W Dubrowniku byłam zaledwie kilka miesięcy temu – w wakacje. Jak się dowiedziałam od znajomych powinnam się cieszyć, że urlop miałam dopiero we wrześniu. Dlaczego? Bo to miasto kochają turyści! Dlatego majówka – czyli czas gdy jeszcze ich tam nie ma – to świetny moment na odwiedzenie go zanim zjawi się tłum miłośników urokliwych miast.

Miasteczko – a przynajmniej jego najważniejszą, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO część – można opisywać godzinami, można wskazywać jego najważniejsze zabytki…Można też osobie, która planuje je odwiedzić, dać dwie rady. Po pierwsze zaraz po przekroczeniu bramy starego miasta, należy kupić bilet i wdrapać się na mury, które otaczają całe stare miasto. Były one budowane na przestrzeni kilku wieków (od XIII do XVII), posiadają do 25 m wysokości i do 6 metrów szerokości. Przejście ich w całości wymaga niezłej kondycji 😉 ale widoki są absolutnie obłędne!

Gdy już wiadomo, jak miasto wygląda z góry, to moment, na drugą radę: najlepiej zwiedza się Dubrownik gubiąc się w gąszczu jego uliczek. Tak! Po prostu gubiąc się! Jakaś magiczna siła i tak sprawia, że do wszystkich najważniejszych zabytków każdemu udaje się dojść 🙂

A jakie są najważniejsze zabytki? Będąc w tym mieście warto zatrzymać się na chwilę przy takich budynkach jak:

Pałac Rektorów

Wieża zegarowa

Gotycki klasztor Franciszkanów

Klasztor Dominikanów


Kościół św. Błażeja


Kościół Jezuitów


Mała i wielka studnia Onofria

Miłośnicy muzeów mogą tu spędzić trochę czasu w Muzeum Morskim i Muzeum Wojska – placówki wykazują dość tradycyjne podejście do prezentowanych tematów. Ciekawym miejscem jest Muzeum Farmacji, zwłaszcza, że to właśnie w Dubrowniku jest najstarsza europejska apteka. Warto też odwiedzić Muzeum Multimedialne, które pozwala na odbycie podróży w czasie… w 3D.

Jedną z największych przyjemności podczas pobytu w Dubrowniku jest jedzenie. Miłośnicy wina będą mieli też sporo radości wynikającej z kosztowania tego trunku. Jedną z najbardziej znanych restauracji w mieście jest – 360° – serwują tam doskonałe dania kuchni dalmackiej, a jeżeli komuś ona zasmakuje to restauracja organizuje też kursy kulinarne, na których jest możliwość nauczenia się, jak przyrządza się lokalne przysmaki.

Inne miejsca, w których warto coś zjeść to: Nishta – pierwsza w Dubrowniku restauracja wegetariańska otwarta w 2006 roku i Gverovic-Orsan – od starego miasta dzieli ją kilkunastominutowy spacer, ale za to jedzenie jest tu pyszne i jest ona zlokalizowana właściwie na wodzie.

Osoby, które chciałyby skorzystać z naszej majówkowej oferty zapraszamy na stronę: www.esky.pl/majowka, przykładowe propozycje lotów to podróż z Warszawy wylot 25 kwietnia – powrót 3 maja od 1234 zł, z Wrocławia wylot 29 kwietnia – powrót 7 maja od 888 zł, z Gdańska wylot 24 kwietnia – powrót 2 maja od 886 zł, w tym czasie koszt pobytu w hotelu zaczyna się od 160 zł za dobę dla dwóch osób, wyjazdy można wyszukać na naszej stronie internetowej.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: darkmatter, Jorge Quinteros, Lena_Ni, pfaff, gus_the_mouse, Anosmia, photographerglen, ser_is_snarkish, Intiaz Rahim, Frosted Peppercorn, juanpablo.santosrodrigez.

LISTA KIERUNKÓW