Skyline - Paris, France at nightphoto © 2009 Jim Trodel | more info

.

Paryż gościł na naszym blogu, czy też może raczej – my gościliśmy w mieście światła wielokrotnie, opisując jego główne atrakcje, zapraszając na zakupy, do Disneylandu, polecając go koneserom, i przy wielu, wielu innych okazjach. Teraz znów zapraszamy do stolicy Francji, gdyż jest on na liście pomysłów na naszą „Majówkę w miejskim stylu”.

The Avenue

photo © 2008 Wayne Shipley | more info

.


.

Komunikacja miejska w Paryżu uznawana jest za jedną z najlepiej zorganizowanych w całej Europie. Do wyboru jest wiele środków komunikacji: tramwaj, autobus, metro, miejską kolej bądź autobus rzeczny czyli batobus.

Paris Metrophoto © 2006 Pedro Ribeiro Simões | more info

.

Paryskie autobusy kursują stosunkowo krótko – od ok. 5.30 rano do 20.30 wieczorem. Warto pamiętać, że dwucyfrowe numery linii autobusowych maja pojazdy jeżdżące wyłącznie w granicach miasta. Zaś autobusy o trzycyfrowym numerze poruszają się po mieście i jego przedmieściach. Autobus z przekreślonym numerem a kolei, to będzie oznaczać, że autobus nie zatrzymuje się na wszystkich przystankach występujących na trasie.

)

Older Style Paris Metro Station photo © 2010 Paul Beattie | more info

.

Paryskie metro kursuje o godz. 5.30, aż do pierwszej w nocy i nawet nieco później. Pociągi jeżdżą co 2 – 8 minut. Poszczególne stacje znajdują się zazwyczaj w odległości ok 500 m od siebie. Wszystkie linie metra zostały oznaczone kolorami, numerami i trasami przejazdu.


Paris Old Metro Signboardphoto © 2006 Pedro Ribeiro Simões | more info

tourisme en bus (PARIS,FR75)photo © 2009 jean-louis Zimmermann | more info

Kolej miejska RER czynna jest 4.45 do 1.30. Kolej to dobre uzupełnienie sieci metra, gdyż zazwyczaj podróżni mają możliwości dogodnych przesiadek. Pociągi zostały oznaczone kolorami, numerami i trasą przejazdu.

W Paryżu są też cztery czynne linie tramwajowe T1, T2, T3 i T4, otwarte od godz. 4.50 do godz. 23.40. W chwili obecnej kursują tylko cztery linie.

Dzieci poniżej 4 roku życia podróżują za darmo metrem, autobusem i RER-em pod warunkiem, że nie zajmują miejsca siedzącego; dzieci poniżej 9 roku życia objęte są 50% zniżką.

Open Tour to linia autobusowa przygotowana specjalnie dla turystów odwiedzających stolicę Francji. Obsługują ją autobusy piętrowe. Jeżdżą czterema trasami:

  • Paris Grand Tour
  • Montparnasse – Saint-Germain
  • Bastille – Bercy
  • Montmartre – Grands-Boulevards

Jednodniowy bilet kosztuje 25 euro, dwudniowy – 28 euro; ulgowy – 22 euro. Dzieci w wieku 4 – 11 lat płacą za oba rodzaje biletów – 12 euro.

Jest jeszcze jeden rodzaj autobusu turystycznego – Montmartrobus. Bilet nań kosztuje półtora euro a można się nim dostać do wszystkich najważniejszych miejsc w dzielnicy artystów. Bieg rozpoczyna przy placu Pigalle, a kończy na Mairie du 18e.

Batobus to wodny autobus kursujący po Sekwanie. Na swojej trasie ma 8 przystanków, na których można nabyć bilety, które kosztują kilkanaście euro, w zależności od tego na ile dni są wykupione.

Bateau-Busphoto © 2008 besopha | more info

.

Przybywając na kilka dni do Paryża warto pomyśleć o karcie Paris Visite Pass. W zależności od wybranej opcji umożliwia ona podróżowanie po Paryżu przez jeden, dwa, trzy lub pięć dni. Dzięki niej można się poruszać albo od 1 do 3 stref, albo też od 1 do 6 i to bez konieczności zakupu dodatkowego mbiletu.

