury. Idealną opcją na jednodniową wycieczkę podczas, której można połączyć zwiedzanie zbytków z odpoczynkiem nad brzegiem jeziora jest wizyta na zamku w Trokach, który położony jest zaledwie 28 km od Wilna. Położona na wyspie na jeziorze Galwe, warowania zbudowana w XIV/XV w., nigdy nie została zdobyta. Będąc w okolicy, warto zajrzeć do miasteczka Troki, pełnego zabytkowych budynków oraz do wsi Stare Troki, z piękną drewnianą zabudową, która niegdyś była stolicą Litwy.

Hotele w Wilnie na majówkę można zarezerwować na naszej stronie już od 77 zł za dobę. Loty z Warszawy znajdziecie w cenie już od 280 zł w jedną stronę.

Fot. Flickr/Creative Commons: davidkosmos, jo.sau x 2, davidkosmos, jo.sau, flavijus, FaceMePLS x 2, globtrotter_rodrigo x 2, mdanys, ewewlo

LISTA KIERUNKÓW