Oczywiście cena karty uzależniona jest od wybranej opcji. W przypadku karty jednodniowej musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 8,50 euro, dwudniowa kosztuje 13,95 euro, trzydniowa – 18,60, zaś pięciodniowa – 27,20 przy założeniu, ż poruszamy się jedynie w trzech strefach. W przypadku sześciu stref trzeba wydać na kartę jednodniową – 17,05, dwudniową – 27,15, trzydniową – 38,10, pięciodniową – 46,60. Dla dzieci w wieku do czterech do dziewięciu lat jest 50 – procentowa zniżka, zaś dzieci do czwartego roku życia, o ile nie zajmują miejsca siedzącego, mogą przemieszczać się bezpłatnie.

Omawiana karta umożliwia podróżowanie metrem, kolejką RER, autobusami, tramwajami, naziemną kolejką liniową na Montmartrze, Montmartrobusem, autobusami nocnymi (Noctilien), pociągami podmiejskimi (SNCF), autobusami ADATRIF i APTR. Zrozumiałym jest, że karta uaktywnia się dopiero w momencie pierwszego skorzystania ze środka komunikacji, a nie w momencie jej zakupu.

Kartę Paris Visite Pass kupic można na głównych stacjach metra, wszystkie stacjach RER, biurach handlowych, w wielu paryskich hotelach, w punktach sprzedaży biletów autobusowych, dworcach kolejowych, na lotniskach oraz w  l’Office de Tourisme de Paris.

Turyści wybierający się do stolicy Francji na dłużej powinni pomyśleć o Carte Orange, która pozwoli poruszać sie swobodnie po Paryżu w dłuższym okresie.

Dojazd do i z paryskich lotnisk

Loty do Paryża kierowane są między innymi do portu lotniczego Roissy-Charles-de-Gaulle, położonego 23 km na północ od Paryża, dojeżdżamy autostradą A1 można dojechać linią autobusową Roissybus – www.ratp.info. Linia autobusowa dowozi pasażerów na lotnisko z dzielnicy Opera w Paryżu, podróż trwa 45-60 min, zaś bilety kosztują mniej niż 9 euro. W Paryżu przystanek znajduje się na rogu ulic Scribe i Auber. Autobus kursuje co 15 min. w godz. 06.00 do 19.00 i co 20 min. w godz. 19.00 do 23.00

  • pierwszy autobus na trasie Paryż – Opéra/lotnisko Charles de Gaulle: godz. 05.45
  • pierwszy autobus na trasie lotnisko Charles de Gaulle/Paryż – Opéra: godz. 06.00
  • ostatni autobus na trasie Paryż – Opéra/lotnisko Charles de Gaulle: godz. 23.00
  • ostatni autobus na trasie lotnisko Charles de Gaulle/Paryż – Opéra: godz. 23.00

Lotnisko Orly znajduje się 14 km na południe od Paryża – dojazd autostradą A6. Kursuje tu Orlybuswww.ratp.info, co 15-20 min z Place Denfert-Rochereau w Paryżu. Podróż trwa ok. pół godziny. Cena biletu – ok 6 euro. Jest też linia metra dowożąca pasażerów na lotnisko Orly ze stacji RER Antony, podróż trwa 8 min. z tym, że stacji Antony do centrum Paryża czeka nas kolejna przesiadka.

Na lotnisko Beauvais, na które latają tanie linie, położone 80 km od Paryża dojazd autostradą A16 można dojechać autobusem Beauvais Bus Services. Średni czas oczekiwania na ten środek lokomocji wynosi 15 min. Podróż do Paryża zabiera ok. godzinę i 15 min. Autobus zatrzymuje się w Paryżu na stacji Porte Maillot, stamtąd trzeba już samemu przedostać się w miejsce docelowe.
Kupowany w pojeździe bilet kosztuje niecałe 15 euro.


LISTA KIERUNKÓW